Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Vyrams būtina rūpintis prostatos sveikata

51

Urologai atkreipia vyrų dėmesį, kad, perkopus per 45 metus, bent kartą metuose reikia išsitirti prostatą – tik taip pavyks anksti diagnozuoti ir sėkmingai išgydyti prostatos vėžį. Negalima ignoruoti ir bet kokių nemalonių simptomų lytinių organų srityje ar šlapinantis, nes jie gali įspėti apie rimtą problemą.

Svarbu anksti diagnozuoti

Prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Dažniausiai ji diagnozuojama vyresniems nei 50 metų vyrams. Pasak „Northway“ medicinos centro urologų, pradinėse stadijoje, kai vėžį dar galima efektyviai gydyti, ši onkologinė liga jokių simptomų nesukelia, todėl 40 metų sulaukusiems vyrams patartina, o 45-50 m. sulaukusiems reikia reguliariai profilaktiškai tikrintis prostatą, kad prostatos auglius galima būtų aptikti kuo anksčiau.

Profilaktinio patikrinimo metu visų pirma tiriamas kraujas – atliekamas PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimas. Nuo 45-50 metų amžiaus vyrams tokį tyrimą tikslinga atlikti kartą per metus. Tuo pačiu urologas atlieka ir prostatos apčiuopą.

Jeigu atlikus PSA tyrimą ar čiuopiant prostatą urologui kyla įtarimas, kad prostatoje gali būti darinių, atliekama prostatos audinių biopsija, kuri patvirtina arba atmeta prostatos auglio diagnozę. Jei randamas prostatos auglys – parenkamas reikalingas gydymas, kuris pradinėse ligos stadijose yra labai efektyvus. Gydant pradinių stadijų prostatos vėžį dažniausiai taikomas chirurginis arba spindulinis gydymas.

Prostatos vėžys, nors ir dažnai diagnozuojamas, dažniausiai yra lėtai besivystantis – nuo pradinės ligos stadijos iki vėžys metastazių į kitus organus, gali praeiti ne vieneri metai. Tad ligą įveikti, anksti ją diagnozavus, laiko yra. Be to, kai vėžio ląstelių aptinkama labai nedaug, pacientas ne operuojamas, o tiesiog aktyviai stebimas. Kai kuriems pacientams 10 ir daugiau metų liga gali net neprogresuoti ir jokių simptomų nesukelti.

Po chirurginės prostatos operacijos galimos komplikacijos – pablogėjęs šlapimo sulaikymas ir sutrikusi erekcija. Tačiau, urologų teigimu, vyrams nereikėtų to per daug baimintis – taip būna tik mažai daliai pacientų. Dauguma jų po 6-12 mėnesių grįžta į normalų gyvenimą.

Alternatyva chirurginiam prostatos vėžio gydymui yra spindulinė terapija, kuri taip pat yra radikalus gydymo metodas, tačiau „auksinis standartas“ yra chirurginis gydymas – spindulinė terapija dažniausiai taikoma tiems pacientams, kurių dėl vienų ar kitų priežasčių operuoti negalima.

Visi tyrimai, kurie reikalingi prostatos vėžiui diagnozuoti, atliekami „Northway“ medicinos centre. Taip pat siūlomos urologinio patikrinimo programa, – ją pasirinkę vyrai gali pasitikrinti sveikatą ir sutaupyti pinigų.

Simptomų neignoruokite

Urologų teigimu, savo sveikata besirūpinantys vyrai neturėtų ignoruoti bet kokių nemalonių simptomų dubens ar lytinių organų srityje, nes tai gali būti ne tik prostatos vėžio, bet ir kokios nors kitos rimtos ligos požymiai.
Vyresnio amžiaus vyrams neretai diagnozuojama gerybinė prostatos hiperplazija. Ji išsivysto tada, kai su amžiumi dėl organizmo hormoninių pakitimų pradeda vešėti prostatos audinys ir dėl to sutrinka šlapinimasis. Pradinėse ligos stadijose urologas skiria gydymą vaistais, kurie sumažina ligos simptomus ir pristabdo prostatos išvešėjimą, o vėlesnėse, kai vaistai nebepadeda, arba prisideda ligos komplikacijos (pvz. šlapimo susilaikymas, šlapimo pūslės akmenligė, lėtinė infekcija), taikomas chirurginis gydymas.

Dar viena gana dažna liga – lėtinis prostatos uždegimas. Tai nemaloni liga, kuria serga įvairaus amžiaus vyrai. Jos požymiai – skausmas, diskomfortas pilvo apačioje, lytinių organų srityje, sutrikęs šlapinimasis. Dažniausiai lėtinis prostatos uždegimo priežastimi būna negydytas ar netinkamai gydytas peršalimas.

Lėtinis prostatos uždegimas paprastai gydomas antibakteriniais vaistais. Negydoma ši liga padidina prostatos vėžio išsivystymo tikimybę, sustiprina gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, todėl bet kurio amžiaus vyrams, kurie turi šlapinimosi sutrikimų ar jaučia skausmus lytinių organų ar dubens srityje, reikėtų kuo greičiau kreiptis į urologą, išsitirti ir gydytis.

Konsultuojantys gydytojai

Edmundas ŠTAROLIS

Urologas
 • lt , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Marius ANGLICKIS

Urologas, seksologas
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Vakaris VARYGINAS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Viktoras RAŠEVSKIS

Urologas
 • lt , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

Marius JASĖNAS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Dragūnų g. 2
 • Kretinga, J.Basanavičiaus g. 80

Rosita BAZARAUSKAITĖ

Urologė (laikinai nedirba)
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

Ruslanas BALTRIMAVIČIUS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

Tomas GUDAUSKAS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

Edgaras BURŽINSKIS

Urologas
 • lt , en , ru
 • Kaunas, Miško g. 25A
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu