Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Protiniai dantys – ką apie juos turime žinoti?

146

Kaip žinia, subrendęs žmogus turi dvidešimt aštuonis pastovius dantis, – pirmasis toks išdygsta sulaukus vos šešerių, o būdamas dvylikos žmogus turi jau visus nuolatinius dantis. Protiniai dantys dažniausiai dygsta tarp septyniolikos–dvidešimt penkerių metų. Jiems išdygus žmogus turėtų turėti trisdešimt dvejus dantis, tačiau nemažai daliai žmonių protiniai dantys taip ir neišdygsta. Šie dantys niekuo nesiskiria nuo kitų krūminių dantų, tik jie išdygsta vėliausiai ir neturi pieninių dantų. Būtent dėl to jie dažnai išdygsta išsikraipę ar netgi nesugeba prasikalti pro dantenas, nes dažniausiai jiems nebebūna vietos žandikaulyje.

Nors šie dantys vadinami protiniais, su protu jie siejasi mažai – juos ištraukus kvailesniu netampama, taip pat nevertėtų liūdėti, jei jie išvis neprasikalė. Tačiau neretai protinių dantų dygimas sukelia nemažai problemų visai burnos sveikatai – atsiranda kariesas, dėl netaisyklingos danties padėties jiems išdygus kreivai gali pradėti kauptis apnašos. Jei protiniai dantys apleidžiami bei negydomi, pažeidžiami ir šalia esantys dantys. Dažnai efektyviausias sprendimas gydant neteisingai išsivysčiusius protinius dantis yra jų pašalinimas.

Kaip traukiami protiniai dantys?

Protinių dantų šalinimas yra chirurginė, gana nemaloni procedūra, tačiau tikrai verta ją atlikti ir visam laikui pamiršti ilgalaikes dantų problemas, tokias kaip protinio danties skausmas ar veido patinimas. Šios procedūros metu naudojama vietinė nejautra. Labai svarbu įvertinti danties būklę, jei reikia – nuo danties pašalinti dantenas. Svarbu ir tai, kiek protinių dantų reikia išrauti, nuo to priklauso kokiu būdu bus operuojama.

Protinius dantis galima šalinti su pusės veido nuskausminimu (nereikia gulėti ligoninėje, po poros valandų jau galima valgyti, greitas gijimas), tačiau jeigu reikia išrauti daugiau nei du dantis, geriausias būdas – apie valandą trunkanti operacija su bendrine nejautra, kurios metu išraunami visi dantys iš karto.

Kaip žinoti, ar protiniai dantys turi būti šalinami?

Jei dažnai kartojasi burnos infekcijos, jaučiate stiprų dantų skausmą ir veido, dantenų patinimą – tai pagrindiniai indikatoriai, skelbiantys, kad protiniai dantys turėtų būti šalinami.

Gijimas po protinių dantų pašalinimo procedūros

Pateikiame jums keletą patarimų, kaip palengvinti savijautą po operacijos:

  • Pirmiausia, po operacijos būkite atidūs – dėl nejautrios, užšaldytos burnos galite lengvai įsikąsti į lūpą, liežuvį, skruostą.
  • Svarbiausias dalykas po procedūros – kraujo sustabdymas, todėl uždėtą vatos gabalėlį burnoje laikykite ne mažiau kaip pusvalandį, jei kraujavimas vis dar nesustoja, pakeiskite jį nauju. Taip pat atkreipiame dėmesį, jog kraujavimas gali tęstis dar kelias dienas, tik jis bus jau ne toks intensyvus kaip po operacijos. Patariame gulėti neatsilošus.
  • Jei jūsų dantenos labai smarkiai patinusios, rekomenduojame jas šaldyti ne ilgiau kaip 24 val. po operacijos, darant pusvalandžio pertraukėles.
  • Galiausiai, po operacijos valgykite tik lengvai kramtomą maistą, nerekomenduojami gazuoti gėrimai, karštas, aštrus maistas, alkoholis. Draudžiama rūkyti, nes tai gali sukelti uždegimą.

Taigi, pabaigoje būtina dar kartą paminėti, jog protiniai dantys gali taip niekada nepradėti dygti – tai yra visiškai normalu. Jei protiniai dantys nedygsta arba dygdami nesukelia diskomforto, pvz., protinio danties skausmas jums yra visiškai nepažįstamas jausmas – jaudintis nėra ko, jūs esate vienas iš tų laimingųjų, kuriems netenka susidurti su dygstančių protinių dantų diskomfortu! Protinių dantų dygimas yra genetiškai paveldimas ir priklauso nuo dantų užuomazgų padėties kaule bei paties žandikaulio.

Vargina protiniai dantys? „Northway” medicinos centro Vilniuje burnos chirurgai pasirūpins saugiu ir neskausmingu dantų rovimu vietinėje ar bendrinėje nejautroje. Daugiau apie dantų šalinimo paslaugas ir jų kainos>

Konsultuojantys gydytojai

Ieva GENDVILIENĖ

Burnos chirurgė
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu