Širdies echoskopija
Širdies ir kraujagyslių ligos nusineša bene daugiausiai gyvybių tiek mūsų šalyje, tiek pasaulyje. Užkirsti tam kelią galima laiku pastebėjus šių ligų požymius, diagnozavus ir pradėjus gydymą.
Širdis – tai vienas stipriausių žmogaus raumenų, nenuilstamai pumpuojančių kraują, nuolat aprūpinančių organizmą gyvybiškai svarbiu deguonimi, maisto medžiagomis. Didžioji šio raumeninio organo dalis yra už krūtinkaulio, o viršūnė nukreipta į kairę, todėl kairėje krūtinės ląstos pusėje geriausiai jaučiamas jo pulsavimas. Ramybės būsenoje širdis plaka ramiai, maždaug 60-80 kartų per minutę. Sveikas žmogus savo širdies plakimą pajunta tik susijaudinęs arba smarkiau dirbdamas.
Greitas gyvenimo tempas, nuolatos patiriamas stresas neigiamai veikia kiekvieno mūsų širdį. Dėl nepakankamo jos darbo gali atsirasti dusulys, bendras silpnumas, jaučiama, kad širdis plaka greičiau. Jei pajutote, jog šio organo veikla pablogėjo – būtinai apsilankykite pas gydytoją.
Profilaktiškai tikrintis širdį turėtų kiekvienas. Ypatingai svarbu kreiptis į gydytojus bei atlikti tyrimus net ir gerai besijaučiantiems, tačiau turintiems nors menkiausią rizikos veiksnį (rūkymas, aukštas kraujospūdis, viršsvoris, genetinis polinkis) žmonėms. Gydytojas visuomet rekomenduos Jums, kokius tyrimus reikėtų atlikti. Norint laiku aptikti sveikatos sutrikimus, reikia tikrintis reguliariai – bent kartą per metus.
Širdies echoskopija – tai tyrimas, kurio metu nustatoma vožtuvų būklė, raumens susitraukimo jėga, įvertinami širdyje esančių ertmių dydžiai bei raumens pokyčiai. Profilaktiniai tyrimai leidžia užkirsti kelią ligoms, todėl svarbu juos atlikti laiku ir įsitikinti, jog sveikatai pavojaus nėra.
Kaip atliekamas tyrimas?
Širdies echoskopija parodo anatominius šio organo pakitimus, susitraukimą bei funkcijos ypatumus. Toks ištyrimas būtinas visiems pacientams, turintiems širdies nepakankamumo požymių ir tiems, kuriuos kamuoja dusulys. Tyrimo metu širdis apžiūrima naudojant ultragarso bangas. Krūtinė yra patepama specialiu geliu. Daviklis, kurį gydytojas uždeda ant paciento krūtinės, pro odą į krūtinę siunčia garsines bangas. Šios bangos atsispindėjusios nuo įvairių minėto organo struktūrų grįžta atgal į daviklį bei kompiuterį – tokiu būdu organo vaizdas atkuriamas ekrane. Ši procedūra yra visiškai neskausminga ir nekenksminga. Ji užtrunka apie 10-15 minučių.
Ultragarsinis tyrimas yra neinvazinis, tikslus ir informatyvus, neturintis jokių kontraindikacijų. Be to, atliekant šį tyrimą, paciento duomenys yra išsaugomi ir, prireikus, tirti pacientą pakartotinai, yra galimybės gautus duomenis palyginti, įvertinti ligos progresavimą. Visgi ultragarsinio tyrimo rezultatų vertinimui neigiamos įtakos turi didelės krūtinės ląstos deformacijos, didelė emfizema (oro susikaupimas audiniuose arba organuose), nutukimas. Žinoma, tyrimo rezultatams reikšmės taip pat turi tiriančio gydytojo patirtis bei įgūdžiai.
Medicinos centre „Northway” atliekami pagrindiniai instrumentiniai tyrimai – echoskopija, ramybės ir krūvio elektrokardiograma, kurie padeda nustatyti širdies ritmo bei laidumo sutrikimus. Aukštą gydymo kokybę užtikrina ne tik gydytojo kompetencija, modernios įrangos funkcionalumas, tiksli diagnostika, bet taip pat ir paciento atsakomybė, nuolatinis rūpinimasis savo sveikata.
Aistė ŠALKAUSKAITĖ-RUBLIAUSKIENĖ
Kardiologė- lt , en
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
- Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80