Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Kodėl verta pasiskiepyti nuo erkinio encefalito?

skiepai

Šylant orams vis dažniau norisi būti gamtoje, džiaugtis bundančia žaluma, tačiau pavasaris pažadina ir erkes, platinančias pavojingas ligas. Viena iš jų – erkinis encefalitas, kurios viruso negali neutralizuoti joks vaistas. Pasak medicinos centro „Northway” šeimos gydytojo Valerijaus Morozovo, vienintelė efektyvi apsisaugojimo nuo šios ligos priemonė – skiepai. Tačiau, kaip teigia specialistas, dažnai apsauga susirūpinama tik įsisiurbus erkei ir prasidėjus paniškai erkinio encefalito baimei. Kiekvienas erkės įsisiurbimas sukelia nerimą, žmogus negali atsipalaiduoti, stengiasi kuo greičiau ištirti erkę, skuba pas gydytojus, atlieka kraujo tyrimus, o visa tai kainuoja kur kas daugiau pastangų, pinigų, laiko ir sveikatos, nei išankstinis pasiskiepijimas. Gydytojas atsako į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus apie erkinį encefalitą ir tikisi, kad jo atsakymai padės laiku pasirūpinti, kad gamtoje jaustumėtės saugiai ir išvengti ne tik šios klastingos ligos, bet ir bereikalingų rūpesčių.

Kodėl erkės pavojingos?

Erkės savo kūnelyje gali turėti įvairių infekcinių ligų sukėlėjus – virusus ir bakterijas. Pagrindinės ligos, kuriomis erkės gali užkrėsti žmones Lietuvoje – Laimo liga ir erkinis encefalitas.

Kas yra erkinis encefalitas?

Erkinis encefalitas – tai nervų sistemos uždegimas. Tai yra virusas, pažeidžiantis smegenų dangalus arba pačias smegenis ir sukeliantis taip vadinamą meningitą arba encefalitą.

Kuo pavojingas erkinis encefalitas? Kas dažniausiai serga šia liga?

Erkinis encefalitas pavojingas tuo, kad jį sukelia virusas, kurio negali „neutralizuoti” joks vaistas. Todėl susirgus gydomi tik simptomai, slopinamas skausmas, o pati liga dažnai progresuoja.

Erkinis encefalitas yra galvos ir nugaros smegenis bei jų dangalus pažeidžianti liga. Sudėtingiausia jo komplikacija – paralyžius ar net mirtis. Erkiniu encefalitu užsikrėtusiems žmonėms gresia pilnas arba dalinis invalidumas arba mirtis, nes, kaip jau minėjau, nėra vaistų, įveikiančių virusą, kuris pažeidžia smegenis.

Ši liga pirmiausia yra suaugusių žmonių problema, vaikai sudaro tik 20 procentų ja sergančiųjų.

Ypatingai vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės dažniau serga sunkesnėmis erkinio encefalito formomis. Kuo žmogus vyresnis, tuo didesnė rizika sirgti sunkiau ir ilgiau jausti šios ligos pasekmės. Nors vaikams erkės įsisiurbia taip pat dažnai, kaip ir suaugusiems, tačiau jie dėl nežinomų priežasčių erkiniu encefalitu suserga rečiau, dažniau serga lengvesnėmis šios ligos formomis ir rečiau jaučia jos pasekmes.

Kaip galima apsisaugoti nuo erkinio encefalito? Kada geriausia būtų pasiskiepyti, kad įgytume imunitetą jau šiam sezonui?

Pati efektyviausia apsaugos nuo erkinio encefalito priemonė yra skiepai. Vakcinos nuo erkinio encefalito efektyvumas siekia iki 98 procentų.

Skiepytis galima ištįsus metus, tačiau geriausia pasiskiepyti žiemą ar ankstyvą pavasarį, kol dar nėra prasidėjęs erkių aktyvumas. Tam, kad susidarytų apsauginis imunitetas nuo erkinio encefalito vieniems metams, reikalingos dvi vakcinos dozės.

Iš pradžių suleidžiama pirmoji skiepo dozė pasirinktą dieną, o praėjus nuo 1 iki 3 mėnesių po pirmosios dozės suleidimo įskiepijama antroji dozė. Norint, kad imuninis atsakas susidarytų greičiau, antroji dozė gali būti suleista praėjus dviems savaitėms po pirmosios dozės suleidimo.

Praėjus dviems savaitėms po antrosios dozes suleidimo, žmogus yra saugus visa sezoną ir gali būti miške, nebijodamas erkių įsisiurbimo.

Trečioji dozė turėtų būti suleidžiama praėjus nuo 5 iki 12 mėnesių po antrosios dozes. Po šios dozes suleidimo žmogus gali jaustis saugus trejus metus.

Vaikai nuo vienerių metų skiepijami vaikams skirta vakcina.

Ar saugi ir efektyvi yra vakcina nuo erkinio encefalito?

Vakcina nuo erkinio encefalito naudojama jau apie 40 metų. Tai yra tikrai laiko patikrinta, visiškai saugi ir labai efektyvi vakcina. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti Austrija. Apie 90 procentų šios šalies gyventojų yra pasiskiepiję, todėl šalyje, turinčioje virš 8 milijonų gyventojų, registruojami tik pavieniai ligos atvejai.. Anksčiau sergamumas ten buvo toks pat didelis kaip Lietuvoje.

Ar skiepytis nuo erkinio encefalito rekomenduojama visiems?

Visoje Lietuvos teritorijoje yra randamos erkinio encefalito užkrėstos erkės, todėl saugu nėra jokioje Lietuvos vietoje. Tačiau labiausiai ši liga paplitusi vidurio Lietuvoje – Kaune, Jonavoje, Kėdainiuose, Radviliškyje, Šiauliuose, Panevėžyje, Kazlų Rudoje. Todėl žmonėms, kurie gyvena šioje teritorijoje, bei tiems, kurie mėgsta dažniau būti gamtoje leisti laiką kaimo sodybose, kolektyviniuose soduose, ypatingai rekomenduojama pasiskiepyti. Bet, kaip minėjau, visi Lietuvos gyventojai turi didesnę ar mažesnę riziką užsikrėsti. Infekuotos erkės randamos net miestų parkuose.

Ar purškalai gali apsaugoti nuo erkių įsisiurbimo?

Apsauginiai purškalai nuo erkių ir uodų yra nespecifinė apsisaugojimo priemonė. Tai yra geriau negu nieko, jie padeda išvengti erkių įsisiurbimo. Tačiau jie veikia pakankamai trumpai, ne visus juos galima purkšti tiesiog ant odos, ne visi jas toleruoja dėl alerginių reakcijų ar kitų priežasčių. Taigi, tai tikrai ne tokia efektyvi apsauga kaip vakcinacija.

Kokius simptomus pajutus reikėtų sunerimti ir įtarti erkinį encefalitą?

Erkei užkrėtus encefalitu žmogus iš pradžių nejunta jokių ligos požymių. Jie pasireiškia po tam tikro inkubacinio periodo (jis gali trukti vidutiniškai apie porą savaičių, iki mėnesio), dažniausiai būna panašūs į gripo simptomus: silpnumas, kaulų laužymas, sąnarių skausmai, karščiavimas iki 38 laipsnių – ši ligos stadija paprastai kamuoja apie savaitę.

Vėliau savijauta pagerėja, nukrenta temperatūra, žmogus tarsi pasveiksta. Tačiau maždaug po dešimties dienų žmogus vėl ima karščiuoti. Antrą kartą sukarščiavus, pasireiškia smegenų neurologinių pažeidimų simptomai: pradeda skaudėti galvą, jaučiamas galvos svaigimas, atsiranda pykinimas, vėmimas. Tuomet būtina kreiptis į gydytoją.

Kaip gydomas erkinis encefalitas?

Ši liga yra sukeliama viruso, ir nėra vaistų, kurie galėtų tą virusą paveikti ir pristabdyti jo dauginimąsi smegenyse. Gydymas iš tikrųjų tik palengvina simptomus, kol žmogus pasveiksta pats.

Persirgęs šia liga žmogus įgyja imunitetą visam gyvenimui. Tačiau kova su šia liga trunka itin ilgai. Trečdalis ligonių pasveiksta per tris mėnesius nuo ligos pradžios, trečdalis – per vienerius metus. Tačiau maždaug kas trečias žmogus šios ligos iki galo taip ir neišsigydo. Tuomet jis pasmerktas varginantiems miego sutrikimams, koncentracijos stokai, padidėjusiam jautrumui, kitiems elgesio pokyčiams.

Sunkūs liekamieji reiškiniai: paralyžiai ir parezės, raumenų atrofijos, traukuliai, psichikos sutrikimai, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai dažniausiai būna persirgus sunkia erkinio encefalito forma. Jie pasireiškia kas dešimtam iš visų sirgusiųjų erkiniu encefalitu.

Ką daryti įsisiurbus erkei?

Pamačius jau įsisiurbusią erkę, ją reikia kuo greičiau ištraukti staigiu judesiu suėmus kuo arčiau odos, o įkandimo vietą dezinfekuoti. Neverta nerimauti, jei pašalinus erkę, lieka jos galvutė, nes visi ligų sukėlėjai būna erkės kūne. Galvutę galima laikyti tiesiog rakštimi, kuri per kelias dienas turėtų pati pasišalinti.

Konsultuojantys gydytojai

Valerijus MOROZOVAS

Šeimos gydytojas
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Ingrida ČEREŠKIENĖ

Šeimos gydytoja
 • lt , ru , de , pl
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Doc. dr. Asta MASTAVIČIŪTĖ

Šeimos gydytoja
 • lt , en
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Regina BALČIŪNIENĖ

Šeimos gydytoja
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Doc. dr. Neringa BUROKIENĖ

Šeimos gydytoja
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Vida UZELIENĖ

Šeimos gydytoja, echoskopuotoja
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Dragūnų g. 2
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
 • Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80

Irma SPĖČIŪTĖ

Šeimos gydytoja
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

Jurgita VALMAITĖ-SAKALAUSKIENĖ

Šeimos gydytoja
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu