Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT RU

Skoliozės priežastys ir gydymas

Skoliozė – tai šoninis stuburo iškrypimas, išlinkimas į šoną. Dažnai šios ligos gydymui siūlomas mankštų kursas poliklinikoje, įvairūs pratimai, užsiėmimai baseine. Deja, dažniausiai to nepakanka. Skoliozė – rimta liga, kurią gydyti reikia ilgai, kompleksiškai ir sistemingai.

Stuburo problemos prasideda vaikystėje

Dažniausiai stuburas ima linkti vaikams dėl slankstelių raidos sutrikimų, silpno raumenų bei raiščių aparato. Paprastai skolioze sergančių vaikų tėvai turi įgimtų raumenų-kaulų sistemos pažeidimų, kuriuos paveldi mažieji pacientai. Taip pat susirgimo priežastimi gali būti laikoma gimdymo eiga ir traumos: kaip sunkiai kūdikio galvutė ir kaklas judėjo gimdymo kanalais, ar buvo didelis spaudimas bei pasisukimas. Ši liga taip pat skatinama ydingos vaiko laikysenos, kuri nustatoma beveik kas antram vaikui.

Prasidėjusi dar vaikystėje liga gali daugiau ar mažiau progresuoti iki pat skeleto brandos laiko – maždaug 20-22 metų amžiaus. Ji vystosi ne tik tuomet, kai laikysena yra netaisyklinga, ligos progresavimą taip pat skatina įvairūs kaulų, raumenų bei nervų sistemos sutrikimai. Senatvėje susidariusi kupra yra grėsmingas, toli pažengusios skoliozės požymis. Dėl sutrikusios veikiančiųjų jėgų pusiausvyros raumenys yra varginami, spaudžiami vidaus organai.

Siekiant išvengti stuburo iškrypimo, ypač svarbu laiku koreguoti netaisyklingą laikyseną, tiksliai diagnozuoti ir tinkamai gydyti kaulų, raumenų ir nervų ligas. Skoliozė yra rimta liga, kuriai būtinas   ilgas, kompleksiškas ir sistemiškas gydymas. Kiekvienas susirgimo skolioze atvejis yra individualus, jos atsiradimo priežastys gali būti įvairios, todėl geriausia taikyti sisteminį gydymą.

Ligos simptomai

Kai laikysena yra netaisyklinga ar stuburo iškrypimas nedidelis, žmogus gali niekuo nesiskųsti bei susidariusios deformacijos paprasčiausiai nepastebėti. Tačiau, bėgant laikui, ima varginti nugaros skausmas. Dėl vidaus organų suspaudimo gali sutrikti jų funkcionavimas: pasunkėti kvėpavimas ir širdies, virškinamojo trakto darbas. Stuburo iškrypimui progresuojant, jis tampa matomu. pastebimos nevienodai atsikišusios mentės, vienas klubas ar petys atrodo esantis aukščiau už kitą.

Diagnozavimas

Ligos požymiai geriausiai pastebimi pacientui pasilenkus. Skoliozės diagnozė patvirtinama atlikus dviejų krypčių pakenktos stuburo dalies rentgenogramą. Rentgeno nuotraukos suteikia galimybę išmatuoti stuburo iškrypimo kampą ir nustatyti deformacijos laipsnį.

Skoliozės gydymas

Stuburo iškrypimo gydymas didele dalimi priklauso nuo jo kilmės, laipsnio bei ligos progresavimo greičio. Skoliozės gydymo tikslas yra iškart arba etapais ištaisyti stuburo deformaciją, stabilizuoti stuburą esamoje padėtyje bei neleisti jam krypti dar labiau.

Pradiniuose etapuose netaisyklinga laikysena, stuburo išlinkimas į šoną gali būti ištaisomas gydomosiomis mankštomis, masažais, sportu, tam puikiai tinka plaukimo pratimai. Kai liga dar nėra pažengusi, gydymui gali būti taikomos konservatyvios priemonės, pavyzdžiui, specialūs korsetai. Tuo tarpu įgimta, progresuojanti ar toli pažengusi liga gydoma chirurgiškai.

„Northway“ sveikatingumo ir reabilitacijos centre siūloma skoliozės gydymo alternatyva – programa „Tiesus stuburas“. Jos metu ligos padariniai gydomi judesiu, kineziterapija. Tinkami kūno judesiai, specialiai parengti skoliozės pratimai padeda atstatyti bei pagerinti kaulų, raumenų, širdies ir kraujagyslių funkcinę būklę. Visa tai teigiamai veikia skolioze sergančio paciento sveikatą, padeda atsikratyti nugaros skausmų ir raumenų nuovargio, užkerta kelią ligos progresavimui.

Besiskundžiantiems nugaros skausmais, laikysenos defektais ar sergantiems skolioze pacientams specialiai pritaikyti skoliozės pratimai, įvairios mankštos – tai pirmoji pagalba geresnės sveikatos bei savijautos link. Pasirūpinkite savo nugara!