Mes Facebooke LinkedIn Youtube kanalas
EN LT RU

Kaip lietuviai rūpinasi sveikata: išskirtinumo siekėjų tipas

Šių metų gegužės-liepos mėnesiais „Northway“ medicinos centro užsakymu bendrovė TNS LT atliko tyrimą, kurio rezultatai leido pirmą kartą lietuvius suskirstyti į tipus, pagal jų požiūrį į sveikatą, gydytojus bei gydymo įstaigas. Per savo ilgametę praktiką „Northway“ medicinos centro gydytojai pastebėjo, kad jų pacientų lūkesčiai, atvykus į gydymo įstaigą, yra labai skirtingi. Todėl jiems buvo svarbu sužinoti, kuo būtent skiriasi įvairių žmonių požiūris į sveikatą, kad kuo geriau patenkinti kiekvieno jų poreikius. Tyrimas atliktas remiantis pasauline TNS įmonių grupės metodologija „NeedScope“. Dviejų etapų tyrimas (pagilinti kokybiniai interviu ir reprezentatyvi 15-74 metų Lietuvos gyventojų apklausa) atskleidė, kad mūsų šalies gyventojus pagal požiūrį į rūpinimąsi sveikata galima skirstyti į šešis tipus: kovotojus, išskirtinumo siekėjus, pareiginguosius, rūpestinguosius, darnos siekėjus ir žaisminguosius.

Kaip lietuviai rūpinasi sveikata - išskirtinumo siekėjų tipas   Kaip lietuviai rūpinasi sveikata - tipai
Pateikiame tyrimo rezultatus bei „Northway“ medicinos centro gydytojų įžvalgas apie antrąją kategoriją – išskirtinumo siekėjus.

Išskirtinumo siekėjai, kas jie tokie?

Išskirtinumo siekėjų grupei galima priskirti 9 proc. visos Lietuvos gyventojų, kuriuos sudaro beveik vienodai vyrų ir moterų, atitinkamai 49 ir 51 proc. Didžioji dalis žmonių, kuriuos galima vadinti išskirtinumo siekėjais yra vyresnio amžiaus – nuo 50 metų. Jų požiūriu, sveikata – tai gyvenimo kokybės garantas. Su sveikatos sutrikimais jie stengiasi kovoti greitai ir operatyviai, kadangi susirgti jiems tolygu prarasti padėtį visuomenėje, statusą, o svarbiausią – pasitikėjimą savimi.

Šiai grupei priklauso kryptingi, siekiantys savo tikslų, bei griežtai savo darbotvarkės besilaikantys žmonės. Dažniausiai išskirtinumo siekėjai yra verslininkai arba samdomi darbuotojai. Daugiau nei pusė šio tipo žmonių teigia besirūpinantys reguliaria mityba (51 proc.) ir pakankamu skysčių vartojimu (52 proc.). Atsiradus ligos simptomams, jie ieško greičiausio ir efektyviausio būdo, kaip juos pašalinti ir vėl būti sveikais, todėl dažnai renkasi privačių gydymo įstaigų paslaugas. Išskirtinumo siekėjams sveikata reiškia viską – karjerą, uždirbtus pinigus, poilsį.

Ką išskirtinumo siekėjams reiškia sirgti?

52 proc. išskirtinumo siekėjų teigia, kad nieko nėra vertingesnio už sveikatą. Liga jiems – pati blogiausia žinia, nes ji reikalauja keisti darbo grafiką ir gyvenimo būdą. Apskritai šios grupės atstovai ligą supranta kaip dienotvarkės, situacijos, kurią jie įprastai valdo, suardymą. Sveikatos sutrikimai iš išskirtinumo siekėjų bent laikinai atima svarbiausius dalykus: galimybę nuolat realizuoti save ir laikytis griežtos darbotvarkės. Verta pastebėti, kad retas šiai grupei priklausantis pakankamai laiko ir dėmesio skiria šeimai, nes šie žmonės yra visiškai atsidavę darbui. Ligos atveju jie renkasi su neigiamomis emocijomis kovoti patys.

Šios grupės atstovams liga yra kaip priverstinė jų planų griūtis, ji tarsi visa perbraukiantis įrašas jų darbotvarkėje. Taigi ir ligą, kaip itin svarbų darbą, jiems reikia įveikti nepriekaištingai. Ir jeigu tai pavyksta sėkmingai, išskirtinumo siekėjai nepraleidžia progos pademonstruoti aplinkiniams, kad jie ligos metu žino ir renkasi tai, kas geriausia jų sveikatai. Ne tik jų gyvenimo būdas, bet ir kova su liga jiems atspindi aukštą gyvenimo kokybę, todėl kartais sėkmingai atlikta operacija džiaugiamasi panašiai, kaip prabangiu automobiliu.

„Kartais pasitaiko, kad nerimaudami dėl savo karjeros arba tiesiog nesuvokdami, kaip įmanoma savaitę išbūti namie, žmonės bando išsisukti nuo nedarbingumo pažymėjimo. Tokia situacija dažna bendraujant su vadovais, kurie nepratę perduoti atsakomybės savo darbuotojams“, – pasakoja „Northway“ medicinos centro šeimos gydytoja medicinos mokslų daktarė Asta Mastavičiūtė.

Kokią gydymo įstaigą renkasi išskirtinumo siekėjai?

Išskirtinumo siekėjai yra reiklios asmenybės sau ir kitiems. Ši jų savybė kaip niekad gerai atsiskleidžia renkantis gydymo įstaigą. Jų prioritetas yra vieta, kurioje galima rasti maksimalų profesionalumo ir operatyvumo lygį, taip pat svarbu ir klinikos prestižas, išskirtinumas bei įvaizdis visuomenėje. Dar vienas svarbus faktorius, kuris leidžia priimti sprendimą dėl gydymo įstaigos, yra paprastas ir malonus personalo aptarnavimas. Taip teigia net 45 proc. šios grupės atstovų.

Net ir gydydamiesi šie žmonės ieško specialių privilegijų ar tikisi išskirtinių paslaugų, pritaikytų būtent jiems. Kad ir menkiausi, bet ribotam ratui skirti privalumai, gali nulemti jų pasirinkimą. Išskirtinumo siekėjams nepatinka, kai į juos žiūrima iš aukšto, jie reikalauja pozityvaus personalo nusiteikimo, paklusnumo ir išskirtinio dėmesio.

Pasak jų, medicinos įstaiga bei jos personalas turėtų kuo mažiau pareigų palikti pačiam pacientui bei suteikti jam visiško saugumo ir privatumo komfortą.

Idealus gydytojas

Skirtingai nei kitų grupių atstovai, statuso siekėjai skiria didelį dėmesį gydytojo išvaizdai, bendram jo įvaizdžiui bei bendravimo įgūdžiams. Jie pageidauja, kad gydytojas būtų jų sveikatos, grožio ir rūpinimosi savimi autoritetas. Išskirtinumo siekėjai nuolat ieško įrodymų, kad pasirinko geriausią galimą variantą, todėl visada iš gydytojo laukia visapusiškos ištikimybės bei paklusnumo. Tiesa, tai nereiškia, kad jie bus nusiteikę asmeniniam pokalbiu – kišimasis į jų erdvę yra tabu. „Northway“ medicinos centre dirbantys profesionalai tai žino ir siekia prisitaikyti prie pacientų poreikių bei pateisinti jų lūkesčius.

29 proc. išskirtinumo siekėjų grupės atstovų teigia, kad pasitikėjimas gydytoju ir jo ištikimybė skatina juos profilaktiškai kas 3 mėnesius ir dažniau lankytis gydymo įstaigose ir pasitikrinti savo sveikatos būklę.

„Jei pacientas randa gydytoją, su kuriuo sekasi bendrauti, kuris domisi juo, jam skambina, primena apie vizitus ir nuolat palaiko ryšį, tuomet ir pacientas būna ištikimas. Tai jokiu būdu neturi būti familiarus bendravimas, o tik profesionalus priminimas, jog kažkas kitas rūpinasi paciento gerove ir jam pačiam reikia tik atrasti laiko ir ateiti“, – teigia dr. A. Mastavičiūtė.

Sveikatos būklės vertinimas

Tyrimo metu, gyventojai buvo prašomi įvertinti savo sveikatos būklę 5 balų skalėje, kur 1 reiškia daug ir rimtus sveikatos sutrikimus, o 5 – visišką sveikatą. Gyventojai, kuriuos tyrimo autoriai pavadino Išskirtinumo siekėjais, savo sveikatos būklę vertina 3,2 balo.