Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Nėštumo įtaka venų varikozės atsiradimui

108

Ar tikrai nėštumas gali daryti įtaką venų varikozės atsiradimui? Ar galima to išvengti? Ar venų varikoze dažniau serga moterys? Kuo ši liga pasireiškia ir kuo ji grėsminga? Ir ką galiausiai daryti, jei varikozė jau konstatuota? Apie tai kalbamės su medicinos centro „Northway” gydytojais kraujagyslių chirurgais.

Kodėl išsivysto venų varikozė ir kuo ji pavojinga?

Kalbėsime apie pirminę venų varikozę. Antrinė atsiranda dėl kitų susirgimų – pavyzdžiui, dėl giliųjų venų trombozės, įgimtų kraujagyslių ypatumų. Tai sudėtingos ligos, kurių priežastis yra aiški.

Pirminės venų varikozės priežastys iki galo nėra aiškios. Mes tik žinome, kokie faktoriai skatina venų vožtuvų nepakankamumą. Kai padidėja veninio kraujo slėgis, kraujas ima kauptis kojose. Jei venų sienelės silpnos – jos neišlaiko šio slėgio, vis labiau plečiasi. Plečiasi ir šakinės atšakos, smulkios voratinklinės venos – ypač žemiausioje kojos vietoje, ties kulkšnimis. Odos paviršiuje pasirodo gumbai, vėliau – trofiniai odos pakitimai, sukietėjimai blauzdos audiniuose, randėja poodinis sluoksnis. Koja pakeičia savo formą – ji atrodo kaip apverstas šampano butelis.

Negydoma venų varikozė gali grėsti labai rimtomis komplikacijomis. Viena jų – trofinės opos. Opa – tai atviri vartai infekcijai į organizmą patekti. Sunkiausios iš galimų bakterinių komplikacijų – sepsis (kraujo užkrėtimas) ir mirtis.

Be trofinių opų, poodinių, arba paviršinių, kojų venų išsiplėtimas gali grėsti ir kitomis rimtomis bėdomis. Viena jų – tromboflebitas, arba paviršinių venų uždegimas, kylantis susidarius trombams venose. Varikozės pažeistose venose kraujas teka lėtai, dėl nesandarių venų vožtuvų dalis kraujo, užuot keliavęs viena kryptimi – širdies link, grįžta atgal, užsistovi, todėl tokiose venose trombai susidaro gana dažnai. Tromboflebitu suserga vienas iš dešimties dėl kojų venų varikozės kenčiančių asmenų. Be to, tromboflebitą minėtiems ligoniams gali sukelti net nedidelės traumos, kurių patys pacientai vėliau net neprisimena. Daliai pacientų krešuliai gali pasiekti giliąsias venas, o iš ten nukeliauti į plaučius, sukeldami plaučių arterijos tromboemboliją ir ūmią mirtį. Todėl į venų varikozę pro pirštus žiūrėti negalima.

Kokie gi faktoriai skatina ligą vystytis?

Venų varikozė moteris kamuoja keturis kartus dažniau nei vyrus. Apie 60 proc. moterų ir 40 proc. vyrų polinkį sirgti venų varikoze paveldi iš tėvų. Silpna venų sienelė paveldima ir jei kokie nors faktoriai veninį slėgį padidina – „užsiveda“ jau minėtas kraujotakos mechanizmas. Ligą skatina padidintas veninis slėgis kojose. Jis taip pat gali atsirasti dėl ilgo stovėjimo, sunkaus fizinio darbo, buvimo karštoje drėgnoje aplinkoje, nėštumo.

Kokie venų varikozės simptomai?

Sunkios kojos, tinimai, mėšlungis – ligos simptomai. Jei kojos tik sunkios – šiuo atveju gali būti ir kita problema, nebūtinai varikozė. Bet kojų sunkumas kartu su kitais požymiais – atsirandantis antroje dienos pusėje ir palengvėjantis atsigulus – yra būdingas venų varikozės požymis. Tuomet tikrai pravartu išsitirti veninę kraujotaką. Tokiu atveju atliekamas diagnostikos metodas – ultragarsinis dvigubas skenavimas.

Ar visos moterys nėštumo metu gali patirti varikozinį venų išsiplėtimą?

Ne, ne visos. Svarbus paveldimumas, svarbi ir nėštumo eiga.

Ar besilaukianti kūdikio moteris gali taikyti profilaktines priemones?

Nėštumo metu didėja veninis spaudimas, todėl gali atsirasti poodinių venų išsiplėtimas ir veninių vožtuvų nepakankamumas. Ir po nėštumo tai ne visada savaime susitvarko.

Nėštumas – ir didesnė giliųjų venų trombozės rizika. Vaisius spaudžia klubinę veną, sulėtėja kraujotaka – o kur ji lėtesnė, ten didesnė trombozės tikimybė. Be to, gimdymo metu padidėja kraujo krešėjimas. Visa tai reikia žinoti, nes nėštumas – iš tiesų iššūkis venoms.

Geriausia profilaktikos priemonė – specialios kompresinės kojinės nėščiosioms. Antroje nėštumo pusėje jas reikėtų pradėti mūvėti. Geriau, kai kojines parenka gydytojas, nes skiriasi kompresijos klasė. Beje, kompresines kojines reikia mūvėti ir mėnesį po gimdymo, nes visą šį laiką dar būna kraujo krešėjimo pakitimų, kurie gali sukelti giliųjų venų trombozę.

Kokie metodai taikomi venų varikozei gydyti?

Gydymo būdų daug. Neintervenciniai – kompresinė terapija ir medikamentai. Intervenciniai – skleroterapija bei chirurginiai gydymo būdai. Skleroterapijos metu yra užkemšamos venos, kuriose sutrikusi kraujotaka. Skleroterapija taikoma ir estetiniais tikslais, kai pašalinama vena, kuri matosi. Toliau – chirurginiai gydymo būdai: atvira operacija, lazerinis arba radiodažnuminis gydymas. Iki šiol diskutuojama, kuris iš pastarųjų metodų efektyvesnis, bet manyčiau, kad kiekviena klinikinė situacija turi savo optimalų gydymą.

Taigi šiuo metu turime didelę prabangą rinktis kombinuotus gydymo metodus ir pacientui dabar, lyginant su ankstesniais laikais, gydytis yra žymiai paprasčiau.

Ar galima sau padėti, jei kankina venų varikozė?

Sportu neišsigydysite, paveldimumo taip pat neįtakosite. Tačiau tam tikra profilaktika galima. Jei turite polinkį į venų varikozę, reguliariai bėgiokite arba bent jau vaikščiokite. Taip pat plaukiokite, važinėkite dviračiu, avėkite patogią avalynę (aukštakulnius geriau pasilaikyti šventėms ar ypatingoms progoms). Venkite karštos aplinkos, nepiktnaudžiaukite sauna, vakarais apsipilkite kojas vėsiu vandeniu. Labai efektyvios yra ir kompresinės kojinės, limfodrenažinis masažas.

Konsultuojantys gydytojai

Dr. RolandasDAGILAITIS

Kraujagyslių chirurgas
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

EligijusARAMINAS

Kraujagyslių chirurgas
  • lt , en , ru
  • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
  • Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80

RokasPETRUTIS

Kraujagyslių chirurgas
  • lt , en , ru
  • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
  • Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80

JonasBERNOTAS

Kraujagyslių chirurgas
  • lt , en
  • Kaunas, Miško g. 25A
Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu