Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT RU

Protiniai dantys

Kaip žinia, subrendęs žmogus turi dvidešimt aštuonis pastovius dantis, pirmasis toks išdygsta sulaukus vos šešerių, o būdamas dvylikos žmogus turi jau visus nuolatinius dantis. Gydytojai vis dar skirtingai teigia, kada pradeda dygti protiniai dantys, bet tai dažniausiai vyksta tarp septyniolikos – dvidešimt penkerių metų. Oficialiai žmogus turėtų turėti trisdešimt dvejus dantis, tačiau neretai didžiajai daliai žmonių protiniai dantys niekada neišdygsta. Protiniai dantys niekuo nesiskiria nuo kitų krūminių dantų, išskyrus tuo, jog jie išdygsta vėliausiai ir neturi pieninių dantų, kaip tik dėl to jie šitaip ir vadinami. Būtent tai, kad šie dantys neturi pirmtakų, komplikuoja visą situaciją – protiniai dantys dažnai išdygsta išsikraipę ar netgi nesugeba prasikalti pro dantenas, nes dažniausiai jiems nebebūna vietos žandikaulyje.

Taigi, savaime aišku, jog protiniai dantys su protu siejasi mažai, juos ištraukus kvailesniu netampama, taip pat nevertėtų liūdėti, jei jie išvis neprasikalė. Tačiau neretai šių dantų dygimas sukelia nemažai problemų visai burnos sveikatai – kariesą, taip pat dėl netaisyklingos danties padėties jiems išdygus kreivai pradeda kauptis apnašos. Jei protiniai dantys apleidžiami bei negydomi – pažeidžiami ir šalia esantys dantys. Pagrindinė procedūra gydant neteisingai išsivysčiusius protinius dantis yra jų pašalinimas.

Kaip traukiami protiniai dantys?

Protinių dantų šalinimas yra chirurginė, gana nemaloni procedūra, tačiau tikrai verta ją atlikti ir pamiršti ilgalaikias dantų problemas kuo greičiau. Šios procedūros metu naudojama vietinė nejautra. Labai svarbu įvertinti danties būklę, jei reikia gali reikti pašalinti dantenas nuo danties, jeigu jis slepiasi po jomis. Svarbu ir tai, kiek protinių dantų reikia rauti, nuo to priklauso kokiu būdu bus operuojama.

Protinius dantis galima šalinti su pusės veido nuskausminimu (nereikia gulėti ligoninėje, po poros valandų jau galima valgyti, greitas gijimas), tačiau jei reikia rauti daugiau nei du dantis, to nedaroma iškart būtent operuojant šiuo būdu, procedūrą reikės kartoti. Kitas būdas – operacija su pilna narkoze – jos metu išraunami visi dantys iš karto, tačiau dažniausiai guldoma į ligoninę. Protiniai dantys šalinami gan greitai – operacija trunka iki valandos.

Kaip žinoti, ar reikia šalinti protinius dantis? Jei dažnai kartojasi burnos infekcijos, jaučiate stiprų dantų skausmą ir veido, dantenų patinimą – tai pagrindiniai indikatoriai, skelbiantys, kad jums reikalinga ši procedūra.

Gijimas po protinių dantų pašalinimo procedūros

Pateikiama jums keletą patarimų, kaip palengvinti savijautą po operacijos:

  • Pirmiausia, po operacijos būkite atidus – dėl nejautrios, užšaldytos burnos galite lengvai įsikąsti į lūpą, liežuvį, skruostą.
  • Svarbiausias dalykas po procedūros – kraujo sustabdymas, todėl uždėtą vatos gabalėlį burnoje laikykite ne mažiau kaip pusvalandį, jei kraujavimas vis dar nesustoja, pakeiskite jį nauju. Taip pat atkreipiame dėmesį, jog kraujavimas gali tęstis dar kelias dienas, tik jis bus jau ne toks intensyvus kaip po operacijos. Patariame gulėti neatsilošus.
  • Jei jūsų dantenos labai smarkiai patinusios, rekomenduojame jas šaldyti ne ilgiau kaip 24 val. po operacijos, darant pusvalandžio pertraukėles.
  • Galiausiai, po operacijos valgykite tik lengvai kramtomą maistą, nerekomenduojami gazuoti gėrimai, karštas, aštrus maistas, alkoholis. Draudžiama rūkyti, nes tai gali sukelti uždegimą.

Taigi, pabaigoje būtina dar kartą paminėti, jog protiniai dantys gali taip niekada nepradėti dygti, tai yra visiškai normalu. Jei protiniai dantys nedygsta arba dygdami nesukelia diskomforto, skausmo – jaudintis nėra ko, jūs esate vienas iš tų laimingųjų, kuriems netenka susidurti su dygstančių protinių dantų diskomfortu! Protinių dantų dygimas yra genetiškai paveldimas ir priklauso nuo dantų užuomazgų padėties kaule bei paties žandikaulio.