Mes Facebooke LinkedIn Mes G+ Youtube kanalas
EN LT RU

Lietuviai rūpinasi sveikata: darnos siekėjų tipas

Šių metų gegužės-liepos mėnesiais „Northway“ medicinos centro užsakymu bendrovė TNS LT atliko tyrimą, kurio rezultatai leido pirmą kartą lietuvius suskirstyti į tipus, pagal jų požiūrį į sveikatą, gydytojus bei gydymo įstaigas. Per savo ilgametę praktiką „Northway“ medicinos centro gydytojai pastebėjo, kad jų pacientų lūkesčiai, atvykus į gydymo įstaigą, yra labai skirtingi. Todėl jiems buvo svarbu sužinoti, kuo būtent skiriasi įvairių žmonių požiūris į sveikatą, kad kuo geriau patenkinti kiekvieno jų poreikius. Tyrimas atliktas remiantis pasauline TNS įmonių grupės metodologija „NeedScope“. Dviejų etapų tyrimas (pagilinti kokybiniai interviu ir reprezentatyvi 15-74 metų Lietuvos gyventojų apklausa) atskleidė, kad mūsų šalies gyventojus pagal požiūrį į rūpinimąsi sveikata galima skirstyti į šešis tipus: kovotojus, išskirtinumo siekėjus, pareiginguosius, rūpestinguosius, darnos siekėjus ir žaisminguosius.

 Kaip lietuviai rūpiasi sveikata - darnos siekėjai Kaip lietuviai rūpinasi sveikata - darnos siekėjų tipas
Pateikiame tyrimo rezultatus bei „Northway“ medicinos centro gydytojų įžvalgas apie penktąją kategoriją – darnos siekėjus.

Darnos siekėjai, kas jie tokie?

Tai antra grupė, kuriai priklauso gausiausiai Lietuvos gyventojų – daugiau nei ketvirtadalis (26 proc.). Sveikata jiems reikalinga tam, kad jaustųsi laimingi ir būtų populiarūs. Jie optimistai iš prigimties, todėl net susirgę labai dėl to nesisieloja. Ligą darnos siekėjai suvokia kaip natūralų, neišvengiamą dalyką, kurio išgyventi ar sukontroliuoti tiesiog neįmanoma. Tai tarsi lemties siųstas ženklas, iš kurio privalu kažko pasimokyti ir gyventi toliau.

Nors daugiau dėmesio tokie žmonės skiria dvasiniam pasauliui, net 46 proc. jų teigia, jog užsiima aktyvia fizine veikla, 52 proc. tvirtina, kad nuolat prižiūri savo sveikatą. Tačiau daugiausiai – 54 proc., atsakė, jog tiesiog stengiasi mąstyti optimistiškai ir vengto streso. Galima teigti, jog norėdami išlaikyti fizinės ir emocinės būsenų pusiausvyrą, 39 proc. iš darnos siekėjų reguliariai tikrinasi sveikatą.

Ką darnos siekėjams reiškia sirgti?

Tokie žmonės emocinę sveikatą vertina ne mažiau nei fizinę – šių nuostatų laikosi apie 38 proc. žmonių. 29 proc. jų liga asocijuojasi su silpnumu. Paprašyti apibūdinti, kas jiems yra sveikata, didžioji dalis darnos siekėjų vardijo su emociniais dalykais susijusius faktorius. Sveikata jiems – tai gyvenimas be streso ar nepasitenkinimo, ir gebėjimas skleisti gerą nuotaiką kitiems, spinduliuoti optimizmą, būti patenkintu ir jausti harmoniją.

Liga darnos siekėjams – tai ryšio su kitais praradimas. Sirgdami ir negaluodami jie jaučiasi tarsi būtų „iškritę“ iš gyvenimo, jie nerimauja, jog kažką praleis, kad bus išmesti iš draugų rato. Dažniau tai meninių profesijų atstovai, kurių darbas neįspraustas į tradicinius rėmus. Jie turi daug pažįstamų, atvirai žiūri į pasaulį, yra aktyvūs, mėgsta išbandyti naujas veiklas. Sirgdami tokie žmonės nesijaučia laimingi.

Taip pat šio tipo žmonės dažnai išbando ir netradicines medicinos priemones, tačiau ne dėl to, kad būtų įsitikinę jų veiksmingumu, o dėl to, kad tuo domisi ir kiti jų aplinkos žmonės.

Kokia gydymo įstaiga imponuoja darnos siekėjams?

Darnos siekėjai dažniausiai save ir artimuosius ramina, kad jiems viskas yra gerai, todėl ir apsilankymas gydymo įstaigoje jiems turi būti malonus, šiltas, pozityviai nuteikiantis, nes būtent įstaigos atmosfera gali nulemti jų emocinę būseną. Juos slegia šalti koridoriai, sterilumas, tokioje aplinkoje jie jaučiasi sergantys. Ideali darnos siekėjams aplinka turi būti žaisminga, jauki, joje gali būti ir gėlių, fontanų, kitų interjero dekoro detalių. Net ir kvapas gydymo įstaigoje neturėtų būti medicininis. Darbos siekėjai idealioje gydymo įstaigoje įsivaizduotų sklandančius natūralių eterinių aliejų ar net kavos aromatus.

Vertindami gydymo įstaigą darnos siekėjai siekia universalumo – kad nesukeltų sau streso, bet tuo pačiu, kad ir gautų viską vienu metu vienoje vietoje: šeimos gydytojo bei specialistų konsultacijas, visus reikiamus tyrimus ir pan. Visų paslaugų sutelkimą vienoje vietoje, kaip didelį privalumą akcentavo daugiau nei trečdalis šiai grupei priskiriamų Lietuvos gyventojų – 35 proc. Tai leidžia darnos siekėjams per daug nesusikoncentruoti į savo ligą bei jos gydymą, bet viską atlikus vienu metu, toliau gyventi savo įprastą gyvenimą.

Gydytojo idealas

Didelis dėmesys priimamojo, registratūros ir kitam įstaigos personalui ir bendrai įstaigos aplinkai iš dalies sumažina darnos siekėjų reiklumą ir kritišką požiūrį gydytojo atžvilgiu. Iš gydytojo jie tikisi draugiško bei nuoširdaus bendravimo. Jei gydytojas bendraudamas nežiūri pacientui į akis, daugiau dėmesio skirią dokumentacijai, didelė tikimybė, kad darnos siekėjas, jei turės galimybę, antrą kartą pas jį neapsilankys. O jei apsilankys, tiesiog neturės pozityvaus santykio su gydytoju.

„Northway“ medicinos centre siekiama pateisinti kiekvieno paciento lūkesčius ir prisitaikyti prie individualių jų poreikių. Čia dirbantys specialistai žino, jog skirtingai nei visi kiti segmentai, darnos siekėjų tipo žmonės tikisi iš gydytojo ne tik tam tikro sutrikimo ar ligos diagnozavimo, bet ir viso organizmo būklės įvertinimo. Gydytojas jiems turi būti ne tik optimistiškas, šiltas, bet ir išsilavinęs, kad galėtų papasakoti daugiau nei jis pats geba rasti internete ar kituose šaltiniuose. Juos teigiamai nuteikia gydytojo žinios apie liaudiškus gydymo metodus ar natūralias medicinos priemones. „Northway“ medicinos centro gydytojai, bendraudami su darnos siekėjais, stengiasi jiems tapti draugais, su kuriais sieja pasitikėjimas ir bendras požiūris.

Sveikatos būklės vertinimas

Tyrimo metu, gyventojai buvo prašomi įvertinti savo sveikatos būklę 5 balų skalėje, kur 1 reiškia daug ir rimtus sveikatos sutrikimus, o 5 – visišką sveikatą. Gyventojai, kuriuos tyrimo autoriai pavadino Darnos siekėjais savo sveikatos būklę vertina 3,7 balo.