Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Reumatologija

Reumatologija – tai medicinos sritis, tirianti reumatines judėjimo-atramos organų ligas bei funkcinius sutrikimus, sistemines jungiamojo audinio ir kraujagyslių ligas bei su kitomis ligomis susijusius judėjimo-atramos sistemos pažeidimų sindromus.

Medicinos centruose „Northway“ ilgametę patirtį turintys gydytojai reumatologai konsultuoja, tiria ir gydo pacientus sergančius reumatinėmis kaulų, sąnarių, raiščių ir raumenų ligomis tokiomis, kaip reumatoidinis artritas, osteoporozė, artrozė, podagra, vilkligė, sklerodermija ir kitos. Gydytojai reumatologai reumatinėmis ligomis sergantiems pacientams paskirs reikalingus tyrimus, sudarys efektyvų gydymo planą, esant poreikiui, nukreips pas kitus specialistus.

Kokiais atvejais rekomenduojame kreiptis į gydytoją reumatologą?

Pirmasis simptomas, kurį pajutus reikėtų kreiptis į gydytoją reumatologą – sąnarių skausmas. Kiti reumatinių ligų požymiai – raumenų skausmas, sąstingis, sąnarių patinimas, suprastėjęs mobilumas.

Lėtinės reumatinės ligos sukelia ne tik įvairaus pobūdžio lėtinius skausmus, bet ir sumažina gebėjimą dirbti, judėti ir savarankiškai apsitarnauti. Jos gerokai pablogina kasdienę žmogaus gyvenimo kokybę ir yra dažna fizinės negalios priežastis.

Reumatines ligas būtina gydyti, siekiant ilgiau išlaikyti sąnarių lankstumą ir gerą savijautą. Negydomos reumatinės ligos tampa lėtinėmis ir ilgainiui sukelia sąnarių, nugaros ar dubens skausmą fizinio krūvio ir ramybės metu, rytinį sąnarių sąstingį, patinimą ir paraudimą, aplinkinių raumenų skausmą ir silpnumą, riboja sąnarių ir stuburo judrumą, lemia jų nestabilumą ir reikšmingas sąnarių deformacijas. Jos gali sukelti ir įvairius vidaus organų ir audinių (širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos, akių, žarnyno, kraujodaros, inkstų ir kaulų) pažeidimus.

Daugeliu atveju reumatinių ligų kilmė, trukmė, eiga, raida ir aktyvumas yra skirtingi, todėl skiriasi ir jų gydymas. Sudaryti kiekvienam pacientui tinkamiausią gydymo planą gali tik patyrę reumatologijos specialistai.

Dažniausiai pasitaikančios ligos ir negalavimai

Yra daugiau nei 200 skirtingų reumatinio pobūdžio susirgimų, pažeidžiančių sąnarius, sausgysles, kaulus, raumenis ir jungiamąjį audinį. Bene dažniausiai į gydytojo reumatologo konsultaciją atvyksta osteoartroze ir reumatoidiniu artritu besiskundžiantys pacientai. Kitos reumatologų diagnozuojamos ir gydomos ligos – ankilozinis spondilitas, podagra, deformuojanti dorsopatija, spondilopatija, raumenų ligos, sinovijos ir sausgyslių ligos, minkštųjų audinių ligos, osteoporozė, kiti kaulų tankio ir struktūros pažeidimai, riešo kanalo tunelinis sindromas, ūminis reumatas, sisteminė raudonoji vilkligė, sisteminė sklerozė, kitos sisteminės jungiamojo audinio ligos ir kt.

Osteoartrozė (kitaip – osteoartritas) – lėtinė sąnarių liga, dažniausiai išsivystanti vyresniame amžiuje. Ji sukelia laipsniškai progresuojantį sąnario kremzlės nusidėvėjimą – degeneraciją ir šalia esančių kaulų pakitimus (kaulines išaugas). Osteoartrozė gali paveikti bet kurį sąnarį, tačiau dažniausiai ji pažeidžia kelio, klubo, peties, plaštakos ir stuburo sąnarius. Šiai ligai būdingas lėtinis, palengva progresuojantis skausmas, iš pradžių varginantis tik fizinio krūvio metu, o vėlesnėse stadijose – ir ramybės metu. Konservatyviomis priemonėmis nevaldomas sąnarių skausmas, sukeliantis judesių ir gyvenimo kokybės apribojimą, gali būti gydomas atliekant endoprotezavimo operaciją, padedančią sugrąžinti pilnavertį ir neskausmingą judėjimą  bei pastebimai pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę

Reumatoidinis artritas – lėtinė uždegiminė autoimuninė sąnarių liga, palaipsniui pažeidžianti visas sąnario dalis – vidinį dangalą, kapsulę, raiščius, kaulus ir kremzlę, dažnai ir kitus organus – raumenis, plaučius, širdį ir kraujagysles, odą, akis. Įtakos šios ligos atsiradimui gali turėti hormonų veikla, genetiniai, aplinkos veiksniai. Reumatoidiniu artritu dažniau serga moterys, nutukę asmenys, taip pat tie, kurių organizmas yra mažiau atsparus stresinėms situacijoms. Šios ligos gydymui įprastai pasitelkiami įvairūs simptomus mažinantys ir ligos plitimą stabdantys vaistai. Kartais atliekamas ir chirurginis gydymas. Reumatoidinio artrito gydymas padeda sustabdyti uždegimą, nuslopinti jaučiamus simptomus, apsaugoti nuo sąnarių ir organų pažeidimų, pagerinti fizinę sveikatą, bendrą savijautą bei sumažinti galimų komplikacijų riziką.

Ankilozinis spondilitas – lėtinė uždegiminė reumatinė liga, labiausiai pažeidžianti stuburo
sąnarius, todėl ilgainiui stuburas tampa visiškai nejudrus. Viena iš dažniausių jos komplikacijų – osteoporozė, išsivystanti nedirbančiuose stuburo slanksteliuose. Nejudinami diskai bei stuburo raiščiai praranda savo tamprumą ir elastingumą, sukaulėja, o visi stuburo slanksteliai susilieja į vieną kaulą. Panašus uždegimas gali vystytis ir kituose sąnariuose. Neretai jis pažeidžia ir akis, širdies-kraujagyslių sistemą, plaučius.

Psoriazinis artritas. Psoriazė – odos uždegiminė liga, sukelianti žvynelinius odos pokyčius, pažeidžianti rankų pirštų nagus, sunkesniais atvejais sukelianti pirštų, kelių, alkūnių, riešų sąnarių ar net stuburo pažeidimus. Šios ligos atsiradimui įtakos turi genetiniai, imunologiniai ir aplinkos faktoriai. Ligos tipas nėra nuolatinis – daugiau nei pusei pacientų artritas pakinta iš vieno tipo į kitą. Pavyzdžiui, iš pradžių gali atsirasti kelių sąnarių pažeidimas, kuris vėliau išplinta į kitus sąnarius. Artritas pasireiškia pažeistų sąnarių skausmu, sutinimu, jie gali būti paraudę. Sergančiojo psoriaziniu artritu gydymas įprastai reikalauja kelių specialybių gydytojų – reumatologo, dermatologo, ortopedo, reabilitologo ir psichiatro bendradarbiavimo.

Podagra – lėtinė medžiagų apykaitos sutrikimo liga, kai dėl mažėjančio šlapimo rūgšties išskyrimo per inkstus ir didėjančios jo gamybos organizme ženkliai padidėja šlapimo rūgšties kiekis, o susidarę jos kristalai nusėda sąnaryje ir jį pažeidžia. Podagrai būdingas priepuolinio pobūdžio sąnarių uždegimas (ypač kojos nykščio). Dažniausiai ši liga pasireiškia sulaukus 40–50 metų, o rizika ja susirgti didėja bėgant metams. Podagros išsivystymą gali nulemti vyriška lytis, šeiminė anamnezė, nutukimas, alkoholio vartojimas, hipertenzija. Didesnė rizika susirgti podagra pasireiškia sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamu, medžiagų apykaitos ligomis – cukriniu diabetu, dislipidemija.

Sisteminė raudonoji vilkligė – pakankamai reta lėtinė autoimuninė liga, kuri gali pažeisti įvairius vidaus organus, ypač odą, sąnarius, kraują ir inkstus. Dauguma šios ligos simptomų yra sukelti uždegiminio proceso, todėl gydymo tikslas šį uždegimą mažinti.

Nors daugelio reumatinių ligų negalima išgydyti, tačiau laiku pradėjus tinkamą gydymą galima veiksmingai pristabdyti ligos progresavimą ar pasiekti ilgalaikį palengvėjimą.

Dažniausiai skiriami tyrimai, atliekamos procedūros ir operacijos

Gydytojo reumatologo konsultacijos metu surenkama sergančio reumatine liga paciento anamnezė, skiriami reikiami laboratoriniai ir/ar instrumentiniai tyrimai, įvertinami jų rezultatai, reumatinėms ligoms būdingi pokyčiai, ligonio būklės sunkumas, jam reikalingos reumatologinės pagalbos lygis. Esant poreikiui, pacientas nukreipiamas kitų specialistų konsultacijoms.

Tirdamas sąnarių skausmu besiskundžiantį pacientą, gydytojas apžiūros metu įvertina sąnario būklę dėl galimo tinimo, paraudimo, temperatūros pokyčių ar deformacijų, nustato judesių amplitudę. Diagnozę patikslinti įprastai skiriami laboratoriniai kraujo ir šlapimo tyrimai, sąnarinio skysčio sudėties tyrimas, prireikus – sąnario biopsija. Rentgenologiniai ir ultragarsinis sąnario tyrimai patvirtina pažeidimo tipą ir laipsnį.

Prireikus, gydytojas reumatologas atlieka odos ir paodžio, raumenų, sąnario dangalų, mažųjų seilių liaukų biopsiją, nechirurginę (cheminę) sinovektomiją, kaulų densitometriją, judėjimo-atramos sistemos sonoskopiją, elektromiografiją, nervų blokadas, kapiliaroskopiją ir kitas procedūras.

Reumatoidiniu artritu sergančių pacientų gydymui gali būti pasitelkiama trombocitais praturtintos plazmos (PRP) terapija. Iš paties paciento kraujo išgauta, įvairiomis regeneraciją skatinančiomis ir uždegimą slopinančiomis medžiagomis prisotinta plazma suleidžiama į skaudamus sąnarius. Šis natūralus, šalutinio poveikio neturintis, autologinės regeneracijos jėgas skatinantis gydymo metodas, efektyviai malšina skausmą, mažina uždegimą, apsaugo kremzlę, skatina jos regeneraciją ir gali pastebimai pagerinti sergančiojo gyvenimo kokybę.

Sergant artroze kremzlės pažeidimas daugeliu atvejų progresuoja lėtai, tad tausojant sąnarius ir tinkamai gydant galima ilgam išvengti skausmų. Kol pakitimai nėra dideli, padeda tinkamas konservatyvus gydymas. Pažeidimams progresuojant atliekamos endoprotezavimo operacijos. Kai kuriais atvejais prireikia chirurginio gydymo – sąnarių protezavimo ar sąnarius koreguojančių operacijų. Medicinos centruose „Northway” teikiamos profesionalios reumatologijos paslaugos. Klinikos gydytojai tiria ir gydo pacientus, sergančius įvairiomis reumatinėmis sąnarių, kaulų, raiščių ir raumenų ligomis, tokiomis, kaip reumatoidinis artritas, osteoporozė, artrozė, podagra, vilkligė, sklerodermija ir kitos. Gydytojai reumatologai reumatinėmis ligomis sergantiems pacientams paskirs reikalingus tyrimus, sudarys efektyvų gydymo planą, esant poreikiui, nukreips pas kitus specialistus, rekomenduos ir organizuos profilaktikos ir reabilitacijos priemones.

Reumatologų konsultacija
Gydytojai reumatologai

JūratėEIDŽIŪNIENĖ

Reumatologė
  • lt
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

AstaJONAITIENĖ

Reumatologė
  • lt , ru
  • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
  • Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80

MindaugasSAKALAUSKAS

Reumatologas
  • lt , en , ru
  • Klaipėda, Dragūnų g. 2
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu