Cholecistektomija arba tulžies pūslės šalinimo operacija – viena dažniausių pilvo chirurgų atliekamų operacijų. Jos dažniausiai prireikia dėl tulžies pūslės akmenligės, kuri sukelia maudimą ar stiprų skausmą po dešiniuoju šonkauliu lanku. Jei atliekant vidaus organų echoskopiją, tulžies pūslėje aptinkami akmenys, tačiau jie pacientui nekelia diskomforto bei skausmo, galima susilaikyti nuo operacijos, situaciją paliekant stebėjimui.
Tulžies pūslės šalinimo operaciją tokiais atvejais patariama atlikti tik vyresniems žmonėms, kuriems laikui bėgant daugėja gretutinių ligų ir bet kokia chirurginė intervencija didina operacijos riziką. Operacija taip pat siūloma daug keliaujantiems po mažiau civilizuotas šalis, kur užklupus akmenligės priepuoliui, būtų sunku sulaukti kvalifikuotos gydytojų pagalbos.
Kita dažna priežastis, kodėl prireikia šalinti tulžies pūslę, – susiformavę polipai tulžies pūslės gleivinėje. Atliekant vidaus organų echoskopiją net ne visada pavyksta tiksliai nustatyti, ar tai akmuo, ar polipas. Tulžies pūslės polipas yra rizikos veiksnys išsivystyti tulžies pūslės vėžiui.
Mažesnis nei 5 milimetrų polipas dažnai paliekamas stebėjimui. Jei polipas pradeda didėti, rekomenduojama atlikti laparoskopinę cholecistektomiją.
Operacija ir pooperacinis laikotarpis
Tulžies pūslės šalinimo operacija arba laparoskopinė cholecistektomija atliekama pro nedideles skylutes pilvo sienoje, taip vadinamu laparoskopiniu būdu. Įprastai po tulžies pūslės pašalinimo žmogus nejaučia didelio skausmo ir gana greitai gali grįžti į įprastą gyvenimą. Kitą dieną po operacijos pacientas išleidžiamas namo.
Prieš operaciją būtina atvykti į gydytojo chirurgo konsultaciją. Konsultacijos metu suteikiama detali informacija apie operaciją ir tikslią operacijos kainą. Chirurginis gydymas planuojamas gydytojo ir paciento suderintu laiku.