Ką svarbu žinoti apie karpas
Karpos – vienas iš labiausiai paplitusių odos susirgimų, kuris, negydomas, gali varginti ilgą laiką. Bet ar žinote, kad karpų gydymas visų pirma prasideda nuo imuniteto stiprinimo? Apie tai, kas yra karpos, dėl ko jos atsiranda ir kokie yra jų gydymo būdai pasakoja medicinos centro „Northway“ gydytojai dermatovenerologai.
Karpos – kas tai?
Karpos yra virusinis odos susirgimas, t.y. jų sukėlėjai yra virusai. Karpomis galima užsikrėsti tiesioginio kontakto metu – per asmeninius daiktus, per bendro naudojimo daiktus, pavyzdžiui, rankšluosčius, netgi spaudžiant ranką pasisveikinimo metu galima užsikrėsti karpomis. Todėl dažniausiai karpos ir atsiranda tose vietose, kurios dažniausiai kontaktuoja, t.y. ant padų ir delnų. Pačios nemaloniausios karpos yra ponaginės, o būtent jomis jūs galite apkrėsti save patys. Jeigu krapštote savo karpą nagu, didelė tikimybė, kad neilgai trukus turėsite karpą ir po piršto nagu.
Kartais karpomis mes neteisingai vadiname įvarius odos darinius. Pavyzdžiui, yra tokie odos dariniai kaip papilomos kaklo srityje arba tam tikri odos suragėjimai vadinami seborėjinėmis keratozėmis, kurie gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Tačiau nei vienos, nei kitos nėra virusinės kilmės, todėl jeigu atsiranda darinys panašus į karpą, tai dar nereiškia, kad tai tikrai yra virusinės kilmės darinys, t.y. karpa. Dėl to visada geriau kreiptis į gydytoją, kad išsiaiškinti to darinio kilmę ir tik tada imtis to darinio naikinimo.
Ar karpos pavojingos?
Karpos nėra labai pavojingos sveikatai, tačiau kadangi tai yra virusas, jis gali neapsiriboti viena karpa – jos gali plisti, ir, jeigu žmogaus imuninė sistema yra nusilpusi, gali išplisti netgi labai plačiai. Todėl naikinti karpas reikia, negalima jų palikti likimo valiai.
Kaip gydomos karpos?
Karpų gydymas yra gan sudėtingas. Nėra nė vieno karpų gydymo būdo, kurį taikant galima būtų panaikinti odoje esantį virusą, todėl gydymas kiekvienu atveju yra individualus ir nustačius karpos rūšį, jį skirti gali tik gydytojas. Karpa kaip darinys, kurį mes matome, yra pasekmė. Jos priežastis yra virusas, kuris gali glūdėti ir labai giliai. Jeigu žmogaus imuninė sistema yra nusilpusi, mes galime gydyti karpą ant kojų, o tuo pat metu, karpos gali atsirasti ant rankų ir pan. Todėl reikėtų nusiteikti, kad karpų gydymas gali būti ir ilgas procesas. Karpos išėmimas chirurginiu būdu ne visada garantuoja sėkmingą pabaigą.
Karpas galima gydyti keleriopai. Senoliai karpas gydė įvairiomis žolelėmis, kompresais ir užpilais, medicinai tobulėjant medikai pasitelkė į pagalbą įvairius medikamentus ir tepalus. Karpas galima šaldyti azotu, tai yra vadinama krioterapija, gydyti elektra, tai vadinama elektrokoaguliacija arba elektros kaustikos pagalba. Karpas galima gydyti ir chirurginiu būdu, t.y. iššlifuoti lazeriu arba tiesiog išoperuoti. Tačiau nei vienas iš šių išvardytų būdų nėra ženkliai efektyvesnis vienas už kitą, net jeigu mes išpjausime karpą, bet žmogaus imunitetas bus silpnas, karpos gijimo vietoje gali ataugti dar didesnė.
Dėl šios priežasties karpų gydymą visuomet rekomenduoju pradėti nuo imuniteto stiprinimo, tai yra svarbiausia jo dalis. Su virusu turi kovoti jūsų organizmas, tik taip bus pasiektas geras rezultatas. Taigi, karpų gydymas susideda iš dviejų svarbiausių etapų: organizmo stiprinimo ir išorinio gydymo.
Dr. JūratėGRIGAITIENĖ
Dermatovenerologė, alergologė ir klinikinė imunologė, trichologė- lt , en , ru
- Vilnius, S. Žukausko g. 19
ŽygimantasVAIČYS
Dermatovenerologas- lt , en , fr
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
- Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80