Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Danties skausmas

154

Danties skausmas turbūt vienas nemaloniausių pojūčių, sukeliantis ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą: dėl jo žmonės tampa nedarbingi, sudirgę, irzlūs, kankina nemiga. Skausmas gali būti ūminis – atsirasti netikėtai arba lėtinis, ilgai trunkantis, kuomet jaučiamas varginantis maudimas. Danties skausmas yra atsakomoji reakcija į pažeidimą, o apie jį signalizuoja nervų skaidulos, todėl skausmo malšinimas vaistais yra tik trumpalaikė išeitis, būtina šalinti ne skausmą, o jo priežastį. Be abejonės, tam, kad išvengtum danties skausmo – būtini reguliarūs vizitai pas stomatologą. Taip pat dantų skausmo galima išvengti kruopščiai ir reguliariai juos prižiūrint, valant, bei žinoma – sveikai maitinantis. Turbūt nė nereikia vardinti kasdienės rutinos, kurios metu naudojamas dantų siūlas, šepetėlis bei skalavimo skystis (būtent tokiu išvardintu eiliškumu).

Nors dantų gydymas šiais laikais yra labai smarkiai patobulėjęs, tačiau pacientai vis dar bijo ir vengia apsilankymų pas odontologą, bet juk visiems suprantama, jog daug baisiau kęsti ilgalaikį, lėtinį skausmą, nei vieną kartą pakentėti stomatologo kabinete. Odontologinės procedūros yra tikrai smarkiai pažengusios, todėl apsilankymas pas gydytoją jau nebėra skausminga procedūra, o veikiau tiesiog nemalonumas, kurį būtina iškentėti.

Danties skausmą sukeltia šaltis, karštis, uždegimai, mechaninės traumos. Tačiau pasitaiko, kad danties skausmas atsiranda turint visai kitokių sveikatos problemų, nesusijusių su dantimis: sinusitas, ausies uždegimas, seilių liaukų ligos, virusinės ar navikinės ligos, smegenų sutrenkimas ar net diabetas bei širdies priepuolis. Skausmas atsiranda dėl paviršutinių ar vidinių problemų.

Danties skausmas: jo rūšys, sukeliančios priežastys

  • Aštrus dantų jautrumas, skausmas – jautrumas temperatūrai (šalčiui ar karščiui) gali byloti apie apie įskilusį arba turintį skylę dantį, arba gali būti susidaręs pūlinys arba karieso ženklas. Danties kariesas atsiranda dėl bakterijų, kurios kaupiasi apnašose. Jis gali būti paviršinis, vidurinis ar giluminis. Ši danties problema atsiranda, kuomet ima kauptis bakterijos, kurios išskiria rūgštį bei ardo danties emalį. Laiku nepašalinus šios komplikacijos išsivysto pulpitas.
  • Chroniškas – šio skausmo priežastis gali būti pažeistas nervas (dėl dantų griežimo, karieso ar traumos). Nervo uždegimas kitaip vadinamas pulpitu yra karieso komplikacija. Ši komplikacija atsiranda pažeidus dar gilesnius danties audinius – uždegimo procesas vyksta danties šaknies viršūnės srityje, atsiranda nešvari ertmė dantyje.
  • Tvinkčiojantis skausmas – tai dažniausiai infekcijos ar pūlinio ženklas, dažnai būna patinęs veidas. Pūlingas audinių uždegimas vadinamas abscesu – gali pakilti temperatūra, dantys gydomi atvėrus pūlių drenažą, vėliau pašalinama infekuota pulpa, atliekamas endodontinis gydymas.
  • Skausmingas kramtymas – jei jums skauda kramtyti, tikriausiai dėl to kaltas dantų ėduonis ar įskilimas dantyje. Dažniausiai įskilusio danties skausmas atsiranda ir praeina savaime, tačiau jį gydyti bei neapleisti vis tiek būtina.
  • Galinio žandikaulio skausmas – šis skausmas dažniausiai susijęs su protiniais dantimis, tačiau gali kilti ir dėl danties griežimo. Protinius dantis skauda dažniausiai dėl to, jog jie ima dygti žandikaulyje, kuriame jau nebėra papildomos vietos, tuomet jie remiasi į kitus dantis, dygsta kreivai, sukelia dantenų uždegimus, neretai juos reikia šalinti chirurgiškai.

Danties skausmą taip pat gali sukelti dantenų uždegimas – tai chroniška infekcija, paveikianti dantenas aplink dantį ir kaulą, ši liga pasireiškia dantenų kraujavimu ir ji gali paveikti vieną ar net kelis dantis vienu metu. Šis negalavimas pradžioje gali nesukelti rimtų problemų ar skausmo, tačiau vėliau dantys tampa itin jautrus karštiems ir šaltiems dirgikliams, kartais sukelia net dantų paslankumą. Galiausiai, kartais dantis pradeda skaudėti dėl gydymo metu įvykusių komplikacijų, pvz. plombos atskilimo.

Keletas patarimų, kaip numalšinti skausmą

Jei danties skausmas jus ištiko netikėtai, nakties metu ar savaitgalį, kuomet negalite kreiptis į stomatologą, siūlome kelis skausmo malšinimo būdus, padėsiančius šiek tiek lengviau ištverti skausmą:

  • Uždėkite ledo kompresą – skaudančius dantis neigiamai veikia šiluma, ji paskatina bakterijų susidarymo ir taip uždegimas tik didėja. Skaudančią vietą rekomenduojama šaldyti po kelis kartus per dieną, dar geriau – palaikyti ledo gabalėlį tiesiogiai prie skaudančios vietos.
  • Taip pat skausmą numalšinti padėti dezinfekuojantys skysčiai – skalavimas su sodos ar druskos tirpalais. Taip pat labai svarbu išskalauti užsilikusį maistą, kuris taip pat gali skatinti skausmą.

Teisingai sukąskite dantis – gal tai ir skamba keistokai, tačiau skausmą sukelti gali ir patenkantis oras, todėl stenkitės būti daugiau užsičiaupę, nekramtyti su skaudančiąja puse.

Konsultuojantys gydytojai

Inga PALIULIENĖ

Odontologė
  • lt, en , ru , fr
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Otilija MATUTIENĖ

Odontologė
  • en , ru , fr
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Rūta ŽELVĖ

Odontologė
  • en , ru , de
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Jevgenija ČEPIENĖ

Odontologė-ortopedė
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Monika MARTINKIENĖ

Odontologė
  • lt , en , ru
  • Kretinga, J.Basanavičiaus g. 80
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu