Periodontitas
Periodontas
Žodis „periodontas“ reiškia „aplink dantį“. Audiniai, supantys ir palaikantys dantį, yra vadinami periodontu. Šių audinių uždegimas vadinamas periodontitu. Jis neretai baigiasi dantų netektimi.
Pagrindinis periodonto ligų veiksnys yra dantų apnašos. Jose esantys mikroorganizmai sukelia periodonto audinių uždegimą ir nykimą. Bėgant laikui, minkštos dantų apnašos virsta dantų akmenimis. Parodontozė yra beskausmė liga, todėl pacientai dažnai kreipiasi į gydytojus odontologus, kai liga jau būna smarkiai progresavusi. Tuomet gydymas yra sunkus ir ilgas. Dėl to labai didelis dėmesys turi būti skiriamas profilaktikai Šią ligą galima kontroliuoti esant tinkamai burnos higienai bei nuolat lankantis pas specialistą.
Periodonto ligos gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Beveik pusei visų žmonių, sulaukusių 18 metų, jau galima pastebėti periodonto ligų požymius, o virš 35 metu – net 75% serga periodonto ligomis. Sveikos dantenos yra rausvos, tampriai prigludusios prie dantų, palietus nekraujuoja, neskausmingos.
Gingivitas
Gingvitas – dantenų uždegimas yra pirmoji dantenų ligos stadija. Dantenos parausta, paburksta, jas palietus dažniausiai ima bėgti kraujas. Kartais, bet ne visada, dantenas gali ir skaudėti. Dažniausiai žmogus tokį dantenų kraujavimą pastebi, valydamasis dantis šepeteliu, išsigąsta ir visiškai nebevalo dantų, taip dar pablogindamas padėtį. Tokiu atveju reikia kreiptis i odontologą, nes laiku negydomas gingivitas dažnai pereina į sunkesnę ligą – periodontitą.
Kaip gydomas gingivitas? Dažniausiai pakanka kokybiškos profesionalios burnos higienos ir asmeninių burnos higienos įgūdžių tobulinimo.
Periodontitas
Periodontitas – dantį supančių dantenų, periodonto raiščio ir kaulo uždegimas. Uždegimas iš dantenų išplinta i gilesnius periodonto audinius. Pažeidžiamas ir nyksta periodonto raištis, dantenos atšoka nuo dantų, susidaro taip vadinamos periodonto kišenės, kuriose kaupiasi bakterijos, minkštas dantų apnašas, akmenys, dantenas paspaudus, iš kišenių veržiasi pūliai. Ima tirpti žandikaulio kaulas, dantenos gali nuslinkti nuo dantų tiek, kiek nutirpo kaulas, tuomet dantys atrodo išilgėję, dantys pradeda klibėti ir netgi savaime iškrenta. Kiekvienas norėtų šios ligos išvengti, todėl svarbu pastebėti pačius pirmuosius jos požymius ir gydyti, kol uždegiminiai pakitimai periodonto audiniuose yra grįžtami, kol nepradėjo irti kaulas.
Periodontitas, kaip ir bet kuri kita lėtinė uždegiminė liga, kenkia ne tik dantims, bet ir visam žmogaus organizmui. Tyrimais įrodyta, kad padidėja aterosklerozės, insulto, infarkto rizika. Nėščiosios, sergančios periodontitu, dažniau pagimdo prieš laiką ir mažesnio svorio kūdikius. Žmogui, sergančiam periodontitu, negali būti atliekamos chirurginės procedūros.
Periodontito gydymo būdai:
• Nechirurginis
• Chirurginis
Nechirurginis periodontito gydymas
Šaknų apnašų nuvalymas ir poliravimas
Šaknų apnašų nuvalymo ir poliravimo metu mechaniniais instrumentais arba ultragarsiniu aparatu yra nuvalomos kietos ir minkštos dantų šaknų apnašos, esančios periodonto kišenėse.
Dantų šaknų apnašų valymas
Dantų šaknų apnašų valymo procedūra yra skirta pašalinti toksinus, mikroorganizmus, minkštą ir kietąjį apnašą nuo visų dantų šaknų paviršių, įskaitant ir dantų kišenę.
Šios procedūros privalumai:
• Ultragarsinis aparatas valo ir kartu gydo dantenas.
• Sustabdo pavojingų bakterijų dauginimąsi.
• Padeda dantenoms ar dantenų kišenės sienelei vėl stipriai priglusti prie lygaus
• šaknies paviršiaus ir išvengti danties praradimo.
• Sustabdo tolimesnį kraujavimą iš dantenų.
• Sumažina dantenų patinimą.
• Sumažina diskomfortą.
• Sustabdo dantenų smukimą ir tuo pačiu dantų šaknų jautrumą.
• Sustabdo kaulo tirpimą.
• Padeda išvengti danties praradimo dėl dantenų susirgimo.
Šaknies poliravimas
Šaknies poliravimo procedūros metu danties šaknis įvairiais instrumentais, šepetėliais ir pastomis yra nugramdoma, išlyginama. Dėl to dantenos tvirčiau priglunda prie dantų šaknų, kurios yra švarios ir lygios. Taip išvengiama danties paslankumo ir praradimo.
Kadangi ši procedūra yra atliekama giliai po dantenomis, ji gali būti atliekama nuskausminus dantenas vietiniu anestetiku. Norint sėkmingai atlikti šaknų poliravimą, kartais prireikia dviejų apsilankymų.
Antibiotikai
Kadangi periodontitą sukelia mikroorganizmai, gali būti skiriami antibiotikai. Antibiotikai skiriami tabletėmis arba vietiškai, į dantenų kišenes dedant specialias antibiotikų juosteles. Antibiotikų juostelės gali būti naudojamos kartu su dantų šaknų valymu ir poliravimu. Jie yra dedami į dantenų kišenes ir išimami po 7-10 dienų. Antimikrobiniai burnos skalavimai taip pat gali būti sėkmingai naudojami, nes jie trukdo dantų apnašoms susidaryti.
Dantų įtvėrimas
Dantų įtvėrimo procedūra sutvirtina silpnus, paslankius dantis, sujungiant juos į vieną lanką. Dantys tampa stabilesni, o kramtymas komfortiškesnis.
Chirurginis periodonto gydymas
Lopo operacija
Yra atskiriamos dantenos nuo dantų šaknų, suformuojant dantenų “lopą”. Pašalinamas uždegiminių dantenų perteklius. Rezultate sumažėja dantenų gylis ir atsiranda galimybė užlaikyti švarias dantenų kišenes.
Atliekant lopo operaciją, taikoma vietinė nejautra, tačiau gali būti taikoma vietinė nejautra su sustiprintu nuskausminimu. Operacijos eigoje atliekami maži įpjovimai dantenose, kad būtų galima apnuoginti dantų šaknis ir kaulą. Kruopščiai išvalomos granuliacijos, ištiriamas kaulas. Kartais reikia atlikti kaulo formavimą, naudoti kaulo pakaitalus, kad suformuoti reikiamą kaulo ir dantenų formą, užtikrinti tinkamą gijimą. Viską atlikus, dantenos yra susiuvamos.
Ši operacija atliekama maždaug per 1-3 valandas, priklausomai nuo operacijos apimties. Paprastai atliekama vieno žandikaulio lopo operacija. Siūlės yra išimamos po 7-10 dienų, skiriami nuskausminantys preparatai, antibiotikai. Burnos higienistė duoda konkrečias instrukcijas dėl burnos higieninės priežiūros.
Gingivektomija
Gingivektomija – dalinis dantenų pašalinimas, kai uždegiminės dantenos išbujoja, kraujuoja. Jeigu tokios dantenos nebus chirurgiškai gydomos, susiformuos dantenų kišenės, kurių bus neįmanoma švariai išlaikyti.
Kaulinio audinio kontūravimas
Kaulinio audinio kontūravimas taikomas kai reikia išlyginti alveolinės ataugos kaulo negilius įdubimus ar iškilimus, atsiradusius uždegimo ir kaulo tirpimo rezultate.
Reguliuojama kaulo regeneracija
Reguliuojama kaulo regeneracija taikoma, kai atliekamas kaulo priauginimas panaudojant kaulo pakaitalus ir specialias biologines membranas, kurios sudaro sąlygas kaulinio audinio augimui ir stabdo minkštųjų audinių įaugimą į defektą. Tokiu būdu siekiama atstatyti dėl uždegimo prarastą alveolinės ataugos kaulą.
Kaulo priauginimas
Kartais, alveolinės ataugos kaulo atstatymui gali būti naudojami kaulo pakaitalai ar savo kaulo fragmentai. Jie dedami į kaulo defektus, kur yra skatinamas savo kaulo peraugimas ir atsistatymas. Šiuo atveju biologinės membranos yra nenaudojamos. Jas dalinai atstoja nepažeistas antkaulis, kuris uždengia kaulinį audinį.
Minkštųjų audinių priauginimas
Jeigu dantenos yra labai nusmukę nuo dantų šaknų, galima taikyti dantenų transplantaciją, perkeliant gleivinę iš gomurio. Tai dalinai sustabdys tolimesnį dantenų smukimą nuo dantų šaknų.
Dr. IevaGENDVILIENĖ
Burnos chirurgė- lt , en , ru
- Vilnius, S. Žukausko g. 19
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
MonikaMARTINKIENĖ
Odontologė- lt , en
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
- Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80
EmilijaGALDIKIENĖ
Burnos higienistė (laikinai nedirba)- lt , en , ru
- Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80
ViktorijaČEPAITIENĖ
Burnos higienistė- lt , en
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9
- Kretinga, J. Basanavičiaus g. 80
OtilijaKUTANOVAITĖ
Veido ir žandikaulių chirurgė- lt , en , ru
- Vilnius, S. Žukausko g. 19
- Klaipėda, Naujoji Uosto g. 9