Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT RU

Apvaisinimas mėgintuvėlyje

Pagalbinis apvaisinimas mėgintuvėlyje (t.y. ne moters kūne) yra metodas, kai iš moters kūno, po stimuliacijos vaistais, surinktos kiaušialąstės yra sujungiamos su išgrynintais laboratorijoje vyro spermatozoidais. Taip apsivaisinimas įvyksta mėgintuvėlyje. Šis būdas labai panašus į natūralų, tik embrionai išauginami inkubatoriuje ir perkeliami į gimdą.

Siekiant geriausių rezultatų, „Northway“ vaisingumo centras įsigijo embrionų inkubatorių Esco Miri® TL, kuris „time-lapse“ (neinvaziniu periodinio fotografavimo) metodu leidžia stebėti embrionų vystymąsi bet kuriuo momentu ir perkėlimui į gimdą atrinkti tik pačius geriausius iš jų. „Northway“ vaisingumo centras – viena iš nedaugelio šį embrionų inkubatorių turinčių medicinos įstaigų Lietuvoje, Pabaltijo šalyse ir net Europoje. Pasak „Northway“ vaisingumo centro embriologės, biomedicinos mokslų daktarės Živilės Čerkienės – šis inkubatorius yra tikras perversmas embriologijoje ir apskritai medicinoje.

„Time-lapse“ technologija leidžia stebėti embriono vystymąsi iki pernešimo į gimdą, nepažeidžiant jo vystymosi sąlygų. Specialiame aparate esanti kamera ištisą parą nepertraukiamai fiksuoja jo vystymąsi iš vidaus, o embriologai visą procesą gali stebėti specialiame ekrane, analizuoti įrašytą informaciją ir implantacijai atrinkti geriausius bei kokybiškiausius embrionus.

Naujajame inkubatoriuje įrengta speciali programinė įranga leidžia stebėti embrionų vystymąsi, visiškai nekeičiant jų buvimo sąlygų. Dėl to embrionas nepatiria jokio papildomo streso.

„Tai yra svarbiausia šio aparato savybė, – teigia Živilė Čerkienė. Mes galime stebėti embriono vystymąsi ekrane be jokios invazijos. Taigi visiškai nesikeičia sąlygos, o embrionas nepatiria jokio papildomo streso. Tai reiškia, kad nereikia, kaip senojo modelio inkubatoriuose, išimti embrionų lėkštelės, dėti po mikroskopu, įvertinti ir vėl grąžinti embrionus į aparatą. Dabar galima viską stebėti ekrane vos prisijungus, tačiau neištraukus embrionų iš jų vystymosi terpės“.

Pasak biomedicinos mokslų daktarės, įprastoje laboratorijoje gali stebėti tik tai, ką matai tuo momentu, bet negali matyti vystymosi proceso. Naujajame inkubatoriuje įtvirtinta kamera suteikia naujas galimybes.

„Genialu tai, kad embrioną galime stebėti bet kuriuo jo vystymosi momentu, nuo pradžios iki pabaigos, nes viduje įtaisyta kamera filmuoja nuolat, 24 valandas per parą, – džiaugėsi Ž. Čerkienė. – Taigi atėjusi ryte į darbą galiu pasižiūrėti, kas vyko naktį.”

„Northway“ vaisingumo centro embriologės teigimu, senieji metodai yra pakankamai subjektyvūs, todėl galima nepastebėti tam tikrų kritinių momentų.

„Embriogenezei labai svarbu, kuris embrionas pirmasis skilo į dvi ląsteles – toks turi didžiausią implantavimosi potencialą. Tačiau dirbant senaisiais metodais to padaryti – neįmanoma. Būdavo taip, kad vienu metu randi kelis embrionus, skilusius į dvi ląsteles. Ką daryti? Tokiu atveju dažniausiai pasirenkamas gražesnis, tikintis, kad jis ir geresnis. Bet nebūtinai taip yra. Be abejo, buvo ir tam tikri kriterijai bei metodika, pagal kuriuos atrinkdavome potencialiai geriausius“, – pasakoja Živilė Čerkienė. Pasak jos, siekiant atrinkti geriausią embrioną, jie buvo auginami iki penktos paros, nes tik patys stipriausi pasiekia blastocistos stadiją. O jei šią stadiją pasiekdavo keli, vėl būdavo imamasi subjektyvaus metodo: remiantis tam tikrais vertinimo kriterijais, bandoma išrinkti kokybiškiausią embrioną.

Naujasis „time–lapse“ periodinio fotografavimo metodas medikams padeda išvengti subjektyvumo, nes procesą galima stebėti bet kuriuo metu.

„Tai, kad gali stebėti embriono vystymąsi bet kuriuo momentu, padeda atrinkti kokybiškiausią embrioną, kuris perkeliamas į gimdą, – teigia embriologė. – Pasitaiko, kad embrionai iš karto dalinasi į tris ląsteles, aplenkdami antrąją stadiją. Tokį reikia iš karto atmesti, nes jis implantavimui visiškai netinkamas. Dirbant senuoju metodu, šių niuansų galima nepastebėti. Embrionus auginant naujajame inkubatoriuje, atsiveria daug didesnės tinkamiausio embriono atrinkimo galimybės. Šį inkubatorių galima pavadinti užrašų knygute, kurioje sukaupta visa reikalinga informacija. Tereikia kruopščiai išanalizuoti užrašus ir išrinkti embrioną su optimaliausiomis implantavimo galimybėmis“.

Biomedicinos mokslų daktarė Ž. Čerkienė tvirtina, kad naujasis inkubatorius – kol kas geriausia ir naujausia, kas yra sukurta tarnauti žmonėms, trokštantiems susilaukti vaikučio.

„Vos tik devintajame XX a. dešimtmetyje atsirado pagalbinis apvaisinimas, sensacija buvo pirmoji šio metodo pagalba pastojusi moteris. Nuo to laiko viskas sparčiai vystėsi. Atrodo, taip ištobulėjo embrionų auginimo terpės, kateteriai bei kita, kad nebebuvo kuo nustebinti. Ir štai sensacija – mes galime matyti, kaip vystosi embrionas, stebėti visą procesą nepertraukiamai. Dalyvavau tarptautinėje konferencijoje, kurioje buvo pristatomas naujasis inkubatorius. Grojant klasikinei muzikai pamatyti besivystantį embrioną atrodė tarsi stebuklas. Tai – tikras perversmas ne tik embriologijoje, bet ir apskritai medicinoje”.