Šlapimo nelaikymo gydymas
Šlapimo nelaikymas – tai nevalingas šlapimo tekėjimas sutrikus normaliam šlapinimosi mechanizmui. Šlapimo nelaikymu moterys serga dukart dažniau nei vyrai, o priežastis – anatominiai jų organizmo ypatumai. Svarbiausia šlapimo nelaikymo priežastis yra dėl amžiaus susilpnėjęs lytinių ir šlapimo takų audinių tonusas, dubens organų nusileidimas. Šlapimo nelaikymo problema dažnai paūmėja po gimdymo, menopauzės metu ar esant antsvoriui. To priežastis gali būti kraujotakos ir nervinės sistemos pažeidimai.
Šlapimo nelaikymas skiriamas į šias rūšis:
- Stresinis/Įtampos – pasireiškia nedideliu kiekiu šlapimo pratekėjimu čiaudint, kosint, kažką sunkiai keliant ar netgi juokiantis.
- Dirglioji šlapimo pūslė – pasireiškia staigiu ir dažnu noru šlapintis. Simptomai gali būti ir mišrūs.
- Mišrus
Po gimdymo, menopauzės periodu gali atsirasti I tipo šlapimo nelaikymas, kuris pasireiškia fizinio krūvio metu (kosint, čiaudint, juokiantis, sportuojant, lytiškai santykiaujant). II tipas siejamas su dirglia šlapimo pūsle, sukeliančia staigų, nevalingą norą šlapintis, padažnėjusį norą šlapintis (dieną – daugiau kaip 7 kartus, naktį – daugiau kaip kartą), šlapimo nelaikymą orgazmo metu. III tipas – mišrus, turintis I ir II tipų požymių.
Šlapimo nelaikymas (šlapimo ištekėjimas nevalingai ir nekontroliuojant) bei jo išsiskyrimas ne laiku ir ne vietoje sukelia tiek fizinį, tiek psichologinį diskomfortą. Tai – moterų problema, apie kurią dažnai vengiama kalbėti, tačiau ji stipriai paveikia kasdienį gyvenimą. Medicinos centre „Northway“ šlapimo nelaikymas gydomas operaciniu ar minimaliai invaziniu būdu. Atliekamas modernus šlapimo nelaikymo gydymas PRP injekcijomis, CO2 Intima lazeriu ir operacijos naudojant sintetines juosteles. Į konsultaciją dėl šlapimo nelaikymo gydymo reikia atvykti su pilna šlapimo pūsle.
Šlapimo nelaikymo gydymas PRP injekcijomis
Gydant šlapimo nelaikymą PRP injekcijomis, į priekinę makšties sienelę leidžiama tam tikru būdu paruoštos pacientės kraujo plazmos, turinčios didelį kiekį trombocitų. Ji aktyvina makšties odos regeneraciją – skatina naujų ląstelių ir kraujagyslių formavimąsi, didina makšties tonusą, elastingumą, storį, drėgmę.
Natūralumu pasižyminti PRP terapija taikoma, kai yra fizinio krūvio sukeliamas šlapimo nelaikymas. PRP procedūras po tam tikro laiko reikėtų pakartoti, nes jų poveikis neišlieka visą gyvenimą.
Modernus šlapimo nelaikymo gydymas lazeriu
Šlapimo nelaikymo problemai spręsti operacija ne visada yra būtina: esant lengvam ir vidutinio sunkumo šlapimo nelaikymui pakanka atlikti atstatomąją lazerinę procedūrą. Šlapimo nelaikymo gydymas lazeriu – pažangi, vos 15-20 min. trunkanti procedūra, ženkliai pagerinanti moters gyvenimo kokybę. Jos metu kartais gali būti jaučiamas lengvas perštėjimas, maudimas, tačiau tai nesukelia didelio diskomforto. Fizinis aktyvumas po procedūros neribojamas, iš karto galima grįžti prie kasdienių darbų, o po savaitės – turėti lytinių santykių.
Gydymo rezultatas pastebimas iš karto. Lazeriu paveiktuose audiniuose sutrumpėja jungiamojo audinio molekulės (kolagenas), taip gaunamas pakėlimo, susiaurinimo efektas. Struktūros sutrumpėja, o jų prisitvirtinimo taškai prie kaulų nepakinta. Sutrumpėdamas ir įsitempdamas jungiamasis audinys pakelia virš jos esančią šlapimo pūslę. Taip pat yra suaktyvinamos ląstelės, sintetinančios kolageną, bei sužadinamas naujų kraujagyslių formavimasis, taip sustiprinamas jungiamasis audinys.
Priklausomai nuo šlapimo nelaikymo sunkumo, optimaliam rezultatui pasiekti reikia 1-3 procedūrų. Po jų moteris vėl gali džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu.
Šlapimo nelaikymo gydymas lazeriu labai efektyvus gydymą pradėjus laiku, pasireiškus pirmiesiems simptomams, kai liga neužleista. Tačiau šis gydymo būdas tinka ne visoms moterims. Jis netinka, kai yra didelio laipsnio nutukimas (KMI > 40), cukrinis diabetas, moteris daug rūko ar laukiasi, serga ūmiais uždegimais, onkologinėmis ligomis. Visoms kitoms 25–70 metų moterims jį galima sėkmingai taikyti. Lazerio procedūras po tam tikro laiko reikėtų pakartoti, nes jų poveikis neišlieka visą gyvenimą.
Dubens organų nusileidimo ir šlapimo nelaikymo korekcija Milex žiedais
Daugiau nei pusė moterų, kurioms daugiau negu 50 metų, taip pat jaunesnio amžiaus moterys, patiria vienokio ar kitokio laipsnio dubens organų (gimdos, makšties, tiesiosios žarnos, šlapimo pūslės, šlaplės) slinkimą ar iškritimą, jį dažnai lydi ir šlapimo nelaikymas. Esant dubens organų nusileidimui pagrindiniai simptomai gali būti lytinių organų tempimo žemyn jausmas, „guzas“, išlindęs iš lytinių takų, lytinių organų spaudimo jausmas, sunkus šlapinimasis ir vidurių užkietėjimas. Šių problemų pagrindinės priežastys gali būti gimdymas, raumenų tonuso sumažėjimas ir nebuvimas, menopauzė, nutukimas, šeimos ligos, dubens trauma ar ankstesnės operacijos, nuolatinis sunkių svorių kėlimas, chroniškas vidurių užkietėjimas ir kitos.
Jaunesnėms moterims, kurioms problema nėra pažengusi, rekomenduojama ją spręsti fizioterapinėmis priemonėmis, pilvo presą ir tarpvietės raumenis stiprinančiais Kėgelio pratimais. Moterims, kurioms problema yra pažengusi ir yra aiškūs jos simptomai, pavyzdžiui 2-3 laipsnio iškritimas, problema gali būti sprendžiama operaciniu arba minimaliai invaziniu būdais. Minimaliai invazinis būdas koreguojant organų padėtį medicininio silikono žiedais taikomas moterims, kurios nenori operuotis, taip pat toms, kurioms dėl įvairių gretutinių ligų operacijos yra negalimos arba operacija privalo būti atidėta. Naujos kartos Milex žiedai gaminami iš medicininio silikono. Teisingai prižiūrint juos galima naudoti ilgą laiką, yra mažesnė alerginių reakcijų tikimybė, pacientes mažiau vargina gleivinės sudirgimai ar pragulos. Milex žiedų dydis ir forma parenkami priklausomai nuo pasislinkimo arba iškritimo laipsnio, moters anatomijos ir kitų svarbių faktorių.
Dr. LinaMOCKEVIČIENĖ
Akušerė-ginekologė, nevaisingumo gydymo specialistė- lt , en , ru , es
- Vilnius, S. Žukausko g. 19
- Kaunas, Miško g. 25A