Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT RU

Gimdos gleivinės ir kiaušidžių terapija trombocitais praturtinta plazma (PRP)

Vaisingumo centre “Northway”  teikiama nauja ir efektyvi paslauga, naudojant pažangiausias technologijas bei pačios moters organizmo resursus – gimdos gleivinės ir kiaušidžių terapija trombocitais praturtinta plazma (PRP).

PRP kiaušidžių terapija taikoma moterų mėnesinių ciklui ir folikulogenezei atstatyti perimenopauzės (priešklimakteriniu) laikotarpiu. PRP terapija – tai gydymas savo kraujo plazma, praturtinta trombocitais – kraujo ląstelėmis, turinčiomis didelį augimo faktorių kiekį. Augimo faktoriai atlieka pagrindinį vaidmenį audinių regeneracijos procese, aktyvina ląstelių augimą bei jų atsinaujinimą. Suleidus didelės koncentracijos  trombocitais praturtintą plazmą į pažeistus ar atrofuotus audinius, aktyvuojami gijimo ir regeneracijos procesai. Moksliškai įrodyta, kad trombocitais praturtintos plazmos augimo faktoriai skatina kiaušidžių audinio atsinaujinimą.

Gydymo trombocitais praturtinta plazma (PRP) taikymas ginekologijoje:

 • Kaip alternatyvus terapinis būdas, esant lėtinio endometrito ir adenomiozės (gimdos endometriozės) diagnozėms. Šie susirgimai gali sukelti uždegimo procesus, galinčius apsunkinti embrionų implantaciją natūralaus nėštumo ir pagalbinio apvaisinimo (IVF procedūros) atvejais. PRP injekcijos padeda pašalinti uždegiminius procesus gimdoje, taip pat didina progesterono receptorių aktyvumą, kuris skatina gimdos gleivinės (endometriumo) augimą, ir, savo ruožtu, padeda embrionų implantacijai. Pasinaudojus šiuo gydymo būdu, yra galimybė tęsti IVF gydymą ir gauti geresnius rezultatus.
 • Esant kiaušidžių išsekimo sindromui, PRP terapija gali paskatinti kiaušidžių atjauninimą. Sušvirkštus trombocitais praturtintą plazmą (PRP) į moterų kiaušides perimenopauzės laikotarpiu, galima atnaujinti mėnesinių ciklus, o tai suteikia galimybę vėliau gauti ir apvaisinti moterų kiaušidžių gaminamas kiaušialąstes.

Šis pažangus metodas gali padėti gydyti vyresnio amžiaus moterų, arba moterų su priešlaikinio kiaušidžių išsekimo sindromu, nevaisingumą. Tačiau svarbu suprasti, kad PRP terapija – tai ne vienas iš pagalbinių reprodukcijos būdų, bet mėnesinių ciklo ir folikulogenezės atstatymo ypatingais atvejais metodika.

Kaip atliekama gimdos gleivinės ir kiaušidžių atstatymo trombocitais praturtinta plazma (PRP) procedūra

Procedūra atliekama keliais etapais:

 1. Iš pacientės venos paimama 8-20 ml kraujo.
 2. Kraujas talpinamas į centrifugą ir centrifuguojamas – išskiriamas į dalis. Iš kraujo pašalinami eritrocitai ir leukocitai, paliekant trombocitus.
 3. Trombocitai koncentruojami. Ši metodika leidžia gauti trombocitais praturtintą plazmą, kurioje trombocitų koncentracija yra 5 kartais didesnė nei periferiniame kraujyje.
 4. Paruošus trombocitais praturtintą plazmą, ji transvaginaliai (pro makštį) sušvirkščiama į kiaušides, taip išvengiant sudėtingų chirurginių intervencijų. Procedūra atliekama ultragarso kontrolėje su lengva sedacija (bendrine nejautra). Jei dėl tam tikrų objektyvių priežasčių pacientei nejautros taikyti negalima, procedūrą galima atlikti be jos.

Kurioms moterims tinkama ši terapija

Trombocitais praturtintos plazmos terapija (PRP) rekomenduojama esant šioms indikacijoms:

 • Lėtinis endometritas ir endometriozė;
 • Pacientės, kurių gimdos gleivinė (endometriumas) nepakankamai užauga iki reikiamo storio, kad galėtų sėkmingai implantuotis embrionai;
 • Moterys perimenopauzės laikotarpiu;
 • Ankstyvas kiaušidžių išsekimo sindromas;
 • Kartotiniai nesėkmingi IVF ciklai.

Trombocitais praturtintos plazmos  terapijos saugumas ir poveikis

Nepastebėta jokio šalutinio PRP terapijos poveikio.

Kadangi injekcijoms naudojamas nuosavas pacientės kraujas, nepasireiškia jokių alerginių reakcijų, užtikrinamas visiškas biologinis suderinamumas,  išvengiama per kraują platinamų ligų.

PRP injekcijų poveikis skirtingoms moterims gali skirtis, todėl sunku nuspėti, kiek kiaušialąsčių galima gauti po PRP terapijos. Tai priklauso nuo moters reprodukcinės sistemos būklės iki procedūros, taip pat nuo to, kokia yra yra moters organizmo reakcija į šią terapiją. Tam tikrais retais atvejais vienos injekcijos gali nepakakti, todėl esant reikalui ir atsižvelgiant į individualią situaciją procedūrą galima kartoti.

Tačiau net spontaniška ovuliacija ir vienetinių kiaušialąsčių gamyba moterims perimenopauzės laikotarpiu, kai jų kiaušidės jau praktiškai atrofuotos, reiškia proveržį reprodukcinių technologijų srityje, kuris potencialiai gali suteikti galimybę pastoti nuosavų kiaušialąsčių pagalba.

Ši metodika taikoma nuo 2015 metų ir pastebimi daug žadantys rezultatai: daliai šia terapija gydytų moterų atsinaujino taisyklingas mėnesinių ciklas, spontaninė ovuliacija, ko pasekoje dalis moterų galėjo pastoti natūraliai, kitoms atsirado galimybė taikyti gydymą pagalbinio apvaisinimo būdais.

Šiuo metu PRP terapija nevaisingumo gydymui sėkmingai taikoma ne vienoje pasaulio šalyje, jos rezultatai patvirtinti moksliniais tyrimais.