Mes Facebooke LinkedIn Mes G+ Youtube kanalas
EN LT RU

Nosies pertvaros operacija

Kiekvieno sveiko žmogaus nosies pertvara yra beveik tiesi ir leidžia laisvai kvėpuoti, tačiau dėl tam tikrų priežasčių ji gali iškrypti. Pertvaros iškrypimas – tai įvairios deformacijos, apsunkinančios kvėpavimą pro nosį ir stipriai pabloginančios gyvenimo kokybę. Šiai problemai išspręsti atliekama nosies pertvaros operacija.

Nosies pertvara – tai sienelė, sudaryta iš kaulinio ir kremzlinio audinio, dalinanti nosį į dvi dalis, vadinamas šnervėmis. Jos kreivumą įprasta iliustruoti raidėmis:

  • C, kai nuokrypis yra į dešinę ar kairę pusę;
  • S, kai kreivumas yra vertikalus arba horizontalus.

Pertvara gali iškrypti dėl netolygaus skeleto formavimosi, kai kaulinis rėmas nosyje auga lėčiau nei jos kremzlė. Kadangi pertvara vis tiek turi tilpti nosyje, susiformuoja įvairūs jos iškrypimai. Deformacijos taip pat gali atsirasti po veido traumų. Nosį susižaloti lengva, nes tai labiausiai atsikišusi veido dalis. Pavyzdžiui, ypač dažni atvejai, kai nosį susižeidžia ant žemės krisdami vaikai. Kartais pertvara iškrypsta dėl ją spaudžiančių polipų ar navikų.

Nepriklausomai nuo to, kokia yra šio defekto kilmė, specialistų verdiktas šiuo atveju būna vieningas – pertvarą operuoti yra būtina, nes ši sveikatos problema ne tik savaime neišsisprendžia, bet ir ateityje gali dar labiau progresuoti.

Pagrindinis simptomas – pasunkėjęs kvėpavimas

Dėl sutrikusio kvėpavimo per nosį gali varginti galvos skausmas, tekėti gausios išskyros, be to sąstovis nosyje gali sukelti lėtinius nosiaryklės bei ausų uždegimus ar sinusitą. Nuolat jaučiama, jog nosis yra tarsi užsikimšusi, tačiau nieko nepavyksta išpūsti. Kai kurie pacientai taip pat skundžiasi padažnėjusiu kraujavimu iš nosies. Pertvaros išaugos, besiremiančios į nosies kriaukles, gali sukelti rinogeninius galvos skausmus, epilepsiją ar net astmos priepuolius.

Otorinolaringologo konsultacija

Nosies pertvaros iškrypimą gali diagnozuoti gydytojas otorinolaringologas, pasitelkęs rinoskopą. Naudojantis šiuo specialiu instrumentu praplečiamos šnervės bei apžiūrima nosis. Kvėpavimo per nosį efektyvumas nustatomas rankos pirštu užspaudus vieną šnervę ir prie kitos pritvirtinus pincetą su lengvu vatos gabalėliu. Tuomet paciento paprašoma įkvėpti ir iškvėpti. Tokiu pačiu principu tiriamas kvėpavimas ir per kitą šnervę. Gydytojas stebi, kaip stipriai pacientas gali iškvėpti orą per šnervę, vertindamas besiplaikstantį vatos gabalėlį.

Taip pat gali būti atliekamas kitas, kiek tikslesnis bei informatyvesnis tyrimas, kuris yra vadinamas rinometrija. Rinometru fiksuojamas įkvėpimo bei iškvėpimo greitis atskirai pro dešiniąją ir kairiąją landas. Normalus sveiko žmogaus kvėpavimo greitis siekia apie 380-400ml/sek.

Operacijos eiga

Pertvaros operacija yra skirta pašalinti kremzlinius bei kaulinius nelygumus, kurie trukdo kvėpavimui, sumodeliuoti tiesią, vidurio linijoje esančią pertvarą. Operacija atliekama nosies viduje, tad randų ar kitokių išorinių pažeidimų nelieka. Po operacijos pagerėja kvėpavimas per nosį.

Iškrypusios pertvaros dalys šalinamos tausojančiai, siekiant išlaikyti jos stabilumą. Kai kuriais atvejais kremzlinė pertvara, pašalinus iškrypusias dalis, iš abiejų pusių sutvirtinama plonomis kremzlinėmis plokštelėmis. Nosyje esančios landos sutvirtiniamos specialiai tam pritaikytais tamponais, kurie po 18-24 valandų yra pašalinami.