Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT RU

Neurologai

Neurologija – tai  mokslas apie nervų sistemos struktūrą ir funkcijas. Gydytojai neurologai atlieka smegenų, nervinių sutrikimų diagnostinius tyrimus, konsultuoja ir gydo pacientus, sergančius nervų sistemos ligomis.

Dažniausiai pasitaikančios neurologinės ligos – tai galvos skausmai, migrena, galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, centrinės nervų sistemos ligos (išsėtinė sklerozė ir kt.), degeneracinės nervų sistemos ligos (Alzheimerio liga, Parkinsono liga), stuburo ligos, epilepsija, nemiga ir kitos nervų sistemos ligos.

Centrinė nervų sistema – tai galvos ir nugaros smegenys. Nervų sistemos pažeidimus ar sutrikimus dažniausiai rodo šie požymiai: galvos skausmas ir galvos svaigimas, judėjimo ir judesių koordinacijos sutrikimai, kalbos, atminties, rijimo, regėjimo ir kitų jutimų sutrikimas. Detali neurologo apžiūra, tyrimai, ligos istorija leidžia diagnozuoti, ar pažeista ir, jei taip, kuri nervų sistemos dalis – centrinė ar periferinė yra pažeista, nustatyti, kokia yra ligos priežastis.

Kaip teigia gydytojai neurologai, dažniausiai centrinę nervų sistemą pažeidžia kraujotakos sutrikimai (išeminiai insultai ar kraujavimai), augliai, įvairios degeneracinės ligos (Alzheimerio, Parkinsono ir pan).

Smegenis gali pažeisti įvairios uždegiminės ligos ir ligos, sukeltos išorinių veiksnių, pavyzdžiui, encefalitas, meningitas, taip pat ir autoimuninės, pavyzdžiui, išsėtinė sklerozė.

Pirminių nervų sistemos ligų (migrena, epilepsija ir pan.) yra blogai funkcionuojančios nervinės ląstelės.

Periferinė nervų sistemą sudaryta iš galvos bei nugaros smegenų išeinčių nervų bei nerviniai rezginiai, prie nervų prigludę ir rezginiuose pasklidę nerviniai mazgai bei audiniuose išsidėsčiusi nesuskaičiuojama daugybė įvairių nervinių galūnių. Nervai sujungia centrinę galvos ir nugaros smegenis su kitomis kūno dalimis bei organais.

Periferinių nervų pažeidimus gali sukelti tiek išoriniai, tiek ir vidiniai veiksniai, dėl kurių pablogėja nervų kraujotaka, mityba, todėl sutrinka ir jų funkcijos. Dažniausios išorinės priežastys dėl kurių pažeidžiami nervai ir sutrikdomos jų funkcijas – tai virusinės infekcijos, nepakankama mityba, lėtinės ligos, tokios kaip cukraligė, medžiagų apykaitos sutrikimai, uždegiminės kraujagyslių ligos, ateroskleroziniai kraujagyslių pakitimai.

Neuralginius skausmus taip pat gali išprovokuoti uždegiminiai organizmo procesai, vitaminų, ypatingai B grupės, stoka, taip pat toksiniai pažeidimai, pradedant alkoholio poveikiu ir baigiant apsinuodijimu sunkiaisiais metalais. Dažnai nervus pažeidžia stuburo, kaulų, raumenų ar sausgyslių, pro kuriuos arba šalia kurių eina periferinis nervas, pakitimai. Nervui liečiantis, trinantis ar būnant spaudžiamu stuburo kaulinių ataugų, tarp slankstelinio disko išvaržų, sustorėjusių raiščių, išsivysto nervo uždegimas. Nepatogi, ilgalaikė stuburo ar galūnių padėtis,  ūmios traumos gali paskatinti tokio uždegimo vystymąsi.

Kaip teigia gydytojai neurologai, gan dažnai neuralgijas sukelia keletas priežasčių. Neretai klaidingai manoma, kad nervų ligas sukelia peršalimas. Peršalimas paties nervo pažeisti negali, jis gali nebent tik susilpninti imunitetą ir sukelti lėtinės ligos, lemiančios nervų pažeidimus, paūmėjimą.