Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT RU

Kaip lietuviai rūpinasi sveikata: pareigingųjų tipas

Šių metų gegužės-liepos mėnesiais „Northway“ medicinos centro užsakymu bendrovė TNS LT atliko tyrimą, kurio rezultatai leido pirmą kartą lietuvius suskirstyti į tipus, pagal jų požiūrį į sveikatą, gydytojus bei gydymo įstaigas. Per savo ilgametę praktiką „Northway“ medicinos centro gydytojai pastebėjo, kad jų pacientų lūkesčiai, atvykus į gydymo įstaigą, yra labai skirtingi. Todėl jiems buvo svarbu sužinoti, kuo būtent skiriasi įvairių žmonių požiūris į sveikatą, kad kuo geriau patenkinti kiekvieno jų poreikius. Tyrimas atliktas remiantis pasauline TNS įmonių grupės metodologija „NeedScope“. Dviejų etapų tyrimas (pagilinti kokybiniai interviu ir reprezentatyvi 15-74 metų Lietuvos gyventojų apklausa) atskleidė, kad mūsų šalies gyventojus pagal požiūrį į rūpinimąsi sveikata galima skirstyti į šešis tipus: kovotojus, išskirtinumo siekėjus, pareiginguosius, rūpestinguosius, darnos siekėjus ir žaisminguosius.

Kaip lietuviai rūpinasi sveikata - pareigingųjų tipas Kaip lietuviai rūpinasi sveikata
Pateikiame tyrimo rezultatus bei „Northway“ medicinos centro gydytojų įžvalgas apie trečiąją kategoriją – pareiginguosius.

Pareigingieji, kas jie tokie?

Šiai grupei priklauso 11 proc. lietuvių, daugiau vyrų (63 proc.) nei moterų (37 proc.), kurių didžioji dalis telpa į du amžiaus intervalus – 29 proc. pareigingųjų yra 60-74 metų amžiaus, 24 proc. – 20-29 metų. Sveikata jiems – tai būtina sąlyga gyvenimo kontrolei, garantas, leidžiantis jaustis užtikrintai ir saugiai. Kai sveikata puiki, pareigingieji gali tinkamai ir sistemingai rūpintis savimi, sutelkti ir atkreipti dėmesį į savo organizmo simptomus.

Tai žmonės, kurie nelinkę rizikuoti, todėl stengiasi kiekviename žingsnyje kontroliuoti tiek save, tiek aplinkinius žmones. Netikėtos situacijos ir likimo pokštai – ne jų stichija. Net 58 proc. šio tipo atstovų teigia, kad sveikata yra didžiausia vertybė, o 40 proc. atsakė, jog emocinė sveikata jiems yra ne mažiau svarbi nei fizinė. Šios kategorijos žmonių norą kontroliuoti savo savijautą bei būti fiziškai ir emociškai stipriais atspindi ir statistika. 51 proc. pareigingųjų teigia, jog jie didelį dėmesį skiria savo mitybai, 42 proc. – reguliariai tikrinasi sveikatą, 40 proc. – nuolat sportuoja, o 33 proc. – stengiasi vartoti ekologiškus produktus.

Šie žmonės stengiasi nuolat stebėti savo sveikatą, vertina stabilumą, gyvena pagal iš anksto sudarytą planą ir nemėgsta spontaniškumo, o ypač nenumatytų susirgimų ar ligų, kurie gali sujaukti nusistovėjusią rutiną. Tikėtina, kad būtent dėl noro užkirsti kelią bet kokiems netikėtumams, net 64 proc. teigia, jog lankosi pas gydytojus ir atlieka tyrimus kartą per pusę metų ir dažniau.

Ką pareigingiems reiškia sirgti?

Sveikata šiai žmonių grupei leidžia jaustis savo gyvenimo šeimininkais ir būti pasiruošusiems sutikti netikėtumus. Beveik trečdalis pareigingųjų (28 proc.) tyrimo metu atsakė, jog nekenčia sirgti, nes tai juos verčia jaustis silpnais. Beveik trečdalis respondentų (27 proc.) sakė, besistengiantys savo sveikatos būklę nuolat stebėti, o 17 proc. teigė labai besirūpinantys savo sveikata.

Liga pareigingiesiems – tai kontrolės, galimybės numatyti ateitį praradimas, tokia būsena juos verčia baimintis, jie praranda saugumo jausmą, kurį labai vertina. Dažniausiai šiai grupei priklauso samdomi darbuotojai arba jau į pensiją išėję žmonės, kurie kasdieniniame gyvenime nesusiduria su didele darbine įtampa.

Pasitaiko, jog žmonės nesąmoningai priešinasi gydytojo nurodymams, nes yra per daug linkę viską kontroliuoti. Būna, jog po kelių apsilankymų gydytojas sužino, kad pacientas negeria jo prirašytų vaistų, nes, pasak jo, jie kenkia kepenims, nors gydymas yra skirtas širdžiai. Toks elgesys pasitaiko dėl nepasitikėjimo gydytoju. Žmogus mano, kad pats geriau save pažįsta, todėl, kol nebus tvirto gydytojo autoriteto, išliks didelė tikimybė, kad žmonės save „nugydys“, – teigia „Northway“ medicinos centro šeimos gydytoja medicinos mokslų daktarė Asta Mastavičiūtė.

Kokia gydymo įstaiga imponuoja pareigingiems?

Reiklūs sau pareigingieji turi nemažai reikalavimų ir kreipdamiesi į medicinos įstaigas. 46 proc. jų deklaruoja, kad svarbiausia jiems – geri įstaigos specialistai, tačiau ne mažiau svarbu ir tai, kaip įstaigoje yra organizuojamas darbas – 37 proc. skiria didžiausią dėmesį greitam aptarnavimui. Taip pat šie žmonės ieško įstaigos, kuri būtų populiari ir garsėtų savo patikimu vardu.

Pareigingieji ypatingai vertina tikslumą ir nori, kad būtų apgalvota kiekviena detalė, todėl jiems svarbu ne tik pati paslauga ir jos kokybė, bet ir gydytojo punktualumas, patogus privažiavimas prie gydymo įstaigų ir didelė stovėjimo aikštelė. Patogią įstaigos vietą akcentavo 28 proc. pareigingųjų.

Reikia nepamiršti ir emocinių pareigingųjų poreikių: įstaigoje grojanti muzika, kvapai, interjero detalės, tvarka. Medicinos įstaigos atmosfera turėtų būti tokia, kad netrukdytų susikoncentruoti ties savimi, savo skausmu ar rūpesčiu. Pareigingiesiems taip pat svarbūs tokie dalykai kaip jų fizinė erdvė, netgi sterilumas, jiems nepatinka pacientų prigrūsti koridoriai bei aplink kosėjantys ar garsiai savo emocijas reiškiantys žmonės.

Gydytojo idealas

Pareigingieji pas gydytoją ateina jau atlikę tam tikrus „namų darbus“: įsigilinę į savo sveikatos būklę, išnagrinėję rodiklius, žinodami savo ligos istoriją. Dažnas apie jam pasitaikančius simptomus būna pasiskaitęs ir medicinos knygose ar internete. Iš gydytojo tokie žmonės laukia jų būklės įvertinimo bei ne mažiau pareigingo ir kruopštaus darbo, nei atliko patys. Tokius pacientus labiausiai erzina atsipalaidavę, nerūpestingi, pajuokauti mėgstantys gydytojai.

„Tokie pacientai gydytojus dažniausiai džiugina, kadangi jie turi supratimą, jog lankytis ligoninėje ir tikrintis savo sveikatą reikia ne tik tuomet, kai liga jau pasireiškia, bet ir tuomet, kai nieko neskauda. Tiesa, kartais tokie pacientai persistengia ir beskaitydami apie savo tariamus simptomus internete bei naudodami informaciją be jokio konteksto ir neturėdami medicininio išsilavinimo, įsikalba sau nesamas ligas“, – dėsto dr. A. Mastavičiūtė.

Pasak gydytojos, tokie žmonės dažniausiai yra aukštos savivertės, linkę kontroliuoti situaciją, todėl susitikime su gydytoju nori padaryti jam įspūdį ir pademonstruoti savo žinias.

„Northway“ medicinos centre siekiama prisitaikyti prie paciento individualių poreikių ir pateisinti kiekvieno jų lūkesčius. Čia dirbantys profesionalai žino, kad svarbiausios gydytojo savybės pareigingiesiems yra kompetencija, gebėjimas įsijausti į paciento problemą, tikslios diagnozės ir susikaupimas. Bendraudami su šio tipo pacientais, gydytojai stengiasi gerai apgalvoti kiekvieną žodį, nekalbėti be reikalo, nenukrypti į šoną.

Sveikatos būklės vertinimas

Tyrimo metu, gyventojai buvo prašomi įvertinti savo sveikatos būklę 5 balų skalėje, kur 1 reiškia daug ir rimtus sveikatos sutrikimus, o 5 visišką sveikatą. Gyventojai, kuriuos tyrimo autoriai pavadino Pareigingaisiais, savo sveikatos būklę vertina 3,5 balo.