Sinusitas ir jo gydymas
Sinusitas – tai nosies ir sinusų (kauluose esančios ertmės aplink nosį, akis ir skruostų srityje) gleivinės uždegimas, kurį sukelia virusai, bakterijos arba alergijos.
Priežastys
Sinusitą gali sukelti virusinės, bakterinės ar grybelinės infekcijos, alergijos, polipai, netaisyklinga nosies pertvara. Sinusitas gali prasidėti kartu su peršalimu, kadangi peršalimą sukėlęs virusas lemia nosies audinių paburkimą bei sinusų užkimšimą. Kita dažna sinusito atsiradimo priežastis – alergijos ir įkvepiami alergenai, kurie dirgina nosį bei gali sukelti uždegimą, dėl kurio nosies ertmė užsiblokuoja. Nusilpęs imunitetas taip pat gali būti priežastis sinusito atsiradimui.
Simptomai
Sinusitą galima atpažinti iš tokių simptomų, kaip nemalonus spaudimas ar skausmas kaktos, nosies ir akių srityje, apsunkęs kvėpavimas, nosies gleivinės ir skruostų patinimas, užsikimšusi, arba, priešingai – varvanti nosis, galvos skausmas, kosulys. Retai, tačiau gali pakilti kūno temperatūra, suprastėti burnos kvapas.
Sinusito tipai
Su įvairiomis sinusito formomis susiduriama kiekvieną kartą peršalus. Sinusitas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminio sinusito infekcija vystosi greitai ir tęsiasi apie savaitę, kartais 2-3 savaites. Ūminis sinusitas gali būti serozinis, pūlingas arba odontogeninis. Sergant seroziniu sinusitu, sinusus užpildo tąsus arba vandeningas sekretas, o pūlingo sinusito atveju – tiršti ir tąsūs pūliai. Sergant odontogeniniu sinusitu, pūliai gali būti dvokiantys. Šio tipo sinusitas išsivysto esant danties patologijoms.
Kai sinusito simptomai tęsiasi ilgiau nei 12 savaičių, diagnozuojamas lėtinis sinusitas. Įprastai, lėtinio sinusito simptomai yra sunkiai pastebimi, nes jis vystosi palaipsniui, todėl ligonis nekarščiuoja, nejaučia kitų simptomų, kol liga nepaūmėja. Lėtinis sinusitas gali būti pūlingas, polipinis, hiperplastinis arba alerginis. Sergant lėtiniu pūlingu sinusitu, neretai kartu diagnozuojamas nosies pertvaros iškrypimas arba nosies kriauklių padidėjimas. Šios patologijos trukdo gijimo procesui, nes yra trikdoma drenažinė ir ventiliacinė nosies funkcija. Lėtinio polipinio sinusito atsiradimas susijęs su alergijomis ir alerginiu sinusitu, kadangi dažnos alerginės reakcijos sinuso gleivinėje bei gleivinės patinimai daro įtaką polipų susiformavimui. Hiperplastinis sinusitas nustatomas tada, kai sinuso sienelių gleivinė sustorėja keletą milimetrų. Dažniausiai šis lėtinio sinusito tipas yra pastovus.
Lėtinis sinusitas gali būti viena iš ilgalaikio galvos skausmo priežasčių, todėl tinkamai išgydžius ligą, varginantys ir pastovūs neaiškios kilmės galvos skausmai gali baigtis.
Tyrimai
Gydytojas otorinolaringologas atlieka endoskopinę nosies landų apžiūrą – nedidele kamera apžiūrimos nosies landos, tikrinama, ar ten nėra pūlingo sekreto, didelio gleivinės paburkimo. Jeigu sergama ūminiu sinusitu, apžiūros metu pastebima paburkusi ir paraudusi gleivinė, gali būti matomi pūliai. Siekiant patvirtinti diagnozę, gali būti skiriama ir prienosinių ančių rentgenograma, kraujo tyrimas.
Gydymas
Po išsamios apžiūros ir diagnozės patvirtinimo, gydytojas parenka tinkamiausią gydymo metodą. Jeigu sinusito sukėlėjas yra bakterijos, dažniausiai taikomas gydymas antiobiotikais. Taip pat skiriami nosies ertmių paburkimą mažinti padedantys vaistiniai preparatai, kad iš prienosinių ančių geriau šalintųsi susikaupęs sekretas.
Susirgus sinusitu rekomenduojama eiti į karštą dušą ar pagulėti šiltoje vonioje bei gerti daug šiltų skysčių, kadangi tai skatina sekreto skystėjimą ir lengvina jo pašalinimą. Simptomams palengvinti gali būti naudojamos vandens ir eterinių aliejų (eukalipto, pipirmėtės, arbatmedžio) inhaliacijos, nosies ertmių plovimas druskingu vandeniu.
Jeigu sinusito atvejis itin sunkus arba konservatyvus medikamentinis būdas nėra veiksmingas, gali būti taikomos ir medicininės procedūros. Sinusito gydymas atsiurbiant sekretą – tai gydymo metodas, kuomet specialiu siurbliu per nosį yra išsiurbiamas sinusuose susikaupęs sekretas. Metodas nėra chirurginis, nereikia durti ar zonduoti sinusų.
Jeigu sinusitas nuolat kartojasi, o besikartojančio sinusito priežastis – polipai, rekomenduojama juos operuoti. Chirurginis gydymas rekomenduojamas ir turintiems kreivą nosies pertvarą.
Komplikacijos
Negydomas sinusitas gali sukelti rimtų komplikacijų. Užsitęsęs sinusitas gali tapti ausies arba plaučių uždegimo priežastimi. Infekcija taip pat gali išplisti į akiduobes bei prasiveržti į galvos smegenis, taip paskatinant meningito atsiradimą. Nors šios komplikacijos yra labai retos, vis gi sinusito gydymo uždelsti nereikėtų ir vos atsiradus pirmiesiems simptomams, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Patarimai ir profilaktika
Norint išvengti sinusito, reikėtų visapusiškai stiprinti imunitetą, šaltuoju metų laiku dėvėti galvos apdangalus, drėkinti patalpas. Taip pat rekomenduojama į mitybą įtraukti natūralius antibiotikus – raudonėlį ir česnaką.
Peršalus, labai svarbu laiku pradėti gydymą, kad sloga nepereitų į sinusitą. Susirgus sloga, labai naudinga nosies ertmes plauti druskingu vandeniu bei daryti garų inhaliacijas su eteriniais aliejais, padedančiais sumažinti uždegimą.
GiedriusENDRIKAS
Otorinolaringologas- lt , en
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
- Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80