Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Prostatitas gali įtakoti vyrų nevaisingumą

Vaisingumo Centras

„Northway“ medicinos centro gydytojai urologai sako, kad vyrams labai svarbu nebijoti pas urologą pasitikrinti profilaktiškai. Panašiai kaip moterys kartą per metus profilaktiškai pasitikrina pas ginekologą ar mamologą, taip ir vyrai, pasitikrinę pas urologą ateityje galėtų išvengti daugybės problemų.

– Kas tai yra lėtinis prostatitas ir kuo vyrams jis pavojingas? Ar ši liga gali tapti ir nevaisingumo priežastimi?

– Be abejo, prostatitas gali įtakoti nevaisingumą. Taip pat menksta potencija, prastėja spermos kokybė. Prostatitas yra lytinių organų uždegimas ir ypač blogai, kad vyrai šią ligą linkę užleisti. Ypač klastingas lėtinis prostatitas – tai galbūt yra ir viena iš medikams sunkesnių situacijų, nes klinikinis ligos vaizdas šiek tiek „suveltas“. Ligonis dažnai ateina su neaiškiai nusakomais simptomais: kažkokiu diskomfortu, maudimu, skausmeliu tarpvietėje ar pilvo apačioje. Į klausimą, ar blogai šlapinasi, vyras neretai atsako: „Na, šlapinuosi gal šiek tiek sutrikusiai, bet ne visai blogai. Bet vis tiek man negera.“ Ir netgi atlikus objektyvius laboratorinius tyrimus prostatos pakitimai atrodo pakankamai minimalūs. O vyrui jie vis dėlto sukelia pakankamai stiprias problemas – tarkime, nukenčia netgi jo socialinis gyvenimas.

– Ką jūs turite omenyje?

– Kai vyrui visą laiką blogai „ten“, apačioje, jam nerūpi nei socialinis, nei seksualinis gyvenimas. Apskritai atsiranda nepasitenkinimas gyvenimo kokybe. Bet vyrai vis tiek dažnai nesikreipia į gydytoją atsiradus jau minėtiems simptomams. Žmonės dažnai galvoja, kad viskas praeis savaime. Ir galiausiai ateina su lėtiniu užleistu uždegimu. O visi lėtiniai uždegimai – tame tarpe ir prostatitas – yra sunkiai gydomi. Todėl jei su visais skundais ateini tik po metų, ko gero, labai gerų ir greitų gydymo rezultatų tikėtis sunku.

– Ar prostatitu serga ir jauni vyrai, ar tai labiau vyresniųjų liga?

– Taip, serga ir jauni, ir jų yra gana daug. Dabar dažnai keliaujama į užsienio šalis, maudomasi, peršąlama ir panašiai. Gyvenimo būdas – stresinis, mityba – dažnai nevisavertė. Tai taip pat ligą įtakojantys dalykai, o pagrindinė priežastis – uždegiminis faktorius. Apskritai prostatitai skirstomi į šešias klases – ir tik maždaug trečdalis iš jų kyla dėl virusinės, bakterinės infekcijos.

Prostatitas gali būti nustatomas bet kokio amžiaus vyrui. Iš esmės visi, lytinį gyvenimą gyvenantys vyrai gali juo susirgti. Tiek 20 metų, tiek 45, tiek 60 metų. Ši liga nesirenka pagal amžių. Nereikia manyti, kad vyresni prostatitu serga dažniau – kaip tik atvirkščiai. Vyresniame amžiuje labiau vyrauja kitos ligos.

– Dabar dažnai kalbama apie prostatos vėžį. Galbūt bijodami išgirsti tokią diagnozę vyrai ir vengia tikrintis?

– Iš tikrųjų dėl to bijoti nereikėtų, nes prostatos vėžys, nustatytas ankstyvoje stadijoje, Lietuvoje yra gydomas ir išgydomas pilnai. Ir žmogus paskui dar gyvens daugybę metų. Todėl vėžį geriau nustatyti ankstyvoje stadijoje.

– Kada vis dėlto reikia kreiptis į urologą, o kada dar pakentėti? Juk nebėgsi pas gydytoją dėl kiekvieno skausmelio.

– Kentėti nereikia niekad. Šiais laikais, gyvenant civilizuotoje visuomenėje, į gydytoją reikia kreiptis tada, kai atsiranda simptomai – bet kokie simptomai. Ir kreiptis į gydytojus – taip pat ir į urologus. Ar šlapinimasis sutrinka, ar atsiranda potencijos problemos, ar kažkokie skausmai, diskomfortai – pasitikrinkite. Visada geriau profilaktika, negu smarkiai užleista liga.

Net jei nėra simptomų, o giminėje būta tokių susirgimų, būtų tikslinga pasitikrinti dėl paveldimumo faktoriaus. Jei kažkas pagal kraujo liniją giminėje sirgo prostatos vėžiu, tai pasitikrinti būtina sulaukus 45 metų. Jei tokio faktoriaus giminėje nebuvo – pasitikrinkite pas urologą bent kartą po 50 metų jubiliejaus. Moterys vyrą tokiam vizitui galėtų ir paskatinti. Tarkime, žmonės netgi galėtų ateiti kartu: moteris – pas ginekologą, vyras – pas urologą.

– Ar tiesa, kad mylėtis reikia reguliariai, o jei tai daroma retai – tai ir prostatos problemos dažnesnės?

– Čia esama tam tikros sąsajos. Ji moksliškai galbūt nėra įrodyta, tačiau kuo reguliaresni lytiniai santykiai ir galimybė ištuštinti prostatą – tuo geriau sveikatai. Yra netgi įrodymų, kad dažnesni lytiniai santykiai apsaugo nuo vėžio.

Konsultuojantys gydytojai

Edmundas ŠTAROLIS

Urologas
 • lt , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Marius ANGLICKIS

Urologas, seksologas
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Vakaris VARYGINAS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Viktoras RAŠEVSKIS

Urologas
 • lt , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

Marius JASĖNAS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Dragūnų g. 2
 • Kretinga, J.Basanavičiaus g. 80

Rosita BAZARAUSKAITĖ

Urologė (laikinai nedirba)
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

Ruslanas BALTRIMAVIČIUS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

Tomas GUDAUSKAS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

Edgaras BURŽINSKIS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Kaunas, Miško g. 25A
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu