Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Kelio sąnario kremzlės pažeidimui gydyti pasitelkiamos pažangiausios technologijos

23

Kremzlė – tai žmogaus kūno audinys, kitiems kūno audiniams, pavyzdžiui, kaulams, suteikiantis struktūrą ir palaikantis juos. Kelio sąnaryje ir kituose sąnariuose kremzlė dengia kaulinius paviršius tose vietose, kur vyksta judesys. Ji atlieka amortizuojantį vaidmenį ir padeda sąnario kaulams sklandžiai susijungti, laisvai judėti. Kol kremzlinis sąnario paviršius tvirtas ir vientisas, sąnarys juda sklandžiai slysdamas, neužstrigdamas ir nesukeldamas skausmo ar garso.

Nemažai žmonių polinkį sirgti sąnarių ligomis paveldi genetiškai, kitų, dažniausiai profesionalių sportininkų, sąnariai sudyla dėl per didelio jų apkrovimo. Nors sąnario kremzlė yra pritaikyta atlaikyti tik tam tikrus krūvius, siekiant aukštų sportinių rezultatų, į tai dažnai nekreipiama dėmesio. Pirmasis kremzlinio sąnario pažeidimo požymis – sąnarių skausmas po didelio fizinio krūvio, įspėjantis, jog sąnario kremzlė minkštėja.

Kiekvienais metais įvyksta daugybė kelio sąnario sužeidimų, todėl šis sąnarys tampa vienu dažniausių lėtinio sąnario skausmo šaltinių.

Lokalizuotas kremzlės pažeidimas dažniau atsiranda dėl fizinės traumos ar persirgus disekuojančiu osteochondritu.

Apie tai, kodėl svarbu laiku atstatyti pažeistą kremzlę ir šiuolaikinės medicinos galimybes, pasakoja medicinos centro „Northway“ ortopedas traumatologas Kęstutis Bliznikas.

Kodėl pažeistą kremzlę būtina gydyti?

Kremzlę pažeidus, ji savaime negali atsistatyti. Jos regeneracinės galimybės labai menkos, o atsiradus pažeidimui jis progresuoja. Sąnariui susidėvėjus ar patyrus traumą, ženkliai pablogėja žmogaus gyvenimo kokybė, jis negali judėti be skausmo judėti. Jei pažeista kremzlė negydoma, gali išsivystyti osteoartritas (artrozė) ar net gali prireikti keisti kelio sąnarį.

Pažangūs gydymo metodai gali sėkmingai padėti atstatyti kremzlę ir suteikia galimybę toliau džiaugtis aktyviu gyvenimu bei judėjimo teikiamu malonumu. Svarbu nedelsti ir kreiptis pagalbos laiku.

Kaip  atkuriama pažeista kremzlė?

Atstatyti pažeistą kremzlę bandoma įvairiais būdais. Šiuo metu yra taikoma nemažai kremzlės atkūrimo ar kremzlės pakaitalų implantavimo metodų. Dažniausiai klinikinėje praktikoje taikomi taip vadinamieji mikrolūžiai arba spongiolizacija – kai specialios ylos pagalba padarius perforacijas kaule suaktyvinami kaulų čiulpai ir defektas pasidengia skaiduline (randine) kremzle. Reikia paminėti, kad po procedūros susidariusi kremzlė nėra tokia pat tvirta ir lygi kaip natyvinė (hialininė) kremzlė, todėl papildomai naudojami įvairūs preparatai ar membranos, defektui padengti ir prailginti kremzlės gyvavimo laiką.

Tačiau nuo šiol kelio sąnario pažeistos kremzlės gydymui jau gali būti pasitelkiama ir vienos procedūros minimaliai invazyvi kremzlės atkūrimo sistema. Tai šiuo metu pažangiausias ir efektyviausias gydymo metodas.  Procedūrai naudojamas medicininis prisotintas tirpalas, kurio sudėtyje yra natūralaus polimero chitosano. Tirpalas gaminamas sertifikuotame gamybos procese, atitinkančiame aukščiausius saugos ir kokybės standartus, ir padeda žmogaus kūnui kremzlės atkūrimo procese. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad naudojant šį tirpalą kremzlė atsistato kokybiškiau, negu naudojant standartinį chirurginį gydymo metodą.  Šis metodas skiriasi ir tuo, kad tirpalą lengviau implantuoti, galima atlikti per mažesnį pjūvį, nereikia membranų, nereikalinga papildomai apsiūti ar klijuoti, o operacijos trukmė atitinkamai mažesnė.

Šis novatoriškas gydymo būdas, natūraliai vadovaujantis kūno gyjimo procesams atstatant kremzlę, gali ženkliai palengvinti kremzlės pažeidimų dėl fizinės traumos arba per didelio jos nusidėvėjimo ir plyšimo, gydymą.

Tačiau, ar galima taikyti šį gydymą, kiekvienu atveju gali įvertinti tik ortopedas traumatologas.

Kaip vyksta chirurginė operacija ir koks pooperacinis periodas?

Prieš procedūrą operuojantis gydytojas pacientui pateikia instrukcijas, kurios labai svarbios sėkmingam gydymui. Chirurginės procedūros metu pirmiausia atliekamas pažeidimo vietos paruošimas, kai chirurgas kruopščiai pašalina atšokusią arba pažeistą kremzlę nuo pažeistos vietos. Tada perforuojamas kaulas – naudojant chirurginį įrankį, kaule padaromos mažos angelės, kad būtų galima patekti prie atkuriančiųjų ląstelių ir kraujo elementų. Paruošiamas medicininis tirpalas, jis sumaišomas su nedideliu paciento kraujo kiekiu. Tirpalo ir kraujo mišinys užtepamas ant pažeistos vietos, kur jis sutirštėja per kelias minutes. Paruoštoje žaizdoje mišinys išlaiko didesnį kiekį pagrindinių kraujo komponentų, todėl pagerėja kremzlės gijimo ir atstatymo procesas. Sumaišytas su paties paciento krauju, medicininis tirpalas veikia kaip struktūrinis rėmas (matrica) ir stimuliuoja kaulo viduje po kremzle esančias atkuriančiąsias ląsteles keliauti į pažeistą kremzlės vietą bei tapti naujomis jos ląstelėmis. Šios naujos kremzlės ląstelės dalyvaus kremzlės audinio atkūrime, per kurį kūnas natūraliai sunaikins medicininį tirpalą.

Po operacijos, siekiant išvengti svorio į gyjantį kelio sąnarį, 6–8 savaites patariama vaikščioti su ramentais. Kad būtų užtikrinta optimali chirurginės operacijos sėkmė, rekomenduojama apsilankyti pas fizioterapeutą ir laikytis chirurgo pateiktų instrukcijų.

Konsultuojantys gydytojai

Kęstutis BLIZNIKAS

Ortopedas-traumatologas
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Marius ŠAKALINIS

Ortopedas-traumatologas
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu