Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT RU

Endometriozė

Endometriozė – tai lėtinė vaisingo amžiaus moterų liga, kurios metu į gimdos gleivinę panašus audinys atsiranda bei išveša už gimdos ribų. Skaičiuojama, jog endometrioze suserga apie 10 proc. moterų. Ši liga dažniausiai pasireiškia 30-40 metų amžiaus moterims. 20-40 proc. susirgimo atvejų diagnozuojama tiriant nevaisingumo priežastis.

Sergant endometrioze gimdos gleivinė pradeda vešėti jai nebūdingose vietose, susidaro endometriozės židiniai. Kaip ir vidinis gimdos sluoksnis, jie reaguoja į menstruacinio ciklo metu vykstančius hormonų pokyčius. Per mėnesines minėti ligos židiniai padidėja ir kraujuoja. Šis kraujas pasišalinti iš organizmo negali, todėl sukelia uždegimą, ima formuotis cistos, sąaugos. Tokie židiniai susiformuoja ant įvairių moters vidaus organų – kiaušidžių, kiaušintakių, gimdos kaklelio ar jos paviršiaus, taip pat ant žarnų, šlapimo pūslės. Kartais jie gali išplisti net už pilvo ribų, tačiau tokie atvejai itin reti. Endometriozės židiniai nėra piktybiniai, tai nėra vėžinė liga.

Endometriozės simptomai

Šis susirgimas prasideda kartu su mėnesinėmis, o baigiasi po menopauzės. Per laikotarpį nuo pirmųjų iki paskutinių mėnesinių moterys patiria įvairių pojūčių, susijusių su menstruacijų ciklu. Todėl net jaučiant kažkokius simptomus, dažnai nesusimąstoma apie šią klastingą ligą. Neretai endometriozė diagnozuojama atsitiktinai, nes moterys ilgai kenčia nemalonius pojūčius, galvodamos, kad juos lemia menstruacijų ciklas.

Priskaičiuojama apie 100 simptomų, kurie turėtų priversti sunerimti kiekvieną juos jaučiančią moterį. Tačiau patys dažniausi endometriozės požymiai yra šie:

• skausmas prieš menstruacijas ir jų metu;
• tepimas rudomis, tirštomis išskyromis prieš mėnesines bei po jų;
• gausios, nereguliarios mėnesinės;
• skausmingi lytiniai santykiai;
• skausmas tuštinantis arba šlapinantis menstruacijų metu;
• lėtinis dubens ir pilvo skausmas;
• spazminiai žarnyno skausmai;
• lėtinis nuovargis bei išsekimas;
• nevaisingumas.

Diagnozavimas ir gydymas

Endometriozė gali būti diagnozuojama taikant ginekologinę apžiūrą, tiriant moters vidinius lytinius organus. Tiksliausiai liga nustatoma laparoskopinės diagnostinės operacijos metu ištyrus iš ligos židinio paimto audinio gabalėlį. Ši operacija leidžia pamatyti kaip stipriai yra pažengusi liga. Žinoma, operacija skiriama tik esant būtinybei.

Diagnozavus endometriozę taikomas gydymas, atsižvelgiant į ligos sunkumą, simptomus bei pacientės amžių. Ligai įveikti skiriamas kompleksinis – medikamentinis ir operacinis – gydymas. Reguliari profilaktika bei lengvai prieinama informacija leidžia laiku diagnozuoti ir pradėti gydyti endometriozę.
Neigiamas poveikis vaisingumui

Kadangi endometriozė gali sukelti problemų norint susilaukti vaikų, moterims, kurioms nustatyta ši liga, patariama nėštumo neatidėlioti. Nėštumas bei kūdikio žindymas pakeičia moters organizmo hormoninę pusiausvyrą, tad šiuo laikotarpiu estrogenų kiekis moters organizme sumažėja, todėl liga neprogresuoja. Kita vertus, šiuo susirgimu besiskundžiančios moterys sunkiau ištveria nėštumą bei gimdymą, padidėja persileidimo rizika. Endometriozė vaisingumą mažina ir netiesiogiai – moterys vengia lytinių santykių, nes jie sukelia skausmą.