Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Norintiems išvengti nemalonių pojūčių – protinių dantų rovimas su bendrine nejautra

152

Protinių dantų rovimas – viena labiausiai bauginančių odontologinių procedūrų. Daugelis esame girdėję, jog protinių dantų šalinimas chirurginiu būdu sukelia išties nemalonių pojūčių ir emocijų. Baimė – natūralus jausmas, lydintis chirurgines intervencijas. Tačiau pastaruoju metu vis labiau populiarėjantis protinių dantų šalinimas su bendrine nejautra suteikia galimybę atlikti šią procedūrą, nesukeliant pacientui jokio diskomforto.

Pasak medicinos centro „Northway“ burnos chirurgės Ievos Gendvilienės, protiniai dantys gali pridaryti nemažai problemų visai burnos sveikatai. Protinių dantų šalinti nereikia tik tuomet, kai jie dygsta taisyklinga kryptimi, kontaktuoja su priešingo žandikaulio protiniu dantimi ir dalyvauja kramtyme. Taip pat svarbu, kad pacientas gebėtų juos kokybiškai išsivalyti. Protinius dantis prižiūrint netinkamai, vystosi greta šių dantų esančių minkštųjų audinių uždegimas, kuris gali grėsti sunkiomis komplikacijomis.

Protinių dantų operacija rekomenduojama, kai dantys yra nepagydomai pažeisti, netaisyklingai išdygę, aplink juos kaupiasi minkštasis apnašas, formuojasi apydančio audinių uždegimai, pūlynai (kai pūlių prisirenka į minkštųjų audinių tarpraumeninius tarpus). Protiniai dantys šalinami ir dėl jų formuojamų cistų, gretimų dantų gadinimo, ortodontiniu tikslu, kartais net dėl navikinių procesų. Kiekvienu atveju, ar dantis reikia šalinti ir kada geriausia tai atlikti, gydytojas aptaria su pacientu individualiai.

Gydytoja įspėja, kad kuo ilgiau protiniai dantys išlieka burnoje, tuo didesnė rizika atsirasti patologijai. Taip pat, bėgant laikui, dėl šaknų formavimosi sudėtingėja šių dantų padėtis viršutinio žandinio ančio ar apatinio alveolinio nervo kanalo atžvilgiu, todėl ir protinių dantų šalinimo procedūra tampa sudėtingesne. Nors protinio danties traukimas gali būti atliekamas bet kokiame amžiuje, dar nesusiformavus šaknims ir nesant gretimų sisteminių ligų, jį atlikti lengviau. Tačiau, anot I. Gendvilienės, protinių dantų nerekomenduojama šalinti jaunesniems nei 17 metų pacientams, nes gali būti pažeistos žandikaulių augimo zonos.

Prieš retinuotų (neišdygusių ar dalinai išdygusių dantų šalinimą) yra atliekamas rentgeninis ištyrimas – panoraminė rentgeno nuotrauka, sudėtingesniais atvejais – kompiuterinė tomografija, kad būtų galima tiksliai įvertinti dantų padėtį ir suplanuoti saugią operaciją. Siekiant kuo mažiau traumuoti gretimus audinius atliekami pjūviai, dažnai tenka gręžti kaulą ir dalinti dalimis patį dantį, po to tuos pjūvius užsiūti. Tokiu atveju protinių dantų šalinimas su bendrine nejautra, kai pacientas tiesiog užmigdomas ir pažadinamas jau po atliktos operacijos – neabejotinai geriausias pasirinkimas, nes pacientas nepatirs jokių nemalonių pojūčių.

Protinių dantų rovimas ženkliai pagerina gretimų dantų būklę. Įvairiais moksliniais tyrimais įrodyta, kad pašalinus protinius dantis, 90 proc. atvejų pagerėjo dantenų ir kaulo būklė apie gretimus dantis. Vis dėlto, nemažai žmonių vis dar mano, kad protinių dantų rovimas su narkoze yra pavojingas. Ievos Gendvilienės teigimu, įprastai protinių dantų rovimas chirurginiu būdu yra planinė ir visiškai saugi procedūra. Galimų komplikacijų rizika siekia 3-8 procentus. Norint sumažinti komplikacijų skaičių ir riziką, protinių dantų šalinimą rekomenduojama patikėti tik gydytojams specialistams – burnos chirurgams, veido ir žandikaulių chirurgams arba periodontologams. Jie ne tik geriausiai atliks šią procedūrą, bet ir, esant būtinybei, gebės susitvarkyti su iškilusiomis komplikacijomis.

Prieš protinių dantų šalinimo operaciją būtina specialisto konsultacija. Konsultacijos metu pacientas supažindinamas su operacijos eiga, aptariamos galimos individualios rizikos ir komplikacijos. Siekiant išvengti nemalonių netikėtumų, suteikiama detali informacija, ko tikėtis ir kaip elgtis po operacijos. Operacijos metu pacientas gali jaustis visiškai ramus – jo saugumu, saldžiu miegu ir sklandžia operacijos eiga profesionaliai pasirūpina patyrusi operacinės komanda. Tiesa, po operacijos gali būti jaučiamas skausmas, tačiau jis sėkmingai kontroliuojamas analgetikais, kuriuos rekomenduoja procedūrą atlikęs gydytojas.

Baigdama pokalbį gydytoja akcentuoja, kad nors apie tai sklando daugybė mitų, protinių dantų rovimas nedaro įtakos mūsų intelekto koeficientui. Manoma, kad pavadinimas „protinis dantis“ atsirado todėl, kad šie dantys išdygsta vėliau nei kiti. O vyresnis žmogus, tikėtina, turi daugiau išminties ir yra protingesnis.

Konsultuojantys gydytojai

Ieva GENDVILIENĖ

Burnos chirurgė
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu