Ką reikia žinoti, kad išsaugotume sveikus ir baltus dantis
Ką verta žinoti, kad išsaugotume sveikus ir baltus dantis, pataria odontologijos centro „Northway“ burnos higienistė Edita Dvareckaitė.
Ką reikia žinoti apie burnos priežiūrą?
Tikriausiai jau visi žino, kad dantis būtina valyti 2 kartus per dieną ( ryte ir vakare ) po valgio, bet toli gražu ne visi – kad reikia valyti ir liežuvį. Rekomenduojama naudoti dantų pasta su fluoru, rinktis minkštą dantų šepetėlį, keisti jį kas 2- 3 mėn., taip pat po profesionalios burnos higienos procedūrų, persirgus infekcinėmis ligomis. Kiekvieną dieną būtina naudoti dantų siūlą, tarpdančių šepetėlius. Siekiant išsaugoti gražius ir sveikus dantis, rekomenduojama vartoti kuo mažiau cukraus ir jo produktų, kuo daugiau – daržovių, natūralių maisto produktų, nerūkyti. Šiuolaikiniam skubančiam žmogui geriausias būdas išvengti karieso ir periodonto ligų yra reguliariai atliekama profesionali burnos ertmės higienos procedūra, kurios metu specialiais instrumentais nuo dantų paviršiaus pašalinamas minkštasis ir pigmento apnašas, dantų akmenys.
Kaip dažnai reikia tikrintis dantis profilaktiškai?
Profilaktinės patikros poreikis priklauso nuo žmogaus amžiaus, jo dantų būklės, burnos ertmės priežiūros įgūdžių. Vaikams ir paaugliams rekomenduojama pas odontologą apsilankyti kas šešis mėnesius, nes jie dėl netaisyklingos ir nereguliarios burnos ertmės priežiūros, o taip pat dėl besivystančio organizmo priklauso ėduonies rizikos grupei. Suaugusiesiems, neturintiems didelių nusiskundimų, rekomenduojama pasitikrinti dantis bent kartą per metus.
Kas yra burnos higiena?
Burnos higiena yra žmogaus burnos sveikatos pagrindas, pagrindinis ėduonies ir apydančio ligų profilaktikos metodas. Tai dantų apnašų valymas, naudojant Air – flow metodiką, kai stipri oro, vandens ir medicininės sodos miltelių srovė, nukreipta statmenai danties paviršiui, greitai ir be skausmo nuvalo susikaupusias apnašas. Procedūros metu taip pat atliekamas dantų paviršių poliravimas, naudojant specialias pastas.
Kada rekomenduojama atlikti burnos higieną?
Burnos higienos procedūrą rekomenduojama atlikti kas pusę metų. Tačiau tai priklauso nuo individualios burnos higienos įgūdžių, polinkio kauptis apnašui. Esant periodonto patologijai, dantų higieną reikėtų atlikti kas 3 – 4 mėnesius. Burnos higienistas gali pateikti kiekvienam asmeniškai tinkamiausias rekomendacijas.
Ar galima išbalinti dantis valantis juos balinamąja pasta?
Balinamosios dantų pastos naikina tik išorines dėmes, kurios dažniausiai atsiranda nuo kavos, arbatos, maistą dažančių medžiagų, tabako, bet jos nepašalina dėmių, esančių danties audinių paviršiniame sluoksnyje. Tad visiškai išbalinti dantų pastos pagalba tikrai neįmanoma.
Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduriama ir kokie sprendimo būdai?
Dažniausiai pacientai skundžiasi dėl dantų jautrumo ir dantenų kraujavimo. To priežastys gali būti įvairios – neteisinga dantų priežiūra, dantų akmenys, dantenų ligos (gingivitas ir periodontitas), nekokybiškos restauracijos ( tiltai, kabantys plombų kraštai, taip pat tam tikri organizmo susirgimai (anemija, cukrinis diabetas, leukemija, hormonų pusiausvyros sutrikimai), žalingi įpročiai (rūkymas) ir pan.
Šios problemos sprendžiamos, pirmiausiai kokybiškai nuvalant kietą ir minkštą dantų apnašus, paskiriant gydymo priemones, mokant teisingai valyti dantis.
Siekiant sumažinti dantų jautrumą, daromos fluoro aplikacijos, pavienių dantų tepimas fluoro laku.
Kokios profilaktikos priemonės padeda išsaugoti sveikus ir baltus dantis?
Pirmiausia reikėtų atsisakyti žalingų įpročių, vengti dažiklių turinčio maisto ir gėrimų, vartoti kuo mažiau cukraus ir jo produktų, kuo daugiau daržovių, natūralių maisto produktų, nerūkyti. nepiktnaudžiauti kava. Labai svarbi teisinga kasdienė dantų priežiūra. Taip pat būtina reguliariai lankytis pas burnos higienistą ir gydytoją odontologą.