Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Skydliaukės tyrimas

80

Skydliaukė – tai priekinėje kaklo dalyje esanti endokrininė liauka, sverianti apie 15-30 g. Pagrindinė šios liaukos funkcija yra hormonų gamyba. Hormonai turi įtakos organizmo medžiagų apykaitai bei kitiems procesams, todėl skydliaukės reikšmė žmogaus organizmui labai didelė. Jai sutrikus ne tik prastėja fizinė, emocinė būklė, bet ir kyla rimtų ligų, pavyzdžiui, hipertirozės, strumos, atsiradimo grėsmė. Dėl šios priežasties svarbu profilaktiškai pasitikrinti ar minėta liauka veikia tinkamai, o geriausias būdas tiksliai diagnozei nustatyti – skydliaukės tyrimas. Jo metu ištiriami svarbiausi hormonai, atliekama liaukos ir priekinėje kaklo dalyje esančių organų echoskopija,  analizuojamos echogramos, teikiama išsami gydytojo endokrinologo konsultacija.

Tinkamai veikianti skydliaukė – puiki sveikata

Kaip buvo minėta, skydliaukėje gaminami hormonai turi įtakos viso organizmo medžiagų apykaitai. Be to, ši liauka yra susijusi ir su centrinės nervų sistemos veikla, jos vystymusi. Centrinė nervų sistema – viena iš nervų sistemos dalių, kuri yra sudaryta iš galvos, nugaros smegenų, ir yra atsakinga už didžiąją dalį aukštosios nervinės veiklos funkcijų, pavyzdžiui, informacijos koordinavimą bei paskirstymą kitoms kūno dalims. Organizmo vystymasis, psichikos raida, atmintis, reagavimas į stresą – tai tik dalis svarbių aspektų, kurių veiklą bent iš dalies lemia skydliaukė.

Dėmesys – hormonų tyrimui

Šios endokrininės liaukos tyrimas padeda nustatyti skirtingų hormonų lygius. Galima išskirti tokius pagrindinius hormonus: tirotropiną (TTH), laisvą tiroksiną (FT4), laisvą trijodtironiną (FT3). Laisvasis tiroksinas ir trijodtironinas lemia medžiagų apykaitos veiklos procesus, nuo kurių priklauso visų organų funkcijos, kiekvieno žmogaus savijauta. Iš esmės, abu šie hormonai yra to paties hormono formos. Tiroksinas su trijodtironinu veikia aktyvinančiai, nes spartina pulsą, palaiko optimalų raumenų tonusą, tinkamą širdies ritmą, užtikrina efektyvią reprodukcinių funkcijų veiklą, plečia kraujagysles bei atlieka kitas svarbias funkcijas.

Dar vienas tyrimo metu tikrinamas hormonas – tirotropinas. Pagrindinė jo funkcija – skydliaukės hormonų sintezė bei sekrecija. Norint įvertinti minėtos liaukos būklę, tai yra bene pirmasis tyrimas, kurį verta atlikti. Tirotropino lygio padidėjimas gali būti susijęs su didesniu cholesterolio kiekiu arba hipofizės navikais, o sumažėjimas – su traumomis bei lėtinėmis ligomis. Tirotropinas yra susijęs su anksčiau minėtu laisvuoju tiroksinu, todėl dažnai jie tiriami kartu. Didesnis tiroksino bei mažesnis tirotropino kiekis parodo padidėjusias skydliaukės funkcijas (hipertirozę), o mažesnis tiroksino bei didesnis tirotropino lygis yra nepakankamos minėtos liaukos funkcijos (hipotirozės) rodiklis. Hipertirozė yra dažniausiai susijusi ir su didesniu laisvuoju trijodtironinu.

Norint išsiaiškinti ne tik kaip skydliaukė veikia, bet ir pastebėti jos struktūrinius pakitimus, rekomenduojama atlikti echoskopiją. Šis skydliaukės tyrimas reikalingas, kai jaučiamas skausmas, spaudimas kaklo srityje bei apčiuopiamas guzelis. Bendras tyrimų kompleksas gali padėti užkirsti kelią minėtos liaukos ligoms, jas greitai aptikti ir būti pirmu žingsniu sėkmingame skydliaukės ligų gydymo procese.

„Northway“ medicinos centre gydytojai endokrinologai greitai ir išsamiai atlieka skydliaukės ir priekinės kaklo dalies organų echoskopiją bei kitus skydliaukės tyrimus ir su jais susijusias procedūras.

Konsultuojantys gydytojai

Ramunė ŠERPYTIENĖ

Endokrinologė
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Prof. Birutė ŽILAITIENĖ

Endokrinologė-andrologė
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19
 • Kaunas, Miško g. 25A

Laima SADAUSKIENĖ

Endokrinologė
 • lt , en , ru
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Paulina RADIMONAITĖ

Endokrinologė
 • lt , en
 • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Raimondas SAVICKAS

Endokrinologas
 • lt , en , ru
 • Kretinga, J.Basanavičiaus g. 80

Justina BIELIAUSKIENĖ

Endokrinologė
 • lt , en
 • Kaunas, Miško g. 25A

Tatjana JOCIENĖ

Endokrinologė
 • lt , en , ru
 • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
 • Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80
Paieška

Įrašykite paieškos žodį

Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu