Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT RU

Deformuotų pėdos kauliukų korekcija („Hallux valgus“)

Pėdos nykščio iškrypimas į išorę (lot. „hallux valgus“) liaudiškai vadinami „iššokusiais pėdos kauliukais“, deformuoti pėdos kauliukai – tai dažna pėdos deformacija. Vyrauja nuomonė, jog pagrindinė šios ligos prigimtis – netinkama avalynė. Tačiau pagrindine priežastimi laikomas paveldimumas. Ilgą laiką traumuojant I-ąjį padinį pirštą vystosi kaulinės deformacijos, krypsta ir kiti pėdos pirštai, pati pėda. Tai išryškėja apie 30-50-uosius gyvenimo metus, o liga susirūpinama dažniausiai, kai pradedamas jausti skausmas, atsiranda patinimas ir paraudimas, skausminga nuospauda. Ši problema kamuoja tiek vyrus, tiek moteris. Moterys, iškeisdamos batų patogumą į jų grožį, kenčia dažniau. Minėta problema kamuoja ir vyresnio amžiaus žmones, kurių pėdos sąnariai yra pažeisti artrozės.

Lengvam skausmui ir uždegimui malšinti skiriami uždegimą slopinantys vaistai, fizioterapijos procedūros, naudojami specialūs batų įdėklai, koreguojantys pėdos judesius ir mažinantys kauliukų skausmą.

Efektyviausias gydymo būdas yra pėdos kauliuko korekcijos operacija. Operacijos esmė – ištaisyti kaulų ašį, pašalinti kaulines išaugas ir atgaivinti normalią sąnario funkciją. Kuo žmogus anksčiau kreipiasi pagalbos į ortopedą traumatologą, tuo lengvesnė operacija ir greitesnis pooperacinis gijimas jo laukia. Jei kauliukų iškrypimas nėra didelis, žmogus iš karto po operacijos gali vaikščioti, mindamas operuota koja. Po operacijos paciento pėda sutvarstoma, 3-6 savaitėms jam parenkami specialūs batai. Vėliau leidžiama avėti įprastus batus, tačiau fizinis aktyvumas dar 8-12 savaičių yra ribojamas. Kitą koją geriausia operuoti po 4-6 mėnesių.

Medicinos centras ,,Northway” yra sudaręs sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK), todėl bazinė operacijos kaina apmokama privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.