Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Kada protinių dantų rovimas yra teisingas pasirinkimas?

161

Protinių dantų rovimas yra chirurginė, ganėtinai nemaloni procedūra, kurią daugelis linkę atidėlioti. Vis dėlto, laiku atliktas protinių dantų šalinimas gali padėti išspręsti daugelį burnos sveikatos problemų ir užkirsti kelią galimoms komplikacijoms, pvz., šalia esančių dantų pažeidimui.

Protiniai dantys – tai tretieji krūminiai dantys, dar vadinami aštuntaisiais dantimis. Nors su protiniais sugebėjimais šie dantys neturi nieko bendro, tokį pavadinimą įgijo dėl amžiaus, kuriame jie pradeda dygti. Paprastai aštuntųjų dantų dygimo pradžia būna 17–25 metų amžiuje, kai žmogus pradeda protiškai bręsti. Tačiau šiomis dienomis protiniai dantys yra siejami dažniau su tam tikromis komplikacijomis, nei su nauda.

Anatominiai pakitimai žmogaus žandikaulyje aiškinami tam tikrais evoliucijos procesais. Mūsų protėviai vartojo kietą ir neapdorotą maistą, o evoliucijos eigoje mūsų mitybos įpročiai keitėsi. Kadangi mes valgome vis labiau apdorotą, lengviau sukramtomą maistą, krūvis dantims mažėja ir dėl to šiuolaikinio žmogaus žandikaulis yra mažesnis. Taigi, daugeliui žmonių tretieji krūminiai dantys neišdygsta visiškai arba lieka pradygę netaisyklingoje padėtyje.

Protinių dantų rovimas – indikacijos

  • Protinis dantis sukelia aplinkinių audinių uždegimą. Kai dantis yra nepilnai išdygęs, virš jo susiformuoja gleivinės kišenė („kapišonas“). Čia kaupiasi maisto likučiai, bakterinis apnašas, kurį pašalinti neįmanoma nei naudojant kasdienines burnos higienos priemones, nei atliekant profesionalią burnos higieną. Tokiomis sąlygomis, jei protinio danties rovimas neatliekamas laiku, formuojasi lėtinis uždegimas (infekcijos židinys organizmui), kuriam paūmėjus atsiranda simptomai: dantenos pasidaro edemiškos, paraudusios, skausmingos, atsiranda pūliavimas.
  • Būdamas netaisyklingoje padėtyje protinis dantis traumuoja aplinkinius minkštuosius audinius.
  • Esant puikiomis sąlygomis apnašų kaupimuisi, protinis dantis yra pažeidžiamas ėduonies.
  • Kaulo patologija. Jei protinio danties rovimas neatliekamas laiku, apie neišdygusį dantį gali atsirasti folikulinė cista. Didėjant spaudimui ertmėje cista didėja, tirpsta aplinkinis kaulas. Folikulinėje cistoje gali kilti uždegimas ir ji gali supūliuoti. Taip pat tokiu atveju turi būti atliekama diferencinė diagnostika nuo kitų cistinių darinių ar tumorų.
  • Grėsmė greta esančiam dančiui. Dėl savo netaisyklingos padėties protinis dantis formuoja netaisyklingą kontaktą su greta esančiu dantimi. Dėl to antrasis krūminis dantis taip pat yra pažeidžiamas karieso, tirpsta kaulas apie jį, vystosi šaknų rezorbcija.
  • Planuojamas ortodontinis gydymas. Dygdami protiniai dantys stumia gretimus dantis link centro linijos ir keičia sąkandį, sukelia ortodontines problemas. Todėl dažniausiai protinių dantų šalinimas yra atliekamas prieš ortodontinį gydymą.
  • Kai protiniai dantys įtakoja ar sukelia smilkininio apatinio žandikaulio sąnario patologiją, protinių dantų rovimas atliekamas tam, kad būtų atkurta dantų lankų ir sąkandžio simetrija.
Konsultuojantys gydytojai

Ieva GENDVILIENĖ

Burnos chirurgė
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu