Peties skausmas
Ką daryti, jei staiga pajutote skausmą pečių srityje? Kokios galėtų būti šio skausmo priežastys? Peties skausmas – dažna problema tiek jaunų, tiek vyresnių žmonių tarpe. Dažniausiai peties skausmas kyla dėl sąnario problemų, traumų, bet jo priežastis gali būti ir kitų organų negalavimai, degeneracinės ar uždegiminės ligos.
Iš pradžių skausmą pečių srityje jaučiame tik atlikdami kai kuriuos judesius, o esant ramybės būsenoje – nejaučiame nieko. Ilgainiui skausmas didėja. Jis juntamas ir naktį, kai per miegus apsiverčiame ant skaudamo peties. Skausmo paūmėjimą sukelia net ir paprasčiausi buities darbai, tokie kaip skalbinių džiaustymas ar langų valymas.
Judriausias sąnarys žmogaus organizme
Pečiai dėl savo anatominės prigimties yra laikomi silpnąją žmogaus kūno vieta. Didelė žasto galvutė įsitaisiusi mažame sąnario duburėlyje leidžia judinti ranką į visas puses. Šios anatominės struktūros trūkumas – dėl tokio judrumo nukenčia pečių stabilumas. Sąnariui reikia, jog jį sutvirtintų aplinkiniai audiniai. Sąnarį prilaiko raiščiai, sausgyslės bei keturi rankos raumenys. Jie jungia žastikaulį su mentikauliu ir leidžia žmogui atlikti įvairius judesius.
Pečių sąnariai yra judriausi žmogaus organizme. Kaulinės struktūros ir minkštieji audiniai mažai riboja judesių amplitudę, todėl sąnarys yra laisvas, o judesiai vyksta trijose pagrindinėse plokštumose. Dėl patiriamo skausmo gali sutrikti rankos funkcija – sumažėja judesių amplitudė, trūksta jėgos.
Skausmo priežastis – traumos
Kai skausmas yra ūmus, reikia išsiaiškinti jo priežastis. Pečių sąnarių traumos yra vienos iš sunkiausių bei skausmingiausių. Jei įvykus traumai stipriai skauda, kreiptis į gydytojus būtina. Traumos metu gali lūžti arba išnirti kaulai, plyšti raiščiai. Šiuos sužeidimus tiksliai diagnozuoti, suteikti profesionalią būtinąją pagalbą bei vėliau paskirti gydymą gali tik specialistas ortopedas-traumatologas.
Kaulų lūžiams gydyti vien skausmą malšinančių vaistų nepakanka. Būtina tinkamai imobilizuoti pažeistą galūnę, o kartais reikalingas ir operacinis gydymas. Jei pacientas į gydymo įstaigą kreipiasi pavėluotai, gydymas gali užsitęsti arba komplikuotis.
Joks kitas sąnarys neišnyra taip lengvai kaip peties. Dažniausiai taip atsitinka nesėkmingai persukus ranką ar nuo smūgio į petį, susižeidžiama sportuojant arba netyčia pargriuvus. Dėl atatrankos jėgos žastikaulio galvutė iššoka iš duburėlio – rankos nebeįmanoma pajudinti, jaučiamas nepakeliamas peties skausmas, o kartais ranka net nutirpsta. Išnirusį sąnarį turi įstatyti gydytojas. Ypatingais atvejais šiam tikslui pasiekti prireikia operacijos, nes tokių traumų metu gali nulūžti kremzlės kraštelis.
Net ir dėl minimalios traumos, pasisukus ar pasitempus ranką, gali atsirasti stiprus peties skausmas. Tačiau tai nebūna susiję su anksčiau minėta patologija. Šiuo atveju diagnozuojamas raumenų ar sausgyslių patempimas, o tinkamą gydymą gali paskirti šeimos gydytojas. Dažnai dėl minimalios traumos paūmėja degeneracinės pečių ligos, kurios pasireiškia staiga progresuojančiu judesių amplitudės sumažėjimu, lydimu stipraus skausmo.
Neignoruokite skausmo. Jeigu jaučiate, kad turite problemų dėl peties sąnario, kreipkitės į gydytoją ortopedą-traumatologą, kuris suteiks Jums reikalingą pagalbą ir paskirs efektyviausią gydymą.
Vidmantas ŽEGUNIS
Ortopedas-traumatologas- lt , ru
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
- Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80
Markas FIODOROVAS
Ortopedas-traumatologas- lt , en , ru
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
- Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80
Dr. Algimantas ČEBATORIUS
Ortopedas-traumatologas- lt , en , ru
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
- Klaipėda, Dragūnų g. 2