Paieška
Darbo laikas

Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Kretinga

Vyrų nevaisingumo gydymas

Vyrų nevaisingumas

Nevaisingumas – nuolat didėjanti problema, su kuria susiduria net ketvirtadalis visų vaisingo amžiaus porų. Vyrų nevaisingumas sudaro net iki 50 proc. bendrų nevaisingumo priežasčių ir yra susijęs su spermos kiekio ir kokybės pakitimais. Daugeliu atveju galima taikyti gydymą, kuris pagerina spermos kokybę. „Northway“ vaisingumo centrai vyrams gali pasiūlyti visas vyrų nevaisingumo gydymo paslaugas: nuo vaisingumo tyrimų iki chirurginio gydymo ar modernių pagalbinio apvaisinimo procedūrų. 

Vyrų spermos kokybės prastėjimas

Dažnai vyrai klaidingai mano, kad didelis sekso metu išsiskiriančios spermos kiekis automatiškai reiškia, kad ji – puikios kokybės, tačiau tai nėra tiesa. Jau ilgą laiką vyrų spermos kokybė ir vaisingumas prastėja. Klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad per 45 metus vidutinis spermatozoidų kiekis vyrų spermoje sumažėjo net 51,6 %: 1973 m. viename vyro spermos mililitre vidutiniškai būdavo 101 mln. spermatozoidų, tuo tarpu 2018 m. jų buvo randama vos 49 mln.

Moksliniais tyrimais nustatytas vyro nevaisingumo ir bendros sveikatos būklės ryšys. Taip pat, nustatyta, kad vyro spermos kokybė susijusi ne tik su gebėjimu apvaisinti, bet ir su jo vaiko sveikata ir gerove.

Vyrų nevaisingumo priežastys  

Spermos kokybė gali būti netinkama apvaisinimui dėl įvairių priežasčių: 

 • Sveikatos sutrikimai ir ligos: viena dažniausių vyrų nevaisingumo priežasčių yra varikocelė. Spermos kokybė gali būti netinkama apvaisinimui ir dėl nenusileidusių sėklidžių, nevykstančios spermatozoidų gamybos sėklidėse, anksčiau sirgtų kai kurių infekcinių ligų, sėklidžių vėžio, kai taikoma chemoterapija ir kitų priežasčių. Pastoti trukdo ir erekcijos sutrikimai.  
 • Amžius: vyro galimybės susilaukti kūdikio (nors ir ne taip stipriai, kaip moters) mažėja su jo amžiumi. Jeigu vyras yra vyresnis nei 40 m., porai gali būti sunkiau pastoti, ypač jeigu ir moteris yra vyresnė. Taip pat, pastebima, kad moterims, kurių vyras vyresnis nei 45 m., gresia didesnė persileidimo rizika.
 • Aplinkos veiksniai: spermą neigiamai veikia ir oro bei aplinkos užterštumas parabenais, polichlorintais bifenilais, pesticidais, plastiko gamyboje naudojamais Bisfenoliu A (BPA) ir ftalatais, plastiko irimo komponentu – mikroplastiku. Mikroplastikas gali nulemti įvairius endokrininius sutrikimus, tuo pačiu ir vyrų bei moterų vaisingumo sutrikimus. Dėl savo specifinės struktūros dalis mikroplastikų vyrų organizme sąveikauja su lytinių hormonų receptoriais, jungiasi prie jų. Daugybė tyrimų su gyvūnais ir žmonėmis parodė, kad gaunant net nedidelį mikroplastikų kiekį, ženkliai sumažėja testosterono koncentracija ir pablogėja spermos kokybė. 
 • Gyvensena: spermos kokybę gali pabloginti netaisyklinga mityba, nutukimas, nejudrumas, žalingi įpročiai (rūkymas, gausus ilgalaikis alkoholio vartojimas), karštis sėklidžių srityje (kaitinimasis pirtyse, saunose), telefono nešiojimas priekinėje kelnių kišenėje, kompiuterio laikymas ant sėklidžių, ilgalaikis stresas, nerimas, įtampa ir daugelis kitų priežasčių. 
 • Neiaškios kilmės priežastys: deja, kartais nepavyksta nustatyti tikslios nevaisingumo priežasties. Tai vadinama nepaaiškinamu nevaisingumu.

Kada ir kur kreiptis dėl galimo nevaisingumo?

Jei reguliarų lytinį gyvenimą turinčiai porai, nenaudojant kontracepcijos priemonių, per metus laiko nepavyksta pastoti (ar per pusę metų, jei partnerei daugiau nei 35 metai), rekomenduojamas poros ištyrimas. Vyrui dėl ištyrimo rekomenduojama kreiptis konsultacijai į gydytoją andrologą ar urologą, besispecializuojantį vaisingumo srityje. 

Svarbu atkreipti dėmesį, kad yra labai daug specifinių nevaisingumo priežasčių ir sprendimo būdų, kurių neišmano su į nevaisingumo problemą nesigilinantys specialistai, todėl rekomenduojama kreiptis būtent į šioje srityje besispecializuojančius gydytojus urologus ar andrologus. 

Vyrų vaisingumo tyrimai

„Northway“ vaisingumo centruose atliekami išsamūs vyrų vaisingumo tyrimai:

 • Klinikinė apžiūra: įvertinamas kūno sudėjimas, ar nėra brendimo sutrikimų, padidėjusios krūtinės liaukos ir kitų anomalijų, leidžiančių įtarti hormonų disbalansą. Taip pat apžiūrimos sėklidės. 
 • Echoskopijos tyrimas: echoskopijos tyrimo metu įvertinama sėklidžių struktūra, dydis ir kt. Tai padeda išsiaiškinti gydomas nevaisingumo priežastis – infekcijas, varikocelę, hormoninius nukrypimus.
 • Spermograma: tai pats svarbiausias spermos tyrimas, kurio metu įvertinama vyrų spermos kokybė, jos parametrai ir galimos nukrypimų nuo normos priežastys. Plačiau apie spermogramos tyrimą>>
 • Specifiniai spermos tyrimai: oksidacinės pažaidos vertinimas bei spermos HBA tyrimai.

Vyrų nevaisingumo gydymas

Kiekvienos nevaisingos poros gydymas yra individualus. Diagnozavus vyro nevaisingumo priežastį, sprendžiama, kokiu būdu įmanoma ją pašalinti. „Northway“ vaisingumo centruose taikomi įvairūs gydymo metodai. 

Medikamentinis gydymas

Kartais vyrų vaisingumo sutrikimų gydymas gali būti labai paprastas: užtenka paskirti vaistų, skatinančių spermatozoidų gamybą arba jų judrumą, ir spermos kokybė ženkliai pagerėja. 

Gyvenimo būdo pokyčiai 

Spermos kokybei ir vyrų vaisingumui teigiamą įtaką turi sveika subalansuota mityba, svorio mažinimas, didesnis fizinis aktyvumas ir judrumas, rūkymo atsisakymas ir saikingas alkoholio, kofeino vartojimas. Tikimybę pastoti taip pat nežymiai didina antioksidantų vartojimas.

Vertėtų atkreipti dėmesį, kad dalis lubrikantų mažina spermatozoidų gyvybingumą bei judrumą, sutrikdo judėjimą moters lyties organais. Todėl, jeigu lytinių santykių metu lubrikacija būtina, patariama naudoti lubrikantus, neveikiančius spermos kokybės.

Medicininė akupunktūra

Su nevaisingumu susidūrusioms poroms taip pat teikiamos medicininės akupunktūros procedūros. Akupunktūros poveikis vaisingumui įrodytas moksliniais tyrimais. Remiantis jų duomenimis, akupunktūros naudojimas kartu su medicininėmis pagalbinio apvaisinimo procedūromis turi reikšmingą teigiamą poveikį pastojimų dažniui. Akupunktūra veikia vaisingumui svarbių hormonų išsiskyrimą, taip pagerindama reprodukcinių organų funkciją. Akupunktūros terapija taip pat sėkmingai slopina streso hormonų išsiskyrimą, simpatinę nervų sistemą, kuriai suaktyvėjus, neveikia parasimpatinė nervų sistema, apimanti ir reprodukcinę funkciją. Akupunktūra taip pat gali padėti pagerinti spermos kokybę.

Chirurginis gydymas

Viena iš dažniausių vyrų nevaisingumo priežasčių yra varikocelė. Apie 15–20 procentų vyrų nustatoma varikocelė – tai venų išsiplėtimas, dažniausiai aptinkamas kairiajame, tačiau galintis būti ir dešiniajame ar abiejuose kapšeliuose. Kapšelio venos pasidaro išburkusios ir pritvinkusios kraujo, didinančio kapšelio temperatūrą, o tai neigiamai veikia vyro vaisingumą. 

Nedidelis pjūvis ir nesudėtinga urologinė operacija – varikocelektomija, kurios metu naudojamas galingas mikroskopas ir pašalinamos kapšelio venos, gali ženkliai pagerinti spermos kokybę ir padidinti galimybę susilaukti kūdikio. Medicinos centruose „Northway“ Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje atliekama pažangi mikroskopinė varikocelės pašalinimo operacija, pasaulyje pripažįstama auksiniu šios ligos gydymo standartu ir leidžianti pasiekti itin gerų rezultatų. Daugybė vyrų po atliktos operacijos sėkmingai tapo tėvais. 

Pagalbinio apvaisinimo procedūros 

Jeigu spermatogenezės pakitimai yra neaiškios kilmės, dėl gydymo sprendžiama pagal nevaisingumo trukmę, pakitimų laipsnį, poros amžių ir kitus veiksnius. Esant nedideliems nukrypimams, kartais pora tam tikram laikotarpiui paliekama stebėjimui, kitais atvejais – nukreipiama pagalbinio apvaisinimo procedūroms. 

Priklausomai nuo spermos kokybės, taikomi įvairūs pagalbinio apvaisinimo būdai:

 • jei spermos kokybė vidutinė – dažniausiai taikoma intrauterininė inseminacija (IUI). Tai procedūra, kurios metu laboratorijoje specialiai paruošta vyro sperma sušvirkščiama tiesiai į moters gimdą.
 • jei spermos kokybė prasta – atliekamas apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF). Šios procedūros metu kiaušialąstės ir spermatozoidai apvaisinami laboratorijoje – iš jų sukuriami embrionai, kurie vėliau perkeliami į moters gimdą. 
 • jei spermos kokybė labai prasta – galima atlikti ICSI (intracitoplazminė spermatozoido injekcija). Šios procedūros metu spermatozoidas yra sušvirkščiamas tiesiai į kiaušialąstę. 
 • jei spermoje spermatozoidų nerandama – atliekama TESA arba mikroskopinė TESE. TESA – tai mikrochirurginė procedūra, kai iš sėklidžių paimami sėkliniai latakėliai ir juose ieškoma spermatozoidų. Mikroskopinė TESE – tai procedūra, kai atsargiai atidengus sėklidės dangalus, mikroskopu ieškoma spermatozoidų, kurių nėra niekur kitur. Net ir vienas rastas spermatozoidas gali būti panaudotas kiaušialąstės apvaisinimui. Šios procedūros dėka kūdikio susilaukti gali net ir praradusieji viltį patirti biologinės tėvystės džiaugsmą. 

Jeigu vyro organizme nevyksta spermatozoidų gamyba ir nėra galimybės jų gauti netgi TESA ar mikroskopinės TESE procedūrų metu, porai tenka rinktis tarp sprendimo neturėti vaikų arba jų susilaukti pasinaudojant donorine sperma. Spermos donorai atrenkami taikant itin griežtus atrankos kriterijus, jiems atliekami visi būtini tyrimai dėl įvairių ligų bei kitų būklių, todėl tikrai verta pasinaudoti šia galimybe ir patirti tėvystės džiaugsmą. 

Psichologinė pagalba

Kasmet į specialistus kreipiasi vis daugiau vaikų negalinčių susilaukti porų. Dauguma jų patiria didžiulį stresą, įtampą, ir net aplinkinių spaudimą. Giminaičių ir artimųjų klausimai, apie tai, kada pagaliau susilauks vaikų, jiems tarsi dūris į paširdžius, o depresija – dažnas nevaisingų porų palydovas. Tyrimai rodo, kad depresijos dažnis nevaisingų porų tarpe yra toks pat, kaip ir tarp sergančių onkologinėmis ligomis. 

Didelis įvairių emocijų intensyvumas ir svyravimai, ilgalaikis stresas, nerimas, įtampa, beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmas gali turėti neigiamos įtakos ir nevaisingumo gydymo rezultatams, todėl medicinos centruose „Northway“ negalinčioms susilaukti kūdikio poroms siūloma ir psichologų bei psichoterapeutų pagalba.      

Chirurginis gydymas
Paslaugos pavadinimas Paslaugos kaina € Paslauga gali būti kompensuojama PSDF lėšomis
Norėdami matyti paslaugas ir jų kainas pasirinkite miestą
Varikocelektomija

1586,09 €

1586,09 €

1431,09 €

TaipTaipTaip
Paslauga gali būti kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Pacientas savo iniciatyva gali pasirinkti mokamas papildomas nemedicinines paslaugas, susijusias su atliekama procedūra. Nakvynės kaina į paslaugos kainą neįskaičiuota.

SVARBU: Pacientams, turintiems papildomą sveikatos draudimą ir planuojantiems operacinį gydymą medicinos centre, būtina apmokėjimo sąlygas iš anksto suderinti su draudimo kompanija. Dėl procedūros apmokėjimo patvirtinimo teiraukitės „Northway“ medicinos centro kasoje.

Visas centre atliekamas urologines operacijas galite rasti čia>>
Vyrų vaisingumo išsaugojimas
Paslaugos pavadinimas Paslaugos kaina € Paslauga gali būti kompensuojama PSDF lėšomis
Norėdami matyti paslaugas ir jų kainas pasirinkite miestą
Spermos užšaldymas ir saugojimas 2 metus

350 €

350 €

250 €

Užšaldytos spermos saugojimas papildomai 2 metus

250 €

250 €

250 €

Užšaldytos spermos atšildymas

100 €

100 €

90 €

Pagalbinis apvaisinimas
Paslaugos pavadinimas Paslaugos kaina € Paslauga gali būti kompensuojama PSDF lėšomis
Norėdami matyti paslaugas ir jų kainas pasirinkite miestą
Intrauterininė inseminacija (IUI)

300 €

300 €

250 €

Intrauterininė inseminacija (IUI) to paties ciklo metu

250 €

250 €

Apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF)

1800 €

1800 €

1850 €

TaipTaipTaip
Apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF) be nejautros

1700 €

1700 €

Apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF) natūraliame cikle

1600 €

1600 €

Apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF) nesidalijant embrionams

1500 €

1500 €

TaipTaip
Atšildytų kiaušialąsčių apvaisinimas (ICSI) kartu su embriono patalpinimu

2500 €

2500 €

Intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI)

2300 €

2300 €

2200 €

TaipTaipTaip
ICSI + IVF (be nejautros)

2200 €

2200 €

Fiziologiškai atrinktų spermatozoidų intracitoplazminė injekcija (PICSI)

2500 €

2500 €

2500 €

Gimdos gleivinės paruošimas prieš IVF / ICSI

120 €

Spermatozoidų aspiracija iš sėklidžių (TESA)

800 €

800 €

594 €

TaipTaipTaip
Spermatozoidų aspiracija iš sėklidžių (TESA) ir jų judrumo atstatymas

950 €

950 €

Spermatozoidų judrumo atstatymas

200 €

200 €

165 €

Spermos paruošimas (naudojant spermijų atskyrimą)

80 €

80 €

80 €

Kiaušidžių punkcija negavus kiaušialąsčių

1000 €

1000 €

900 €

TaipTaipTaip
Embrionų užšaldymas (vitrifikacija)

250 €

250 €

300 €

Embrionų užšaldymas (vitrifikacija) ir saugojimas iki 2 metų

480 €

480 €

Embrionų saugojimas papildomus 2 metus

400 €

400 €

400 €

Embrionų atšildymas ir patalpinimas (FET)

700 €

700 €

628 €

TaipTaipTaip
Blastocistų auginimas

300 €

Blastocistų auginimas ir patalpinimas

400 €

400 €

Endometro paruošimas prieš pagalbinio apvaisinimo procedūrą

120 €

120 €

Endometro paruošimas su PRP

300 €

Embriono skaidriojo dangalo suploninimas (Assisted hatching)

400 €

400 €

400 €

Embryo Gen naudojimas atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūrą

350 €

350 €

300 €

Gimdos gleivinės PRP prieš pagalbinį apvaisinimą (naudojant Prosys sistemą)

700 €

700 €

Kiaušidžių PRP terapija (naudojant PROSYS sistemą)

1500 €

1500 €

Kiaušialąsčių aktyvacija su CultActive terpe

300 €

300 €

300 €

Genetinis embrionų tyrimas EMBRACE (iki 5 embrionų)

2185 €

Genetinis embrionų tyrimas EMBRACE (kiekvienas papildomas embrionas)

470 €

Paslauga gali būti kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Pacientas savo iniciatyva gali pasirinkti mokamas papildomas nemedicinines paslaugas, susijusias su atliekama procedūra.

Nežinote, nuo ko pradėti? Susisiekime!

Nežinote, nuo ko pradėti? Susisiekime

Renata Gylytė „Northway“ vaisingumo centrų koordinatorė Į užklausą atsakysiu per 24 val. (darbo dienomis) LT / EN / RU

Kodėl renkasi mus?

 • Ilgametė patirtis

  Jau 12 metų padedame susilaukti vaikų.

 • Gausi specialistų komanda

  Jūsų reprodukcine sveikata rūpinasi plati gydytojų ekspertų komanda.

 • Platus paslaugų spektras

  Konsultacijos, tyrimai, medikamentinis ir chirurginis gydymas, pagalbinio apvaisinimo procedūros, lytinių ląstelių šaldymas, donorystės programos.

 • Pažangi ir moderni įranga

  Naujausia laboratorinė įranga, įdiegti pažangiausi embrionų auginimo ir vertinimo metodai bei kokybės sistema.

 • Kompensuojamos paslaugos

  Pagalbinio apvaisinimo paslaugos gali būti kompensuojamos TLK.

 • Vaisingumo laboratorijos kiekviename padalinyje

  Esame šalia kiekviename žingsnyje. Visos procedūros gali būti atliktos Jūsų pasirinktame mieste: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Rygoje.

Straipsniai ir naujienos

Naujienos

Europos žmogaus reprodukcijos ir embriologijos konferencija Olandijoje

2024 m. liepą „Northway“ vaisingumo centrų komanda dalyvavo viename svarbiausių kasmetinių...
Skaityti
Straipsnis

Pagalbinio apvaisinimo ekspertės atgaivina viltį pastoti moterims, kurioms virš 40

Nevaisingumo priežastys neretai būna nulemtos pasikeitusių šiuolaikinės...
Skaityti
Tinklalaidė

Ovuliacijos stimuliacija – kada ir kaip? | Vaisingumo šaknys

Pokalbis su akušere-ginekologe Rasa Dargiene apie ovuliaciją, jos nebuvimą...
Skaityti

Nežinote, nuo ko pradėti?
Susisiekime!

Renata Gylytė
„Northway“ vaisingumo centrų koordinatorė
Į užklausą atsakysiu per 24 val. (darbo dienomis)
LT, EN, RU