Urologai

Urologai gydo vyrų ir moterų šlapimo trakto problemas bei vyrų reprodukcinės sistemos sutrikimus. Gydytojai urologai konsultuoja ir gydo sergančius inkstų, šlapimo takų ar pūslės, prostatos ligomis, taip pat erekcijos sutrikimus ir kt. Centre atliekami išsamūs prostatos patologiniai, echoskopiniai tyrimai, biopsijos.

Pagrindinė vyrų, besikreipiančių į urologą, nusiskundimų priežastis – įvairios su prostata susijusios ligos. Kiekvienas vyras rizikuoja susirgti prostatos ligomis, pagrindinė šių ligų  priežastis yra senstant atsirandantys hormonų pokyčiai, ypač vyriško hormono testosterono kiekio organizme kitimas, sąlygojantis tokių ligų kaip lėtinis prostatitas, prostatos hiperplazija, prostatos vėžys atsiradimą.

Dažniausiai pasitaikančios prostatos ligos ir erekcijos sutrikimai

Lėtinis prostatitas – prostatos liaukos uždegimas, kuris sukelia dažną ir skausmingą šlapinimąsi. Infekcija į prostatą gali patekti iš šlaplės, iš prostatos žiočių, iš tiesiosios žarnos, taip pat per kraują. Pagrindiniai ligos simptomai: skausmas pilvo apačioje, sėklidėse, vidiniame šlaunų paviršiuje, padažnėjęs šlapinimasis, pasirodantis kraujas šlapime arba spermoje. Galimybę susirgti lėtiniu prostatitu sustiprina lytinių organų traumos, važiavimas dviračiu, jodinėjimas, lytinė abstinencija.

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai prostatos išvešėjimas (priešinės liaukos padidėjimas), kuris sukelia šlapinimosi sutrikimus. Tai – vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrų liga. Vyrui senstant, prostata didėja dėl jungiamojo audinio vešėjimo. Padidėjusi prostata sutrikdo normalų šlapimo nutekėjimą į šlapimo pūslę. Ilgainiui liga progresuoja ir sukelia tam tikras komplikacijas: susilaiko šlapimas, atsiranda infekcijos, kraujavimas, gali išsivystyti inkstų funkcijos nepakankamumas. Pagrindiniai ligos simptomai: dažnas šlapinimasis, mažesnė šlapimo srovė, nevalingas šlapinimasis, nuolatinis noras šlapintis (esant tuščiai šlapimo pūslei), šlapinimasis naktį, sudėtinga šlapinimosi pradžia, nepilno pasišlapinimo jausmas, nutrūkstanti šlapimo srovė, šlapimo pūslės skausmas.

Prostatos vėžys – tai prostatos (priešinės liaukos) piktybinė liga, kuria susergama dėl įvairių genų pakitimų: ląstelės pakinta, praranda normalias savybes, pradeda nekontroliuojamai daugintis. Tam gali turėti įtakos ir lytinių hormonų pokyčiai. Ilgainiui gali atsirasti metastazės: limfa ir krauju vėžio ląstelės patenka į kitus organus, ten įsitvirtinusios pradeda daugintis ir juos ardyti. Prostatos vėžio simptomai: pasunkėjęs šlapinimasis (susilpnėjusi, susiaurėjusi šlapimo srovė), padažnėjęs šlapinimasis (ypač naktį), skausmas šlapinimosi metu, šlapinimasis su krauju, tuštinimosi pakitimai, kūno masės mažėjimas, pykinimas, apetito stoka, skausmas tarpvietėje. Prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga, paprastai nustatoma vyrams, sulaukusiems daugiau nei 50 metų.

Erekcijos sutrikimai – tai nuolatinis nesugebėjimas pasiekti ir (ar) palaikyti varpos erekcijos. Pagrindinės erekcijos sutrikimų priežastys: psichinės (baimė, depresija, nerimas, įvairios psichinės ligos), organizmo ligos (aterosklerozė, inkstų, kepenų, kvėpavimo organų ligos, urologiniai sutrikimai), vaistai, žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholis, narkotikai). Neretai erekcijos sutrikimus sukelia ne viena, o kelios priežastys. Dėl erekcijos sutrikimų stipriai nukenčia vyrų gyvenimo kokybė – atsiranda nepasitikėjimas savimi, baimė.

Šlapimo nelaikymas. Jis dažniausiai vargina vyresnio amžiaus moteris. Pagrindinės šlapimo nelaikymo priežastys: amžius, gimdymai, menopauzė, šlapimo takų ligos, pilvo ertmės operacijos, nervų sistemos ligos, diabetas, padidėjęs kraujo spaudimas, Alzheimerio liga, nutukimas, rūkymas, kavos, alkoholio, dirbtinių saldiklių vartojimas, sunkios sąnarių ligos.
Išskiriami trys pagrindiniai šlapimo nelaikymo tipai:
• šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu: susilpnėjus dubens dugno raumenims (paprastai po gimdymų), pakinta šlapimo takų padėtis, atsiranda šlaplės nepakankamumas;
• dirgli šlapimo pūslė: nevalingai susitraukinėjant šlapimo pūslės raumeniui, moteris pajunta nenumaldomą norą šlapintis;
• mišrus šlapimo nelaikymas: šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu ir dirgli šlapimo pūslė.
Atlikus tyrimus ir įvertinus moters sveikatos būklę, jei reikia, skiriamas medikamentinis arba chirurginis gydymas. Kartais pakanka tiesiog pakeisti gyvenimo įpročius.

Vyro urologinės sistemos organai

Vyro urologinės sistemos organai

Bladder – šlapimo pūslė
Urethra – šlaplės anga
Penis – varpa
Prostate gland – prostata (priešinė liauka)
Vas deferens – sėklinis latakas
Testicle – sėklidė

Prostatitas gali įtakoti vyrų nevaisingumą

Jurga Motiejūnienė

„Northway“ medicinos centro gydytojas urologas Žydrius Karvelis sako, kad vyrams labai svarbu nebijoti pas urologą pasitikrinti profilaktiškai. Panašiai kaip moterys kartą per metus profilaktiškai pasitikrina pas ginekologą ar mamologą, taip ir vyrai, pasitikrinę pas urologą ateityje galėtų išvengti daugybės problemų.

– Kas tai yra lėtinis prostatitas ir kuo vyrams jis pavojingas? Ar ši liga gali tapti ir nevaisingumo priežastimi?

– Be abejo, prostatitas gali įtakoti nevaisingumą. Taip pat menksta potencija, prastėja spermos kokybė. Prostatitas yra lytinių organų uždegimas ir ypač blogai, kad vyrai šią ligą linkę užleisti. Ypač klastingas lėtinis prostatitas – tai galbūt yra ir viena iš medikams sunkesnių situacijų, nes klinikinis ligos vaizdas šiek tiek „suveltas“. Ligonis dažnai ateina su neaiškiai nusakomais simptomais: kažkokiu diskomfortu, maudimu, skausmeliu tarpvietėje ar pilvo apačioje. Į klausimą, ar blogai šlapinasi, vyras neretai atsako: „Na, šlapinuosi gal šiek tiek sutrikusiai, bet ne visai blogai. Bet vis tiek man negera.“ Ir netgi atlikus objektyvius laboratorinius tyrimus prostatos pakitimai atrodo pakankamai minimalūs. O vyrui jie vis dėlto sukelia pakankamai stiprias problemas – tarkime, nukenčia netgi jo socialinis gyvenimas.

– Ką jūs turite omenyje?

– Kai vyrui visą laiką blogai „ten“, apačioje, jam nerūpi nei socialinis, nei seksualinis gyvenimas. Apskritai atsiranda nepasitenkinimas gyvenimo kokybe. Bet vyrai vis tiek dažnai nesikreipia į gydytoją atsiradus jau minėtiems simptomams. Žmonės dažnai galvoja, kad viskas praeis savaime. Ir galiausiai ateina su lėtiniu užleistu uždegimu. O visi lėtiniai uždegimai – tame tarpe ir prostatitas – yra sunkiai gydomi. Todėl jei su visais skundais ateini tik po metų, ko gero, labai gerų ir greitų gydymo rezultatų tikėtis sunku.

– Ar prostatitu serga ir jauni vyrai, ar tai labiau vyresniųjų liga?

– Taip, serga ir jauni, ir jų yra gana daug. Dabar dažnai keliaujama į užsienio šalis, maudomasi, peršąlama ir panašiai. Gyvenimo būdas – stresinis, mityba – dažnai nevisavertė. Tai taip pat ligą įtakojantys dalykai, o pagrindinė priežastis – uždegiminis faktorius. Apskritai prostatitai skirstomi į šešias klases – ir tik maždaug trečdalis iš jų kyla dėl virusinės, bakterinės infekcijos.
Prostatitas gali būti nustatomas bet kokio amžiaus vyrui. Iš esmės visi, lytinį gyvenimą gyvenantys vyrai gali juo susirgti. Tiek 20 metų, tiek 45, tiek 60 metų. Ši liga nesirenka pagal amžių. Nereikia manyti, kad vyresni prostatitu serga dažniau – kaip tik atvirkščiai. Vyresniame amžiuje labiau vyrauja kitos ligos.

– Dabar dažnai kalbama apie prostatos vėžį. Galbūt bijodami išgirsti tokią diagnozę vyrai ir vengia tikrintis?

– Iš tikrųjų dėl to bijoti nereikėtų, nes prostatos vėžys, nustatytas ankstyvoje stadijoje, Lietuvoje yra gydomas ir išgydomas pilnai. Ir žmogus paskui dar gyvens daugybę metų. Todėl vėžį geriau nustatyti ankstyvoje stadijoje.

– Kada vis dėlto reikia kreiptis į urologą, o kada dar pakentėti? Juk nebėgsi pas gydytoją dėl kiekvieno skausmelio.

– Kentėti nereikia niekad. Šiais laikais, gyvenant civilizuotoje visuomenėje, į gydytoją reikia kreiptis tada, kai atsiranda simptomai – bet kokie simptomai. Ir kreiptis į gydytojus – taip pat ir į urologus. Ar šlapinimasis sutrinka, ar atsiranda potencijos problemos, ar kažkokie skausmai, diskomfortai – pasitikrinkite. Visada geriau profilaktika, negu smarkiai užleista liga.
Net jei nėra simptomų, o giminėje būta tokių susirgimų, būtų tikslinga pasitikrinti dėl paveldimumo faktoriaus. Jei kažkas pagal kraujo liniją giminėje sirgo prostatos vėžiu, tai pasitikrinti būtina sulaukus 45 metų. Jei tokio faktoriaus giminėje nebuvo – pasitikrinkite pas urologą bent kartą po 50 metų jubiliejaus. Moterys vyrą tokiam vizitui galėtų ir paskatinti. Tarkime, žmonės netgi galėtų ateiti kartu: moteris – pas ginekologą, vyras – pas urologą.

– Ar tiesa, kad mylėtis reikia reguliariai, o jei tai daroma retai – tai ir prostatos problemos dažnesnės?

– Čia esama tam tikros sąsajos. Ji moksliškai galbūt nėra įrodyta, tačiau kuo reguliaresni lytiniai santykiai ir galimybė ištuštinti prostatą – tuo geriau sveikatai. Yra netgi įrodymų, kad dažnesni lytiniai santykiai apsaugo nuo vėžio.

Vyrams būtina rūpintis prostatos sveikata

Urologai atkreipia vyrų dėmesį, kad, perkopus per 45 metus, bent kartą metuose reikia išsitirti prostatą – tik taip pavyks anksti diagnozuoti ir sėkmingai išgydyti prostatos vėžį. Negalima ignoruoti ir bet kokių nemalonių simptomų lytinių organų srityje ar šlapinantis, nes jie gali įspėti apie rimtą problemą.

Danutė SAVICKAITĖ

Svarbu anksti diagnozuoti

Prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Dažniausiai ji diagnozuojama vyresniems nei 50 metų vyrams. Pasak „Northway“ medicinos centro urologo Deimanto Šukio, pradinėse stadijoje, kai vėžį dar galima efektyviai gydyti, ši onkologinė liga jokių simptomų nesukelia, todėl 40 metų sulaukusiems vyrams patartina, o 45-50 m. sulaukusiems reikia reguliariai profilaktiškai tikrintis prostatą, kad prostatos auglius galima būtų aptikti kuo anksčiau.

Profilaktinio patikrinimo metu visų pirma tiriamas kraujas – atliekamas PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimas. Nuo 45-50 metų amžiaus vyrams tokį tyrimą tikslinga atlikti kartą per metus. Tuo pačiu urologas atlieka ir prostatos apčiuopą.
Jeigu atlikus PSA tyrimą ar čiuopiant prostatą urologui kyla įtarimas, kad prostatoje gali būti darinių, atliekama prostatos audinių biopsija, kuri patvirtina arba atmeta prostatos auglio diagnozę. Jei randamas prostatos auglys – parenkamas reikalingas gydymas, kuris pradinėse ligos stadijose yra labai efektyvus. Gydant pradinių stadijų prostatos vėžį dažniausiai taikomas chirurginis arba spindulinis gydymas.

„Prostatos vėžys, nors ir dažnai diagnozuojamas, dažniausiai yra lėtai besivystantis – nuo pradinės ligos stadijos iki vėžys metastazių į kitus organus, gali praeiti ne vieneri metai. Tad ligą įveikti, anksti ją diagnozavus, laiko yra, – teigia D.Šukys. – Be to, kai vėžio ląstelių aptinkama labai nedaug,  pacientas ne operuojamas, o tiesiog aktyviai stebimas. Kai kuriems pacientams 10 ir daugiau metų liga gali net neprogresuoti ir jokių simptomų nesukelti“.

Po chirurginės prostatos operacijos galimos komplikacijos – pablogėjęs šlapimo sulaikymas ir sutrikusi erekcija. Tačiau, urologo teigimu, vyrams nereikėtų to per daug baimintis – taip būna tik mažai daliai pacientų. Dauguma jų po 6-12 mėnesių grįžta į normalų gyvenimą.

Alternatyva chirurginiam prostatos vėžio gydymui yra spindulinė terapija, kuri taip pat yra radikalus gydymo metodas, tačiau „auksinis standartas“ yra chirurginis gydymas – spindulinė terapija dažniausiai taikoma tiems pacientams, kurių dėl vienų ar kitų priežasčių operuoti negalima.

Visi tyrimai, kurie reikalingi prostatos vėžiui diagnozuoti, atliekami „Northway“ medicinos centre. Taip pat siūlomos urologinio patikrinimo programa, – ją pasirinkę vyrai gali pasitikrinti sveikatą ir sutaupyti pinigų.

Simptomų neignoruokite

Urologo D.Šukio teigimu, savo sveikata besirūpinantys vyrai neturėtų ignoruoti bet kokių nemalonių simptomų dubens ar lytinių organų srityje, nes tai gali būti ne tik prostatos vėžio, bet ir kokios nors kitos rimtos ligos požymiai.
Vyresnio amžiaus vyrams neretai diagnozuojama gerybinė prostatos hiperplazija. Ji išsivysto tada, kai su amžiumi dėl organizmo hormoninių pakitimų pradeda vešėti prostatos audinys ir dėl to sutrinka šlapinimasis. Pradinėse ligos stadijose urologas skiria gydymą vaistais, kurie sumažina ligos simptomus ir pristabdo prostatos išvešėjimą, o vėlesnėse, kai vaistai nebepadeda, arba prisideda ligos komplikacijos (pvz. šlapimo susilaikymas, šlapimo pūslės akmenligė, lėtinė infekcija), taikomas chirurginis gydymas.

Dar viena gana dažna liga – lėtinis prostatos uždegimas. Tai nemaloni liga, kuria serga įvairaus amžiaus vyrai. Jos požymiai – skausmas, diskomfortas pilvo apačioje, lytinių organų srityje, sutrikęs šlapinimasis. Dažniausiai lėtinis prostatos uždegimo priežastimi būna negydytas ar netinkamai gydytas peršalimas.
Lėtinis prostatos uždegimas paprastai gydomas antibakteriniais vaistais. Negydoma ši liga padidina prostatos vėžio išsivystymo tikimybę, sustiprina gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, todėl bet kurio amžiaus vyrams, kurie turi šlapinimosi sutrikimų ar jaučia skausmus lytinių organų ar dubens srityje, reikėtų kuo greičiau kreiptis į urologą, išsitirti ir gydytis.