Sieros kamščiai gali sugadinti ir ilgai lauktas atostogas
Užgulusios ausys, suprastėjusi klausa, niežėjimas ar nemalonus dilgčiojimas – dėl šių negalavimų vasarą ypatingai padaugėja besikreipiančių į ausų, nosies ir gerklės ligų specialistus. Sieros kamščiai vasarą dažnai kamuoja maudynių megėjus, mėgstančius nardyti ežeruose, jūroje ar kituose vandens telkiniuose.
Medicinos centro „Northway” gydytoja orinolaringologė Aušra Jurčiukonienė atsako į klausimus, kurie, planuojant atostogas, rūpi daugeliui. Kviečiame paskaityti ir mėgautis vasaros teikiamais malonumais be rūpesčių.
Kas yra sieros kamštis?
Sieros kamštis tai yra sieros, riebalinių liaukučių ir besilupančio odos epidermio sankaupa išorinėje ausies landoje. Ausų landa yra smėlio laikrodžio formos, ir dažniausiai sieros kamščiai susikaupia jos susiaurėjime. Sieros kamštis tikrai nėra nevalyvumo požymis. Vieniems žmonėms sieros gaminasi daugiau, kitiems – mažiau, tačiau jos ausies landoje turi būti. Tai reiškia, kad ausis sveika. Tai yra ir tam tikra ausies apsauga, tad sieros ausyje turi būti. Siera apsaugo ausį, išvalo nešvarumus, dulkes, papuolusias į ausies landą. Ji taip pat pasižymi bakterijas naikinančiomis savybėmis, apsaugo nuo į ausis patenkančių mikroorganizmų ir bakterijų, drėkina ir neleidžia išdžiūti ausies landos odai.
Kodėl susidaro sieros kamščiai?
Vieniems tokių problemų, kaip sieros kamštis, niekada nekyla, o kitiems sieros kamščius tenka plauti net keletą kartų per metus. Sieros kamščių susidarymas priklauso nuo daugelio priežasčių: žmogaus endokrininės sistemos, aplinkos veiksnių ir pan.
Ar sieros kamščių formavimuisi įtakos turi ir higienos įpročiai? Kaip teisingai valyti ausis?
Vieniems žmonėms sieros gaminasi daugiau, kitiems mažiau, tačiau visiems svarbu taisyklingai valyti, plauti, sausinti ausis. Kartais žmonės skundžiasi, kad ausis turi labai dažnai valyti.
Išskiriamos dvi sieros rūšys: skystesnė ir kietesnė. Vaikų ausyse siera skystesnė, tačiau su amžiumi ji kietėja dėl vandens trūkumo ir dėl fiziologinių organizmo pokyčių. Be to, galimi ausies kanalo anatominiai nukrypimai – kreivumas ar panašiai, dėl ko sutrinka normalus sieros pasišalinimas.
Didelę reikšmę turi ir mūsų higienos įpročiai. Iš ausų turime išvalyti tik tiek sieros, kiek pastebime ir kiek pasiekiame mažuoju pirštu, jokių krapštukų ar pagaliukų tam tikrai nereikia, nes naudojant juos siera nustumiama gilyn, dėl to blogėja klausa, taip pat yra didelė tikimybė sužaloti ausies landą. Ausis pakanka išplauti vandeniu (taip pat pirštu) ir nusausinti rankšluosčio krašteliu. Tiems, kam kaupiasi daugiau sieros ir ausis dažniau užsiteršia, ausies landas pirštu reikėtų valyti dažniau.
Kokius simptomus pajutus reikėtų susirūpinti?
Sieros kamščių ausyse formavimosi žmonės nejaučia – tiesiog ima prasčiau girdėti. Kai formuojasi kamštis, dar nevisiškai užkemšantis landą, ausis turi polinkį pati išsivalyti. Kamštis pajuntamas tada, kai visiškai užkemša landą. Tada žmogus pajunta diskomfortą, nes ausis užgula, ją ima skaudėti.
Ar galima sieros kamštį pašalinti pačiam?
To daryti tikrai nepatartina. Kartais žmonės prisidaro labai rimtų bėdų, patys mėgindami plauti sieros kamščius įvairiais lašais ar švirkštais. Kai kurie netgi naudoja ausies žvakes arba terminį valymą. Tai gana pavojingos procedūros, kurios dažniausiai nėra veiksmingos. Mėginant pašalinti kamštį patiems, galima sukelti didelių ausies landos pažeidimų, pradurti būgnelį ar sukelti ausies uždegimą. Taip dar labiau apsunkinsite situaciją. Todėl, pajutus, kad prastėja klausa, atsiranda spaudimo jausmas, nereikėtų mėginti patiems plauti ausį, kažką lašinti ar krapštyti, o vertėtų kreiptis į specialistą.
Kodėl sieros kamščiai dažniau susidaro maudynių megėjams? Ar prieš atostogas reikia plautis ausis profilaktiškai?
Jei pradėjus formuotis ausies kamščiui į ausį dar papuola vandens, jis išbrinksta, užkemša landą, o ausies kanalas nebepraleidžia oro.
Jeigu klausa nėra sutrikusi, plautis ausų profilaktiškai nėra jokio reikalo. Tačiau jeigu turite polinkį į sieros kamščių formavimąsi, planuojate vykti atostogauti ir daug maudytis, prieš kelionę vertėtų užsukti pas specialistą, kuris, esant reikalui, prieš kelionę išplaus ausis, arba tiesiog rekomenduos tam tikrų preparatų, padėsiančių apsaugoti ausies landą. Jeigu ausyje sieros kamštis jau pradėjęs formuotis, didelė tikimybė, kad dėl šilto ir drėgno oro jis išbrinks ir atostogų metu jausite didelį diskomfortą.