Akupunktūra: kas tai, kuo ji gali padėti
Akupunktūros istorija siekia kelis tūkstančius metų, pirmąkart jos pagrindai rašytiniame veikale išdėstyti dar kinų „Geltonojo imperatoriaus“ laikais – apie 2696-2598 m. pr. Kr. Laikui bėgant akupunktūra buvo nuolat tobulinama. Anksčiau naudota tik Rytų šalyse, maždaug prieš 5 dešimtmečius, akupunktūros terapija pradėta taikyti Amerikoje ir Vakarų Europoje. Šiuo metu akupunktūra sparčiai populiarėja daugelyje pasaulio šalių. Kas tai yra, kaip ji veikia ir kuo gali padėti pasakoja medicinos centro „Northway“ sertifikuota akupunktūros specialistė Nadja Gircis-Satyro. Kolegų bei pacientų apibūdinama kaip itin šilta ir rūpestinga holistinės terapijos gydytoja, taikydama akupunktūrą efektyviai gydo nemigą, nerimą, skausmą, įvairias odos ligas bei alergijas, priklausomybes, stiprina imunitetą ir konsultuoja kitais klausimais.
Kodėl medicininė akupunktūra vis populiarėja
„Nes taiko holistinį požiūrį į sveikatą, kuris pastaruoju metu sulaukia vis daugiau pripažinimo“, – sako Nadja Gircis-Satyro.
„Akupunktūra – tradicinės kinų medicinos gydymo metodas, paremtas biologiškai aktyvių taškų stimuliacija. Vakarų medicininė akupunktūra yra terapinė kinų akupunktūros adaptacija, sukurta naudojant dabartines anatomijos, fiziologijos ir patologijos žinias bei įrodymais pagrįstos medicinos principus“, – aiškina ji.
Akupunktūra, pasak specialistės, tai pagalbinė medicina. Ji gali būti pasitelkiama kaip papildomas gydymas, pavyzdžiui, chemoterapijos šalutiniam poveikiui palengvinti. Ji gali tapti alternatyva negalintiems ar nenorintiems vartoti vaistų, pavyzdžiui, nėščioms ar žindančioms moterims.
„Mes, akupunktūros specialistai, niekada nesakysime, kad, pavyzdžiui, onkologiniams pacientams chemoterapija nereikalinga. Chemoterapija, imunoterapija, radioterapija, operacijos, antibiotikai yra svarbūs ir reikalingi sėkmingam gydymui, tačiau kartu naudojama akupunktūra gali pagerinti paciento būseną ir gydymo efektą. Akupunktūra, kaip veiksmingas gydymo metodas, rekomenduojama Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos urologų asociacijos dubens lėtinių skausmų, Europos skausmo federacijos bei Amerikos gydytojų asociacijos gairėse“, – pasakoja specialistė.
Pasak jos, pastebima tendencija, kad įvairių sričių gydytojai mokosi akupunktūros ir ima ją taikyti klinikose bei ligoninėse. Akupunktūra ypač populiari Vokietijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV ir kitose šalyse. Pavyzdžiui, Brazilijoje yra net aštuoni universitetai, kurie siūlo akupunktūrą kaip rezidentūros programą.
„Remiantis statistikos duomenimis, akupunktūros specialistai JAV kasmet atlieka daugiau negu dešimt milijonų, Jungtinėje Karalystėje – apie keturis milijonus procedūrų, kurias teikia Nacionalinė sveikatos tarnyba (National Health Service (NHS)) ir šie skaičiai akivaizdžiai įrodo, kad akupunktūra tikrai veikia“, – užtikrina specialistė.
Kaip atliekamos akupunktūros procedūros
Akupunktūra, pasak N. Gircis-Satyro, yra visiškai neskausminga ir saugi procedūra, neturinti amžiaus apribojimų – ji tinkama tiek kūdikiams, tiek garbaus amžiaus žmonėms.
Pagal holistinės medicinos sampratą kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl ir gydymas turi būti individualus. Todėl akupunktūra yra gydymo metodas, orientuotas į konkretų žmogų.
Prieš pradedant gydymą būtina akupunktūros specialistės konsultacija, kurios metu išklausomi paciento nusiskundimai, surenkama išsami anamnezė. „Fiziniams negalavimams didelę įtaką turi mūsų emocinė būklė, todėl tam, kad būtų parengtas kuo efektyvesnis gydymo planas, pokalbio metu siekiama išsiaiškinti tiek vidines, tiek ir išorines negalavimų priežastis“, – pasakoja N. Gircis-Satyro. Konsultacijos metu taip pat paaiškinama, kaip bus atliekama procedūra, kokie taškai bus stimuliuojami.
Prieš procedūrą oda tose srityse, kuriose planuojamas gydymas, dezinfekuojama. Akupunktūrai naudojamos vienkartinės, visiškai sterilios adatos. Procedūra yra neskausminga, todėl nuskausminimo jos metu neprireikia. Pasak gydytojos, skausmas nejaučiamas nei įvedant adatas, nei procedūros metu. Plonos adatos įvedamos į biologiškai aktyvius taškus. Adatų storis, ilgis, jų kiekis, įvedimo vieta, gylis ir stimuliavimo laikas priklauso nuo sprendžiamos problemos ir norimo pasiekti rezultato. Įprastai adatos paliekamos 20–30 min. Akupunktūra dažnai derinama su atpalaiduojančios muzikos terapija.
Gydymo kursui reikalingų procedūrų kiekis kiekvienu atveju taip pat gali skirtis, tačiau, pasak gydytojos, akupunktūra turi kaupimo efektą, tad atliekant procedūrų kursą, palaipsniui didėja gydymo poveikis. Daugeliui problemų išspręsti prireikia 6–10 procedūrų, jas atliekant 1–2 kartus per savaitę.
Medicininė akupunktūra gali būti taikoma kaip atskira procedūra arba kaip papildomas gydymas šalia esamo tradicinės medicinos gydymo.
Kaip veikia akupunktūra ir kuo ji gali padėti
Pasak N. Gircis, medicinos pažanga po mokslo revoliucijos, ypač neurotransmiterių (cheminių medžiagų, susidedančių iš įvairių molekulinių struktūrų) ir neuroplastiškumo atradimai, paskatino naujai suprasti akupunktūros mechanizmus. Įrodyta, kad akupunktūra stimuliuoja nervų sistemą, daro įtaką neurotransmiterių ir hormonų gamybai, aktyvuoja organizmo savireguliavimo sistemas, stimuliuoja natūralius gijimo procesus, stiprina imuninę sistemą, malšina skausmą, pagerina kraujo cirkuliaciją, atpalaiduoja adenosiną, endorfiną, serotoniną, dopaminą ir kitus hormonus.
Akupunktūra gali būti pasitelkiama raumenų, sąnarių, galvos, pečių, kelių, migrenos skausmams malšinti, streso ir pervargimo mažinimui, nerimo, nemigos, depresijos, odos alergijų, šienligės, egzemos, hormonų disbalanso, menopauzės simptomų, menstruacijų ciklo sutrikimų, vyrų ir moterų vaisingumo sutrikimų, gastrito, viduriavimo, vidurių užkietėjimo gydymui. Akupunktūra taip pat pripažįstama kaip efektyvus priklausomybių gydymo, chemoterapijos ir radioterapijos šalutinių poveikių palengvinimo metodas. Taip pat šios procedūros veiksmingai mažina odos bėrimus ir raukšleles, gerina odos stangrumą ir tonusą.
Akupunktūra ir vaisingumas
„Nors reprodukcinė medicina yra palyginti nauja ginekologijos sritis, nevaisingumas turi be galo ilgą gydymo istoriją kinų medicinoje. Nevaisingumas ir jo gydymo strategijos buvo aptartos daugelyje tekstų prieš šimtus ar net tūkstančius metų“, – pasakoja akupunktūros specialistė.
Mūsų laikais akupunktūros naudojimas nevaisingumo gydyme labai išaugo po Stener-Victorin 1996 m. tyrimo publikacijų. Įrodyta, kad akupunktūros naudojimas kartu su medicininėmis pagalbinio vaisinimo procedūromis turi reikšmingą teigiamą poveikį pastojimų dažniui. Tyrimo duomenimis, akupunktūra veikia vaisingumui svarbių hormonų išsiskyrimą, taip pagerindama reprodukcinių organų funkciją. Ji gali pagerinti endometriumo imlumą, padidindama kraujotaką į gimdą. Akupunktūros terapija taip pat sėkmingai slopina streso hormonų išsiskyrimą, simpatinę nervų sistemą, kuriai suaktyvėjus, neveikia parasimpatinė nervų sistema, apimanti ir reprodukcinę funkciją.
Apie akupunktūros specialistę Nadją Gircis-Satyro
N. Gircis-Satyro gimė Brazilijoje, tačiau jos šaknys – lietuviškos. Po pirmojo pasaulinio karo Nadjos proseneliai su vaikais nusprendė palikti gimtąjį Rokiškį ir pradėti naują gyvenimą Brazilijoje. Šioje šalyje studijavusi mediciną, būsima medikė mokslus tęsė Anglijoje, kur baigė chirurgijos, o vėliau, Vokietijoje – urologijos rezidentūros studijas. Pradėjus dirbti vis labiau aiškėjo suvokimas, kad gydytojai turi gydyti ne tik kūną, bet ir sielą bei mintis. Todėl N. Gircis-Satyro nusprendė baigti „Vakarų medicininės akupunktūros asociacijos“ („Western Medical Acupuncture Society“) organizuojamus kursus gydytojams ir vis tobulina šios srities žinias.
Nuo 2019 m. dirbanti kaip akupunktūros specialistė, N. Gircis-Satyro yra Lietuvos akupunktūros gydytojų ir Lietuvos urologų asociacijų narė.
1995 metais pirmą kartą aplankiusi Lietuvą ir čia gyvenančius giminaičius, N. Gircis-Satyro visada svajojo čia sugrįžti. Jau antrus metus Lietuvoje gyvenanti ir dirbanti gydytoja teigia norinti toliau skleisti žinias apie akupunktūrą ir jos galią.