Mes Facebooke LinkedIn Mes G+ Youtube kanalas
EN LT RU

Nevaisingumo gydymas

Manoma, kad nevaisingumas šiuo metu paliečia 10-15 proc. šeimų. Nevaisinga pora pradedama tirti bei gydyti, jeigu nevartodama jokių apsisaugojimo nuo nėštumo priemonių, moteris negali pastoti per vienerius metus. Abiejų partnerių tyrimas pradedamas vienu metu. Nevaisingumo priežastys gali būti įvairios.

Vyrų nevaisingumo priežastys sudaro apie 30 proc. bendrų nevaisingumo priežasčių ir yra susijusios su spermos kiekio ir kokybės pakitimais. Daugeliu atveju galima taikyti gydymą, kuris pagerina spermos kokybę.
Spermos kokybė gali būti netinkama apvaisinimui dėl nenusileidusių sėklidžių, nevykstančios spermatozoidų gamybos sėklidėse, kai kurių anksčiau persirgtų infekcinių ligų, sėklidžių vėžio ir kitų priežasčių. Vaisingumą įtakoja ir nuolatiniai emociniai ir psichologiniai stresai, įtampa darbe, netaisyklinga mityba, viršsvoris, aplinkos užterštumas, rūkymas, alkoholio vartojimas.

Moterų nevaisingumo priežastys dažniausiai yra susijusios su ovuliacijos sutrikimais bei kiaušintakių patologija. Sunkumų pastoti kelia ir moters amžius. Sulaukusi 40 metų amžiaus pastoti geba kas trečia sveika moteris.
Vaisingumą įtakoja ir nuolatiniai emociniai ir psichologiniai stresai, įtampa darbe, netaisyklinga mityba, viršsvoris, aplinkos užterštumas.

Moters tyrimas pradedamas nuo išsamios anamnezės surinkimo, apžiūros, echoskopinio ištyrimo. Tuomet atitinkamai parenkamas nevaisingumo gydymo būdas – medikamentinis, chirurginis arba pagalbinio apvaisinimo procedūros.

Histeroskopija ir laparoskopija – tai minimaliai invazyvios endoskopinės-ginekologinės operacijos. Jos daromos tiek diagnostiniais, tiek gydymo tikslais. Dažnai užtenka tik minimalios chirurginės korekcijos ir moteris gali sėkmingai pastoti. Dabar ginekologinės-endoskopinės operacijos atliekamos ypač tausojančiais metodais ir instrumentais. Pvz., histeroskopijos atliekamos plonais instrumentais; laparoskopinės operacijos dėl endometriozės atliekamos taip, kad būtų maksimaliai išsaugota kiaušidžių funkcija. Tad poros neturėtų bijoti ir kreiptis į gydytojus kuo anksčiau.
Daliai nevaisingų šeimų gali padėti medikamentinis arba chirurginis gydymas.

Tais atvejais kai minėtas gydymas yra neveiksmingas,  taikomi pagalbiniai apvaisinimo būdai. Pagal tai, kur įvyksta apvaisinimas – kiaušialąstės ir spermijo susijungimas – šie būdai skiriami į dvi grupes. Tai apvaisinimas moters kūne, arba kitaip vadinama intrauterininė inseminacija (IUI), ir apvaisinimas ne moters kūne, t. y. mėgintuvėlyje (IVF).  Intrauterininė inseminacija atliekama natūraliame cikle ovuliacijos metu arba stimuliuojant vaistais, kuomet specialiai paruošta vyro sperma plonu kateteriu sušvirkščiama į gimdą. Po šio apvaisinimo 10-15 proc. moterų pavyksta pastoti. Procedūrą rekomenduojama kartoti 4-6 ciklus. Naudojant intrauterininę inseminaciją, nereikia chirurginės invazijos ir nejautros. Tai nesudėtinga ir neskausminga procedūra.

Pagalbinis apvaisinimas mėgintuvėlyje (ne moters kūne) yra metodas, kai iš moters kūno po stimuliacijos vaistais surinktos kiaušialąstės yra sujungiamos su išgrynintais laboratorijoje vyro spermatozoidais. Taip apsivaisinimas įvyksta mėgintuvėlyje.

Priklausomai nuo spermos kokybės, taikomi įvairūs gydymo būdai. Jei spermos kokybė vidutinė, tuomet dažniausiai naudojama intrauterininės inseminacijos procedūra (IUI). Prastos spermos kokybės atveju atliekamas apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF). Jei spermos kokybė labai prasta, taikoma mikroinseminacija arba spermijo injekcija į kiaušialąstės citoplazmą (ICSI). Jei spermoje spermatozoidų nerandama, spermijai išgaunami tiesiogiai iš prielipo ar sėklidžių (TESA procedūra).

„Northway“ vaisingumo centro laboratorijoje įdiegta kokybės sistema ir nustatyti techniniai reikalavimai, pagal kuriuos yra patikrinama kiekviena ląstelių paėmimo procedūra, įskaitant kultivavimą, auginimą, talpinimą, šaldymą. Patikrą atlieka įgaliotas vaisingumo centro laboratorijos personalas.

„Northway“ vaisingumo centre procedūros atliekamos pažangiausia medicinos ir laboratorine įranga. Naudojamos priemonės yra patvirtintos CE sertifikatu, tai reiškia, kad prieš jas pateikiant į rinką, jos buvo įvertintos ir atitinka Europos Sąjungos saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus. Naudojamos sterilios vienkartinės priemonės. Laikomasi reagentų ir darbo priemonių galiojimo terminų, o jiems pasibaigus, vykdoma šių priemonių utilizacija.
Vaisingumo centro specialistai, siekdami identifikuoti ir ženklinti gautas ir paskirstytas ląsteles, kaupia ir registruoja šiuos su pacientais susijusius duomenis: ląstelių punkcijos datą, procedūros tipą, ląstelių ir pacientų identifikavimo duomenis, ląstelių būklę, taikytus apdorojimo etapus, medžiagas ir priemones, turinčias sąlytį su ląstelėmis ir darančias poveikį jų kokybei bei saugai, galutinį taikomos procedūros rezultatą.

Mums svarbus paciento pasitikėjimas, todėl „Northway“ vaisingumo centras skiria ypatingą dėmesį paciento saugumui, privatumui bei sveikatos informacijos konfidencialumo užtikrinimui. Pacientų asmens bei sveikatos duomenys prieinami tik vaisingumo centro specialistams, tiesiogiai dalyvaujantiems jų gydymo procese.
Norintys užsiregistruoti konsultacijai ar procedūrai „Northway“ vaisingumo centre, gali rašyti tiesiogiai vaisingumo centro vadovei akušerei ginekologei Redai Žiobakienei adresu reda.ziobakiene@nmc.lt, nurodydami savo kontaktus. Gydytoja susisiekia su pacientais, atsiradus pirmai galimybei ir suderina jiems patogų apsilankymo vaisingumo centre laiką.

Northway“ medicinos centre taikomos pagalbinio apvaisinimo procedūros:

• Spermos tyrimas atliekamas pagal Pasaulinės Sveikatos Apsaugos Organizacijos (PSO) reikalavimus. Tiriamos spermos fizikinės savybės, spermatozoidų koncentracija, jų judrumas, morfologijos pokyčiai bei funkciniai testai.

• Postkoitalinis testas (PKT) – testas po sueities.

 Intrauterinė inseminacija (IUI) – apvaisinimo moters kūne metodas, kai atitinkamai paruošta apvaisinamos moters partnerio sperma kateteriu patalpinama jos gimdos ertmėje, esant pratekamiems abiems ar vienam kiaušintakiui. Procedūra atliekama natūralaus arba stimuliuoto menstruacinio ciklo metu.

 In vitro fertilizacija (IVF) – paprastas apvaisinimas mėgintuvėlyje, kai stimuliuotos ovuliacijos metu punktuojamos kiaušidės ir kiaušialąstės aspiruojamos į mėgintuvėlius. Gautos moters lytinės ląstelės lėkštelėje apvaisinamos atitinkamai paruoštos jos partnerio spermos suspensija. Apvaisintos kiaušialąstės auginamos dvi/tris paras (arba esant reikalui ir pacientų norui iki blastocistos stadijos, penkias/šešias paras po apvaisinimo) ir embrionai ar blastocista kateteriu patalpinami moters gimdos ertmėje.

• Intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI) – spermatozoido injekcija į kiaušialąstės citoplazmą, kai stimuliuotos ovuliacijos metu punktuojamos kiaušidės ir kiaušialąstės aspiruojamos į mėgintuvėlius. Gautos moters lytinės ląstelės apvaisinamos naudojant mikromanipuliatorių. Jos partnerio atrinktas spermatozoidas įšvirkščiamas tiesiai į kiaušialąstės citoplazmą. Apvaisintos kiaušialąstės auginamos inkubatoriuje dvi/tris paras (arba esant reikalui ir pacientų norui iki blastocistos stadijos, penkias/šešias paras po apvaisinimo), ir embrionai ar blastocista kateteriu patalpinami moters gimdos ertmėje.

• PICSI metodas – fiziologiškai atrinktų spermatozoidų panaudojimas ICSI metodui. Šiuo būdų atrinkti spermatozoidai yra labiau subrendę ir pasireiškia mažesne chromosomų aneuploidijos tikimybe.

• Blastocistų auginimas – tai embriono auginimas iki penktos ar šeštos dienos, pasiekęs aukštesnę fiziologinio vystimosi stadiją. Embrionų auginimas laboratorijoje iki blastocistos leidžia atrinkti geriausius embrionus perkėlimui į gimdą.

• Embriono skaidriojo dangalo suploninimas (Assisted hatching) – atliekamas prieš patalpinant embrioną į gimdą, siekiant palengvinti jo implantaciją.

• Vitrifikacija – greitas kiaušialąsčių/zigotų/embrionų/blastocistų šaldymas. Tai neperkeltų į gimdą moters lytinių ląstelių užšaldymas ir laikymas skysto azoto konteineryje iki kol pacientai pareikš valią jas atšildyti. Perkeliant atšildytus embrionus išvengiama pakartotinos pagalbinio apvaisinimo procedūros ir vaistų kiaušidžių stimuliacijai vartojimo. Tokiu būdu tausojama moters sveikata.

• Spermos šaldymas – tai galimybė ateityje turėti savų vaikų, kai numatomas onkologinių ligų chemoterapinis, rentgenoterapinis ar operacinis gydymas. Vėliau, kai vyras pasveiksta, atšildyta jo sperma gali būti naudojama apvaisinti jo partnerę, taikant IUI, IVF ar ICSI procedūrą.

• Spermatozoidų aspiracija iš sėklidžių (TESA) – mikrochirurginė procedūra, kai iš sėklidžių paimami sėkliniai latakėliai ir juose ieškoma spermatozoidų. TESA gali būti atliekama diagnostikos tikslais, kai atlikus spermos tyrimą, nerandama spermatozoidų, arba šiuo būdu išgauti spermatozoidai naudojami, atliekant ICSI procedūrą