Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Endokrinologija

Medicinos centruose „Northway“ teikiamos profesionalios patyrusių gydytojų endokrinologų konsultacijos dėl hormonų sutrikimų, atliekami hormonų kraujo tyrimai, skydliaukės echoskopija, tiksliai diagnozuojamos endokrininės sistemos ligos, skiriamas individualus gydymas.

Ką apima endokrinologija?

Endokrinologija – medicinos sritis, apimanti endokrininės sistemos sutrikimų diagnostiką bei gydymą. Endokrinologija susijusi su daugeliu ligų ir sveikatos sutrikimų, tokių kaip cukrinis diabetas, skydliaukės sutrikimai, osteoporozė, aukštas kraujo spaudimas, nevaisingumas, nutukimas ir kt.

Kas yra endokrininė sistema?

Endokrininė sistema sudaryta iš endokrininių liaukų, sintezuojančių specifines fiziologiškai aktyvias medžiagas – hormonus. Svarbiausia organizmo hormoninės reguliacijos dalis – posmegeninė liauka (hipofizė). Kitos endokrininės sistemos liaukos: skydliaukė, pagumburis, galvos smegenyse esanti kankorėžinė liauka, užkrūčio liauka, antinksčiai, kasa, sėklidės, kiaušidės.

Endokrininės liaukos pagamintus hormonus išskiria į vidinę organizmo terpę (kraują, limfą), o baltymai perneša į įvairius kūno audinius ir organus. Tam, kad organizmas normaliai funkcionuotų, kraujyje turi būti pakankamas kiekis hormonų. Hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą, augimą, vystymąsi, širdies ritmą ir kraujospūdį, gliukozės kiekį kraujyje, veikia reprodukcinę, centrinės nervų sistemos funkcijas ir t.t.  

Jeigu endokrininė liauka gamina per daug hormonų, tai vadinama hiperfunkcija, jeigu per mažai – hipofunkcija. Hormonų sutrikimai gali nulemti įvairias sveikatos problemas. Pavyzdžiui, kasa gamina gliukozės kiekį kraujyje mažinantį hormoną insuliną. Jeigu šių hormonų gaminama per mažai, sutrinka gliukozės transportavimas į ląsteles, todėl padidėja jos kiekis kraujyje ir išsivysto cukrinis diabetas. Sutrikus kankorėžinės liaukos, sintezuojančios organizmo bioritmus reguliuojantį hormoną melatoniną, veiklai, sutrinka miegas, sumažėja energija, darbingumas. Kai kiaušidės išskiria itin daug įprastai moters organizme mažais kiekiais aptinkamų vyriškų hormonų – androgenų, išsivysto policistinių kiaušidžių sindromas, lemiantis mėnesinių ciklo sutrikimus, nevaisingumą, kitus organizmo pokyčius ir stipriai bloginantis moters gyvenimo kokybę.

Hormoniniai sutrikimai itin dažni brendimo, nėštumo, menopauzės laikotarpiais.

Kada reikėtų kreiptis į endokrinologą? 

Gydytojo endokrinologo konsultacijai reikėtų kreiptis pastebėjus staigų svorio kritimą, nutukimo požymius, cukrinio diabeto simptomus, menstruacijų ciklo sutrikimus, kai tam nėra ginekologinės priežasties, padidėjusį jautrumą, irzlumą, išsiblaškymą, kankinant nemigai,  lėtiniam nuovargiui, padidėjus plaukuotumui ar esant stipriam plaukų slinkimui, pakitus kaklo apimčiai ar formai.

Gydytojas endokrinologas specializuojasi endokrininių, mitybos ir medžiagų apykaitos ligų ir sveikatos sutrikimų bei jų komplikacijų profilaktikoje, diagnostikoje bei gydyme. Gydytojas endokrinologas konsultuoja dėl endokrininių liaukų veiklos sutrikimų, atlieka skydliaukės ir kitus reikiamus tyrimus, diagnozuoja ir gydo cukrinį diabetą (cukraligę), strumą, Adisono ligą bei kitas antinksčių ligas ir skydliaukės veiklos sutrikimus, pataria, kaip išvengti šių ligų atsiradimo ar paūmėjimo.

Viena dažniausių priežasčių, dėl kurios kreipiamasi į gydytoją endokrinologą, – sutrikusi skydliaukės veikla. Svarbu žinoti, kad skydliaukės ligos pradžioje dažnai nepasireiškia jokiais simptomais, todėl nuo 35 metų amžiaus, net ir nejaučiant jokių simptomų, kas penkerius metus rekomenduojama profilaktiškai atlikti skydliaukės hormonų kraujo tyrimus. Dėl genetinio skydliaukės ligų paveldimumo profilaktiškai tikrintis skydliaukę būtina, jeigu skydliaukės ligomis, o ypač piktybiniais skydliaukės navikais, sirgo jūsų artimieji. Skydliaukę būtina pasitikrinti ir nėščiosioms. Pasitikrinti skydliaukės funkciją taip pat patariama esant padidėjusiam kraujospūdžiui ir cholesterolio kiekiui. Atlikus tyrimus ir nustačius hormonų disbalansą, gydytojas endokrinologas išsiaiškins jį sukėlusias priežastis ir paskirs efektyviausią gydymą. Reguliariai atliekami tyrimai leidžia laiku pastebėti skydliaukės veiklos sutrikimus ir sustabdyti jų progresavimą.

Ko tikėtis endokrinologo konsultacijos metu?

Įtariant endokrininės sistemos sutrikimus,konsultacijos metu gydytojas endokrinologas surenka išsamią anamnezę, išklauso paciento nusiskundimus, paskiria reikiamus kraujo tyrimus, prireikus, atlieka ultragarsinį tyrimą ir, įvertinęs rezultatus, paskiria individualų gydymą, padedantį normalizuoti hormonų veiklą ir pagerinti sveikatą. Endokrininių ligų specialistas taip pat pateikia naudingų rekomendacijų dėl mitybos ir gyvensenos pokyčių, pataria, kaip užtikrinti sklandų endokrininės sistemos funkcionavimą, atsako į visus pacientui rūpimus klausimus.

Apžiūrėjęs pacientą, įvertinęs jo nusiskundimus, kitas esamas ligas, kraujo bei instrumentinius tyrimų rezultatus, endokrinologas nustato, ar yra skydliaukės veiklos pakitimų. Skydliaukės audinį ir galimus patologinius pakitimus gydytojas endokrinologas įvertina čiuopiant skydliaukę ir atliekant ultragarsinį tyrimą. Apžiūros metu pastebimi pakitimai kaklo srityje. Tyrimo metu įvertinama, ar skydliaukėje yra mazgų, jei yra, kiek jų, kurioje organo dalyje, kokio dydžio, apžiūrima, ar padidėję, pakitę kaklo limfmazgiai. Pastebėjus piktybiškumo požymius ir įvertinus jų kiekį bei pobūdį, siekiant atmesti arba patvirtinti vėžio diagnozę, gali būti rekomenduojama atlikti skydliaukės punkciją. Atlikdamas šį tyrimą, gydytojas, naudodamas echoskopą, adata įduria į skydliaukės mazgą ir švirkštu ištraukia ląstelių mėginį. Laboratorijoje šis mėginys ištiriamas ir nustatoma ar mazgas gerybinis, ar piktybinis. Tai saugus, neskausmingas ir tikslus mazgų ištyrimo metodas, leidžiantis anksti diagnozuoti piktybinius skydliaukės navikus ir, kol liga dar neišplitusi, skirti tinkamą gydymą.

Endokrininė sistema reguliuoja visas organizmo gyvybines funkcijas, todėl laiku diagnozuoti hormonų sutrikimai ir paskirtas gydymas gali pastebimai pagerinti Jūsų sveikatos būklę, savijautą ir gyvenimo kokybę.

Kokios dažniausios endokrinologinės ligos?

Viena dažniausių problemų, dėl kurios kreipiamasi gydytojo endokrinologo konsultacijai – skydliaukės ligos. Skydliaukė – tai liauka gaminanti, hormonus, reguliuojančius organizmo medžiagų apykaitą. Skydliaukės sutrikimų turi net apie 30 proc. mūsų šalies gyventojų. Skydliaukės hormonų sutrikimai vystosi iš lėto. Ligos pradžioje žmogus dažnai nejaučia jokių simptomų, nors liaukos pokyčiai jau vyksta. Negydomi skydliaukės sutrikimai vėliau gali grėsti rimtomis sveikatos problemomis, todėl labai svarbu ne tik pasirūpinti sveika gyvensena, bet ir laiku atlikti profilaktinius skydliaukės hormonų tyrimus, padedančius nustatyti prasidedančią ligą ir laiku užkirsti kelią jos progresavimui.

Apie sutrikusią skydliaukės veiklą gali įspėti nerimas, nuotaikų kaita, greitesnis nuovargis, dažnesnis širdies plakimas, nemiga. Skydliaukės ligomis dažniau serga moterys, tačiau jos neaplenkia ir vyrų. Įtakos skydliaukės sutrikimams turi ir amžius (rizika susirgti didėja vyresniame amžiuje), jodo trūkumas ar perteklius maiste, patirta jonizuojanti radiacija (priklausomai nuo gautos jos dozės ir trukmės).

Skydliaukės ligos skirstomos į dvi grupes. Pirmai grupei priskiriami susirgimai, kuriuos nulemia pagrindinės skydliaukės funkcijos – hormono gamybos – sutrikimas. Hormono trūkstant, jaučiamas bendras silpnumas, lėtėja mąstymas, atsiranda mieguistumas, greitas nuovargis, sausėja oda, slenka plaukai, tinsta veidas, ypatingai paakių ir kojų srityse, mažėja apetitas, o svoris auga, galimi menstruacijų ciklo sutrikimai, nuolat šalta, norisi šilumos. Kai hormono per daug, kankina nemiga, nuotaikų kaita, nerimas, padidėjęs aktyvumas, prakaitavimas, troškulys,  jaučiamas raumenų silpnumas, apetitas didėja, bet krenta svoris, nuolat karšta, norisi vėsumos, galimas viduriavimas, menstruacijų ciklo sutrikimai. Taigi, blogą savijautą lemia tiek hormonų trūkumas, tiek perteklius.

Kitai ligų grupei priskiriami pakitimai pačios skydliaukės audinyje. Apie juos dažniausiai įspėja kaklo srityje atsiradęs skausmas, įprastai juntamas naktį ar nuryjant maistą. Dėl skydliaukės pokyčių keičiasi žmogaus balsas, atsiranda dusulys, kosulys, karščiavimas.

Viena iš labiausiai paplitusių endokrininių skydliaukės ligų – struma (gūžys). Struma gali būti difuzinė (difuziškai padidėjęs skydliaukės dydis) arba mazginė (skydliaukės audinyje atsiradęs mazgelis).  Pagrindinis strumos simptomas – padidėjusi skydliaukė. Skiriami trys padidėjusios skydliaukės tipai. Esant 1 strumos tipui, skydliaukė yra normali, susiformavęs tik mazgas, arba gūžys pasimato tik atlošus galvą, esant 2 tipui, gūžį galima pastebėti ir normalioje galvos padėtyje; o esant 3 tipui, – gūžys akivaizdžiai matomas. Struma dažniausiai pasireiškia kaklo patinimu, diskomfortu ryjant, dusuliu, nuovargiu, prikimimu, greitu širdies plakimu, permušimais, svorio kritimu, padidėjusiu nervingumu.

Endokrininių sutrikimų gydymas

Skydliaukės veiklos sutrikimai gydomi medikamentais. Kai skydliaukės veikla dėl kažkokių priežasčių yra sulėtėjusi ir trūksta joje gaminamo hormono, skiriama pakaitinė terapija – skydliaukės hormonas tabletėmis. Kai veikla yra suaktyvėjusi, hormono gaminama per daug, skiriami medikamentai tabletėmis slopinantys skydliaukės veiklą. Jeigu jie nepadeda, taikoma radioaktyvaus jodo terapija arba chirurginė operacija (pašalinama visa skydliaukė arba jos dalis, kuri ir gamina per daug hormono).

Diagnozavus skydliaukės hormono trūkumą (o tai gali nutikti dėl uždegimo, pašalinus skydliaukę ar jos dalį), vaistus reikia vartoti nuolat, visą likusį gyvenimą. Kraujyje radus skydliaukės hormonų perteklių, skydliaukės veiklą slopinantys vaistai gali būti skiriami ilgais kursais, palaipsniui paliekant mažiausią reikiamą dozę ar net visai nutraukiant vaistų vartojimą. Tačiau, jeigu taikant gydymą medikamentais liga vėl ir vėl atsinaujina, rekomenduojamas operacinis ar radioaktyvaus jodo gydymas. 

Medicinos centruose „Northway“ teikiamos profesionalios patyrusių gydytojų endokrinologų konsultacijos dėl hormonų sutrikimų, atliekami hormonų kraujo tyrimai, skydliaukės echoskopija, tiksliai diagnozuojamos endokrininės sistemos ligos, skiriamas individualus gydymas.

Endokrinologinės procedūros ir tyrimai
Endokrinologinio (skydliaukės) patikrinimo programos
Paslaugos pavadinimas Paslaugos kaina €
Norėdami matyti paslaugas ir jų kainas pasirinkite miestą
Endokrinologinio (skydliaukės) patikrinimo programa

175 €

165 €

140 €

140 €

140 €

Gydytojai endokrinologai

ModestaALEKNIENĖ

Endokrinologė
  • lt , en
  • Klaipėda, Dragūnų g. 2

JustinaBIELIAUSKIENĖ

Endokrinologė
  • lt , en
  • Kaunas, Miško g. 25A

TatjanaJOCIENĖ

Endokrinologė
  • lt , en , ru
  • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
  • Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80

Dr. IrinaPURTOKAITĖ LABUTINIENĖ

Endokrinologė
  • lt , en , ru
  • Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
  • Klaipėda, Dragūnų g. 2
  • Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80

PaulinaRADIMONAITĖ

Endokrinologė
  • lt , en
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

LaimaSADAUSKIENĖ

Endokrinologė
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

RamunėVALTERYTĖ

Endokrinologė
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19

Prof. BirutėŽILAITIENĖ

Endokrinologė-andrologė
  • lt , en , ru
  • Vilnius, S. Žukausko g. 19
  • Kaunas, Miško g. 25A
Vilniuje S. Žukausko g. 19 +370 5 264 4466 Internetu