Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Saulės spinduliai dovanoja ne tik įdegį, bet ir pavojingas ligas

123

Vos tik išaušta saulėta diena, stengiamės išnaudoti galimybę pasideginti ir skubame į paplūdimius. Tačiau, „Northway“ specialistų teigimu, įdegį ir nudegimą skiria labai plona riba, kurią nesunku peržengti.

Ar iš tiesų mėgautis saulės voniomis yra pavojinga?

Mėgavimasis saulės voniomis – deginimasis – daugeliui yra neatsiejama vasaros atostogų dalis. Saulė yra reikalinga vitamino D gamybai, tad saikingas deginimasis yra naudingas. Tačiau deginimasis tiesioginėje saulėje ar dirbtiniuose šaltiniuose visada yra rizikingas. Absoliučiai saugus deginimasis neegzistuoja, nes degindamiesi gaunate tam tikrą UV spindulių kiekį ir visada rizikuojate nudegti. Dažnai neįvertinamas kenksmingas saulės spindulių poveikis, persistengiama deginantis, nes paprasčiausiai nežinoma, kuo skiriasi įdegis ir nudegimas. Įdegis – tai apsauginis odos atsakas į ilgalaikį UV spindulių poveikį. Nudegimas saulėje – tai gyvo odos audinio pažeidimas, kurį sukelia ilgalaikis UV saulės spindulių poveikis. Taigi, kad to išvengti, svarbu degintis saikingai, o ruošiantis saulės vonioms, nepamiršti pasirūpinti priemonėmis, kurios padės apsaugoti jūsų odą nuo nudegimo.

Kokios tos priemonės? Ką reikėtų žinoti apie jų naudojimą?

Pirmiausia – tai apsauginis saulės kremas ar losjonas, kurio SPF turėtų būti ne mažesnis nei 30. Teptis juo reikia kaskart einant į lauką, maždaug 15 minučių iki išeinant – tiek laiko reikia, kad kremas tinkamai susigertų į odą. Apsaugą patariama rinktis atsižvelgiant į savo odos tipą ir laiką, kurį ketinama praleisti saulėje. Einant į paplūdimį, visą kūną būtina teptis specialiu kremu nuo saulės, svarbu nepamiršti juo pasitepti ir pėdų, nes jos taip pat gerokai nukenčia nuo kenksmingų saulės spindulių. Remiantis statistika, moterims melanoma dažniausiai išsivysto ant kojų, o vyrams – ant nugaros, todėl šias vietas kremu nuo saulės pasitepti būtina itin atidžiai. Būnant paplūdimyje, teptis apsauginėmis priemonėmis reikėtų mažiausiai kas dvi valandas, kitaip kremą tiesiog nuplaus prakaitas, ir jis jūsų odos nebesaugos.

Būtina nešioti akinius nuo saulės. Svarbu, kad akiniai pilnai dengtų akis, o jų stiklas visiškai nepraleistų kenksmingų spindulių, nes akys yra ypač jautrios UV spinduliams. Kenksmingi saulės spinduliai gali sukelti akių ligas, viena dažniausia jų – katarakta, kuri gali sukelti rimtų regėjimo problemų ir laiku negydoma gali baigtis daliniu aklumu.

Apsaugoti reikėtų ir lūpas, kad jos pernelyg neišsausėtų ir nepradėtų skilinėti. Vasarą geriausia rinktis lūpų balzamą, kurio SPF būtų ne mažesnis nei 30. Merginoms ir moterims, vasarą lūpas mėgstančioms teptis blizgesiu, reikėtų žinoti, kad jis ne tik neapsaugo, bet priešingai – suintensyvina kenksmingus saulės spindulius ir padidina jų daromą žalą odai.

Po saulės vonių reikėtų nepamiršti drėkinti odos – naudoti kūno ir veido odą drėkinančias priemones, atitinkančias jūsų odos tipą. Tai užtikrins odos drėgmės balansą, apsaugos odą nuo išsausėjimo, pleiskanojimo ir pigmentinių dėmių atsiradimo.

Kokie yra nudegimo simptomai?

Nudegimo simptomai pasireiškia kelios valandos po deginimosi ir stipriausiai jaučiami po paros. Šie simptomai dažnai primena kitų uždegimų simptomus, tai – raudona, uždegimo pažeista, prisilietus šilta oda, nežymus ar stiprus skausmas, patinimas, pūslės, šaltkrėtis, karščiavimas, pykinimas ir nuovargis.

Ką daryti nudegus odą?

Nudegus rekomenduojamas simptominis gydymas. Savijautą pagerins šalti kompresai nudegimo vietoje, šaltas dušas. Ant pažeistų vietų rekomenduojama tepti drėkinančius, odą raminančius losjonus, turinčius savo sudėtyje drėkiklių, pvz., alijošiaus. Temperatūrą ir skausmą sumažins skausmą malšinantys, priešuždegiminių savybių turintys vaistai.

Kaip išvengti nudegimo?

Norint išvengti nudegimo, svarbu visada naudoti tinkamą apsaugą nuo saulės. Renkantis apsaugą, reikėtų atsižvelgti į savo odos tipą ir laiką, kurį ketinate praleisti saulėje. Tam, kad apsaugoti akis, nešiokite akinius nuo saulės. Svarbu, kad akiniai pilnai dengtų akis. Akys yra ypač jautrios UV spinduliams.

Ką patartumėte mėgstantiems be saiko kaitintis saulėje?

UV spinduliai pažeidžia odos ląstelių genetinę medžiagą, sukelia mutacijas, silpnina imuninę sistemą ir gali sukelti odos vėžį. Maždaug dėl 90 proc. odos vėžio atvejų yra kalti kenksmingi ultravioletiniai spinduliai ir netinkama apsauga nuo saulės. Moksliniai tyrimai parodė, kad vėžio požymiai gali pasireikšti ir praėjus daug laiko po intensyvaus mėgavimosi deginimosi teikiamais malonumais. Todėl labai svarbu neperžengti ribos ir nesukelti pavojaus savo sveikatai.

Konsultuojantys gydytojai

RamunėJURČIUKONYTĖ

Dermatovenerologė
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Dr. JūratėGARBARAVIČIENĖ

Dermatovenerologė
  • lt , en , ru , de , fr
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

RaimondaMcGLONE

Dermatovenerologė
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

IevaTURSKĖ

Dermatovenerologė
  • lt , en
  • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

VilmaPOCIENĖ

Dermatovenerologė
  • lt , en , ru
  • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9

ŽygimantasVAIČYS

Dermatovenerologas
  • lt , en , fr
  • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
  • Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80

Doc. dr. RūtaGANCEVIČIENĖ

Dermatovenerologė
  • lt , en , ru
  • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu